افتتاح چهارمین دوره نخبگان علوم انسانی در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از ایسنا،آیت‌الله علیرضا اعرافی عصر امروز در آئین افتتاحیه چهارمین دوره نخبگان علوم انسانی در مرکز همایش‌های غدیر اظهار کرد:امروز بیش از ۵۴ باب فقهی وجود دارد و باید فقه معاصر را در ابواب جدید فراروی نیازهای بشری قرار دهیم. مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از ایسنا،آیت‌الله علیرضا اعرافی عصر امروز در آئین افتتاحیه چهارمین دوره نخبگان علوم انسانی در مرکز همایش‌های غدیر اظهار کرد:امروز بیش از ۵۴ باب فقهی وجود دارد و باید فقه معاصر را در ابواب جدید فراروی نیازهای بشری قرار دهیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: دانش بشر در پرتو دین می تواند پاسخگوی نیازهای جهان باشد و انسان را به رشد و تعالی برساند. روش وحیانی در کنار روش های تجربی انسان را به آفاق جدیدی رهنمون می سازد و گنجینه دین می تواند قلمروهای علمی زیادی را بگشاید.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد:اسلام دینی تمدن ساز است که منحصر در یک عصر نیست و می تواند جهانی را هدایت کند.

وی خاطرنشان کرد: علوم انسانی موجود از منظر اسلام قابل نقد و ارزیابی است؛ ما باید به سمت اسلامی کردن علوم انسانی پیش رویم.

امام جمعه موقت قم بیان کرد: بی‌شک کشف حقایق در جهان تک روشی نیست و عقل و نقل هر دو اهمیت زیادی در این عرصه دارد.

وی گفت: عده‌ای در تبیین نسبت علوم اسلامی با علوم انسانی زیاده روی کرده‌اند، و از هر دو سو برخوردهای تندی در رابطه با این علوم وجود دارد.

آیت‌الله اعرافی افزود: در تولید علوم اسلامی و انسانی باید تلاش کرد خوشبختانه با تعامل دبیرخانه انجمن‌های حوزه ۱۰ نهاد علمی ۴۰۰۰ اثر گرانقدر در حوزه علوم انسانی گردآوری شده که باید در یک ویترین منسجمی ارائه شود.

وی اظهار کرد: در جهت دستیابی به فرصت‌های جریان ساز،حوزه باید به سراغ اجتهاد تمدن‌ساز برود که دانشجویان نخبه در این زمینه سرمایه‌های بزرگی هستند.

وی بیان کرد:تحول در علوم انسانی نیازمند تحول‌ها، تطورها، توسعه‌ها و تعمیق‌هایی در حوزه علوم اسلامی است. توسعه مرزهای فلسفه اندیشه کلامی و تخصصی شدن توسعه مرزهای فقه،هم در درون ابواب موجود و هم در پایه ریزی ابواب جدید در یک قلمرو و به نحوی در حوزه تفسیر و اخلاق نیز باید رخ دهد.

انتهای پیام