آیت‌الله اعرافی: ندای مرگ بر آمریکا با وجود عهدشکنی در همه دنیا و ایران بلند است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس برگزار شد با اشاره به اهمیت تکالیف والدین نسبت به فرزندان و نعمت‌های الهی اظهار داشت: وظایف والدین نسبت به فرزندان در اسلام به‌روشنی بیان شده و […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس برگزار شد با اشاره به اهمیت تکالیف والدین نسبت به فرزندان و نعمت‌های الهی اظهار داشت: وظایف والدین نسبت به فرزندان در اسلام به‌روشنی بیان شده و در دیدگاه اسلامی هر آنچه به ما عنایت شده نعمت الهی است و این نعمت‌ها ابزاری برای آزمون ما است.

وی با تأکید برای استفاده از نعمت‌های الهی در جهت رسیدن به کمال و ارزش‌های اسلامی افزود: فرزند و خانواده به‌عنوان زینت‌ها و نعمت‌های دنیا می‌تواند وسیله‌ای برای باقیات و الصالحات باشد و یا می‌تواند مخل تکامل انسان بوده و مانع رسیدن انسان به درجات عالی خلقت باشد و انسان را گمراه کند و هیچ نعمتی از این قاعده مستثنی نیست.

امام‌ جمعه قم تصریح کرد: دقت کنید هر دو سوی مسئله در قرآن آمده و هشدار داده که خانواده و فرزند می‌تواند به یک عامل سقوط تبدیل‌ شده و اگر هوشمندانه با آن برخورد نکنیم چشم انسان را از ملکوت و حقایق بالا می‌ببند و تبدیل به دشمن برای انسان شده و مایع خسران باشد.

وی دشمنی را به دو صورت پنهانی و ظاهری  تقسیم کرد و گفت: دشمن گاهی دشمن و دشمن‌نما است که تکلیف انسان مشخص است اما گاهی دشمن دوست‌نما می‌شود و نتیجه عمل آن برای شما خسران خواهد بود و اگر همسران و فرزندان شما را از ادای تکلیف الهی بازدارد دشمن شما و خداوند است و پدید آقازادگی و استفاده فرزندان از موقعیت پدران همیشه در تاریخ دیده‌ شده و باید با آن مبارزه کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در خطبه دوم نماز جمعه به بیان مناسبت‌های هفته پرداخت و  ادامه داد: سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که منشأ خدمات بسیاری به انقلاب و اسلام بوده و سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی را گرامی می‌داریم و جهاد دانشگاهی در مسیر رشد و شکوفایی علمی  خود همراه و همگام با آرمان‌ها و اندیشه‌های انقلاب پیش رود.

وی همچنین به سالروز حمله اتمی آمریکا به ژاپن اشاره و خاطرنشان کرد: آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین دارنده صلاح اتمی و داشتن پرونده ننگینی مانند حمله اتمی به ژاپن و کشتن ۲۰۰ هزار نفر و زخمی و معلول شدن میلیون‌ها نفر چطور مدعی حمایت از حقوق بشر شده و کشورهای دیگر را به عدم رعایت آن محکوم می‌کند.

اعرافی تأکید کرد: مردم مستضعف جهان و ملت ایران خواستار این حقیقت هستند که آمریکا و اسراییل باید صلاح‌های اتمی خود را از بین برده و بدانید تا زمانی که لیست بلند بالایی از کشتار مردم فلسطین، یمن و بحرین در پرونده آن‌ها وجود دارد ندای مرگ بر آمریکا در همه دنیا و ایران بلند است.

وی در ادامه به تحلیل شرایط کنونی کشور پرداخت و بیان کرد: امروز در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی با وجود آزادی و پیشرفتی که در پرونده این انقلاب ثبت‌ شده دشمنان اسلام به میدان آمده‌اند زیرا اقتدار انقلاب اسلامی و ملت ایران آن‌ها را  به وحشت انداخته و مردم باید بدانند هدف آن‌ها اصل مردم و اراده ثابت آن‌ها بوده و می‌خواهند ما و ملت انقلاب را از پا در بیاورند.

امام‌ جمعه قم اظهار کرد: فشارهای شکننده بین‌المللی، تحریم و جنگ اقتصادی و ایجاد اخلال در امنیت کشوری که امن‌ترین کشور منطقه است را انتخاب کرده و مردم باید بدانند تنها راه مبارزه با توطئه جدید آن‌ها بردباری، تلاش، صبوری، بصیرت و همراهی با رهبری بوده  و همه مسئولان در دولت و قوه قضاییه امروز مسئولیت سنگینی بر دوش دارند.

وی تأکید کرد: از مدیران و مسئولان انتظار می‌رود دستوران رهبری را جدی دنبال کنند و با در نظر گرفتن رهنمودهای مراجع تقلید که صدای مردم را به گوش آن‌ها رسانده‌اند به مردم نزدیک‌تر شده و شرایط دختران و پسرانی که نمی‌توانند ازدواج‌کرده و نیازهای ضروری خود را تأمین کنند درک کنند.

اعرافی با یادآوری لزوم توجه به عزم و اراده جهادی در بین مسئولان خاطرنشان کرد: دولت باید مدیرانی با ارده جهادی را ساماندهی کرده و با ورود نیروهای جوان کشور را از این بحران خارج کنند و باید بدانید همه گره‌های اقتصادی را می‌تواند با تکیه‌بر نیروهای کارشناس و جوان کشور بازکنیم.

وی یکی از اقدامات مهم تیم اقتصادی را اصلاح سیستم بانکی کشور دانست و گفت: باید نظام بانکی کشور اصلاح‌شده و نسبت به وام‌های معوق و صنایعی که نیازمند تسهیلات بانکی هستند برنامه  و تدابیر جدیدی اندیشیده شود تا صنعت کشور دوباره به حرکت درآمده و مشکلات اقتصادی برطرف شود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: ارتباط و تعامل مناسب با همسایگان کشور، مبارزه با قاچاق، کنترل بازار ارز و مبارزه حقیقی و شجاعانه با مفاسد اقتصادی باید در صدر فعالیت دولت قرارگرفته و قوه قضاییه نیز مقابل اختلاس گران ایستاده تا این پدید شوم از نظام اقتصادی کشور حذف شود.

وی مواضع شجاعانه دولت و رئیس‌جمهور را در  برابر دشمنان درست معرفی و تصریح کرد: باید قوی در برابر دشمنان انقلاب و اسلام ایستاد زیرا با عهدشکنان نمی‌توان مذاکره کرده و ملت ایران به فضل و رحمت الهی از این مشکلات نیز عبور می‌کند.

امام‌جمعه قم در پایان برای حجاج آرزوی سعادت و توفیق کرد.