قم میزبان همایش بین‌المللی چالش‌های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی شد
قم میزبان همایش بین‌المللی چالش‌های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی شد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، حجت‌الاسلام محمود احمدی میانجی ظهر امروز در نشست خبری همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی که در سالن جلسات موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی برگزار شد اظهار […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم‌، حجت‌الاسلام محمود احمدی میانجی ظهر امروز در نشست خبری همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی که در سالن جلسات موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی برگزار شد اظهار داشت: این همایش ۱۷ خردادماه سال ۱۴۰۳ به همت محققان و پژوهشگران برگزار می شود.

 جامعه المصطفی در بیش از ۷۰ کشور نمایندگی و دانشگاه دارد 

 وی تصریح کرد: جامعه المصطفی در بیش از ۷۰ کشور نمایندگی و دانشگاه، حوزه ومدارس دارد و در شهرهای قم، مشهد، تهران، تبریز، آشتیان و گرگان نمایندگی دارد.

عضو هئیت علمی جامعه المصطفی ادامه دارد: جامعه المصطفی هم رشته های دانشگاهی و هم حوزوی را دارد که این موضوع قابل توجه است، ماموریت و اهدافی که در سیستم المصطفی محقق نمی شود توسط موسسه آموزش های کوتاه مدت مورد توجه و پیگیری قرار می گیرد.

احمدی میانجی ادامه داد: آموزش ها در موسسه آموزش های کوتاه مدت المصطفی محدودیتی ندارد و برای همه اقشار برنامه ریزی کرده و مخاطب محور است و همچنین دوره ها محتوا محور برگزار می شو.

وی افزود: یکی از ویژگی های موسسه آموزش های کوتاه مدت المصطفی این است که جهانی سازی را جز ماموریت های خود می داند و در گفتمان نبوی جهانی گفت و گوی تمدن ها، ادیان و بین مذاهب مورد توجه و پیگیری است.

همایش بین المللی چالش‌های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی سال ۱۴۰۳ برگزار می شود

 رئیس همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر والگوی فاطمی تصریح کرد: موسسه آموزش‌های کوتاه مدت و فرصت‌های مطالعاتی المصطفی افتخار دارد در راستای نگاه انقلاب اسلامی به زن برگرفته از مبانی اسلام ناب محمدی همایش بین المللی چالش‌های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی را در سال ۱۴۰۳ برگزار کند.

 وی گفت: در این همایش در صدد آن هستیم که بخشی از نگاه متعالی و مترقی انقلاب اسلامی که برگرفته از مبانی اسلام ناب محمدی است با کمک محققان و پژوهشگران به جهان تشنه حقیقت معرفی و عرضه کنیم.

احمدی میانجی ادامه داد: در راستای رهنمود مقام معظم رهبری مدظله العالی، ما معتقدیم امروز و با گذشت سالیانی از انقلاب اسلامی همچنان کشمکشی جدی و اساسی بین الگوی زن مسلمان با الگوی مادی غربی در جریان است.

 وی افزود: غربی ها همواره در تلاش هستند نگاه و عملکرد غلط خود را در دنیا رایج کنند و در این مسیر هوچی‌گری های تبلیغاتی و رسانه ای را همواره در دستور کار دارند بنابر راهبرد ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری ما تثبیت و نهادینه سازی الگوی زن مسلمان با تمسک به الگوهای برجسته دینی الگوی فاطمی و زینبی و مریمی و آسیه ای و غلبه بر فرهنگ منحط غربی از اهداف راهبردی این همایش بین المللی است.

رئیس همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر والگوی فاطمی گفت: در لبیک به راهبرد اعلامی مقام معظم رهبری تلاش می‌کنیم در مسیر این حرکت، ذهن‌ها را از حرف‌های کلیشه ای فرآورده ی غربی خالی کنیم، بر این باور هستیم که زن در تعریف غالباً شرقی همچون عنصری در حاشیه بی‌نقش در تاریخ سازی و در تعریف غالباً غربی به مثابه ی موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می‌چربد و انرژی جنسی برای مردان در خدمت سرمایه‌داری جدید است معرفی می‌شد.

 زنان ایرانی در کنار عفت و حجاب در عرصه اجتماعی نیز نقش آفرین هستند 

احمدی میانجی تصریح کرد: معتقدیم زن در انقلاب اسلامی ایران الگوی سوم یعنی زن نه شرقی و نه غربی است زن مسلمان ایرانی ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود و در عین حال در متن و مرکز زندگی و اجتماع بود. می‌توان خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه سیاسی و اجتماعی نیز کنشگر و نقش آفرین بود و فتوحاتی بزرگ به ارمغان آورد.

وی عنوان کرد: در الگوی زن مسلمان که بر اساس معرفت شناسی الهی شکل گرفته زن نقاط قوت زنانه‌ی خود را با ایمان و عفت همراه می کند و با چنین ترکیبی قادر به نقش آفرینی منحصر به فردی می شود و این گونه ارزش و تشخص زن معنا می‌یابد. ما در این همایش در صدد تصویر روشن از الگوی زن نه شرقی و نه غربی و پاسخ به چالش‌های است که در این عرصه مواجه هستیم از همه اندیشمندان و پژوهشگران دعوت می‌نماید ما را در رسیدن به این مهم یاری کند.

