ضرورت ساماندهی خانه‌های قدیمی قم بر اساس نیاز شهر
ضرورت ساماندهی خانه‌های قدیمی قم بر اساس نیاز شهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،  احمد ترکمن،مدیر منطقه یک شهرداری قم با اشاره به اعمال بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مبنی بر بی‌خطرسازی خانه‌های قدیمی در منطقه یک، اظهار کرد: مساحت بافت فرسوده زیادی در منطقه یک وجود دارد که بسیاری از خانه‌های آن‌ خالی […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،  احمد ترکمن،مدیر منطقه یک شهرداری قم با اشاره به اعمال بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مبنی بر بی‌خطرسازی خانه‌های قدیمی در منطقه یک، اظهار کرد: مساحت بافت فرسوده زیادی در منطقه یک وجود دارد که بسیاری از خانه‌های آن‌ خالی از سکنه شده است.

او  بابیان این که بسیاری از ساکنان خانه‌های قدیمی در نوبهار و دروازه ری به مناطق دیگری مهاجرت کرده‌اند یا از دنیا رفته‌اند، افزود: متأسفانه وقتی ملک به دست وراث می‌افتد بسیاری از ورثه چندان در قید حفظ ملک نیستند و ملک رها یا تخریب می‌شود.

ترکمن با اشاره به‌ضرورت بی خطرسازی خانه‌های قدیمی، تأکید کرد: راهکار این مسئله این است که اعتباری برای آن در نظر گرفته شود، خانه‌ها خریداری و تملک شوند و کاربری آن خانه‌ها بر اساس نیاز شهر تعیین شود.

او با تأکید بر حفظ خانه‌های تاریخی، تصریح کرد: این روش سبب می‌شود که خانه‌های تاریخی به‌موقع حفظ شده و امکان استفاده‌های عمومی‌تر و بازدید شهروندان از آن فراهم شود.

مدیر منطقه یک شهرداری قم به بی اقبالی مردم به بافت‌های قدیمی اشاره کرد و افزود: به دلیل استفاده از وسایل نقلیه و نبود امکان عبور و مرور در  بسیاری از مناطق قدیمی، ساکنان آن حاضر به ادامه زندگی در  محله‌ها نیستند و جابه‌جایی جمعیتی صورت می‌گیرد.

ترکمن راهکار این مسئله را نیازمند نگاه‌های مدیریتی کلان برشمرد و افزود: اگر پیاده راه‌ها به‌صورت یک فرهنگ در بین مردم جا باز می‌کرد به این طریق که می‌شد وسایل نقلیه را با فاصله‌ای از منزل پارک کرد، امکان رونق محلات قدیمی هم بیشتر فراهم می‌شد.