 7 گروه علمی در موسسه آموزش های کوتاه مدت وفرصت های مطالعاتی فعالیت می کنند 

 نسرین میانجی عضو هئیت علمی جامعه المصطفی و دبیر علمی همایش در این نشست بیان کرد: موسسه آموزش­ های کوتاه مدت و فرصت­های مطالعاتی، متشکل از ۷ گروه علمی است که با توجه به اقتضائات موسسه، این گروه­ها، از جهت ماهیت و وظایف، با گروه­های علمی، سایر مراکز متفاوت می باشند.

دبیر علمی همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی افزود: گروه­ های علمی در موسسه، منطقه ای و زبانی بوده و هر گروهی با توجه به تخصص اعضای آن، متکفل یکی از حوزه­های دانشی نیز می­باشد.

وی ادامه داد: گروه­ های علمی موسسه عبارتند از: ۱ـ گروه مطالعات اسلامی منطقه آمریکا، اروپا و آفریقای غیر عربی۲ـ گروه مطالعات اسلامی شبه قاره ۳ـ گروه مطالعات اسلامی عراق ، شامات و آفریقای عربی ۴ـ گروه مطالعات اسلامی روسیه و بالکان۵ـ گروه مطالعات اسلامی شرق دور ۶ـ گروه مطالعات اسلامی افغانستان و تاجیکستان۷ـ گروه مطالعات اسلامی منطقه کشورهای ترک زبان، هر گروه علمی با توجه به مناطق و زبان­های تحت پوشش خود دارای کمیته­ های تخصصی است و اعضای هر گروه ، به استثنای مدیر، همگی از فضلای نیتیو همان منطقه می­ باشند.

 عضو هئیت علمی جامعه المصطفی گفت: گروه­­ های علمی در موسسه، علاوه بر برگزاری دوره­های حضوری ،آنلاین و افلاین در حوزه­ های مختلف دانشی، پژوهشی، فرهنگی و تمدنی، متکفل جهانی­ سازی شش گفتمان نیز می­ باشند: گفتمان نبوی، علوی، فاطمی، حسینی، رضوی و مهدوی.

 خانم احمدی میانجی بیان کرد: گروه علمی مطالعات اسلامی مناطق ترک زبان و افغانستان و تاجیکستان متکفل جهانی سازی گفتمان فاطمی است. این گروه از سال ۱۳۹۸ در راستای مأموریت خود برنامه ریزی و با شناسایی مراکز همسو، اقدام به برگزاری دوره­های آنلاین و افلاین برای مخاطبین بین الملل، به هفت زبان نموده است.

 وی ادامه داد: اولین گفتمان ، با عنوان اصول حاکم بر زندگانی حضرت زهرا (سلام الله علیها) در قالب دوره ­های آنلاین و افلاین به هفت زبان، به مدت یک ماه برای ملیت­ های مختلف برگزار گردید. پس از بازخوردگیری از دوره­ ها و درخواستی که از مخاطبین کشورهای مختلف بخصوص آمریکا و اروپا دریافت گردید، سال دوم، دوره­ ها با عنوان خانواده در سیره حضرت سلام الله علیها برگزار گردید.

دبیر علمی همایش بین المللی چالش های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی بیان کرد: برای تهیه محتوای دوره­ ها، کمیته علمی متشکل از اساتید گروه روانشناسی، تاریخ و حکمت و واحد خواهران موسسه کوتاه مدت تشکیل گردیده و با برگزاری جلسات مداوم اقدام به تهیه جزوه، در خصوص سیره خانوادگی حضرت نمودند و دوره­ ها نیز خود توسط اساتید کمیته علمی که از خواهران فاضله رشته روانشناسی، کلام و رسانه بودند.

 وی گفت: این گفتمان با عنوان، معنویت در سیره حضرت زهرا (س) برگزار گردید و سال چهارم کمیته علمی دائمی گفتمان، تصمیم به برگزاری همایش بین المللی حضوری در راستای جهانی سازی گفتمان فاطمی، گرفت که علاوه بر برگزاری دوره­های آنلاین و افلاین در ایام فاطمیه، برای مخاطبین بین الملل، همایش حضوری بین المللی نیز برگزار گردد.

 خانم احمدی میانجی ادامه داد: در همین راستا ،کمیته علمی همایش با توجه به بازخورد دوره­های قبلی، عنوان« چالش­های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی» را انتخاب و طی برگزاری جلسات مداوم محورهای اصلی و فرعی همایش را تعین کرد.

 برنامه‌ریزی برای «چالش­های هویت فردی و خانوادگی و الگوی فاطمی» ‌

 وی افزود: چالش­‌های هویتی زن مسلمان معاصر و الگوی فاطمی در چهار حیطه هویت فردی، خانوادگی، معنوی و اجتماعی تنطیم گردید، دو محور «چالش­های هویت فردی و خانوادگی و الگوی فاطمی» در همایش خرداد ماه سال ۱۴۰۳ و چالش­­های هویت معنوی و اجتماعی برای سال ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده است.

 عضو هئیت علمی جامعه المصطفی خاطر نشان کرد: از تمام مراکز دانشگاهی و نهادهای علمی و فرهنگی داخلی و خارجی برای ارتقای علمی همایش وانشاالله کمک به برون رفت از این چالش­ ها با استفاده از الگوی فاطمی، درخواست مشارکت فعال داریم و انشالله که در این رسالت عظیم ما را یاری کنند.