فعالان رسانه‌ای خراسان رضوی به دیدار آیت‌الله جوادی آملی رفتند/ اردوی فعالان رسانه‌ای در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، اصحاب رسانه خراسان رضوی ظهر امروز طی اردوی فرهنگی تفریحی بسیج رسانه در درس اخلاق آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شرکت کردند. آیت الله جوادی آملی اظهار کرد: روح انسان موجودی ابدی است و هرگز از بین نمی‌رود، ما از نظر ایمان یک […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، اصحاب رسانه خراسان رضوی ظهر امروز طی اردوی فرهنگی تفریحی بسیج رسانه در درس اخلاق آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شرکت کردند.

آیت الله جوادی آملی اظهار کرد: روح انسان موجودی ابدی است و هرگز از بین نمی‌رود، ما از نظر ایمان یک حریم شخصی داریم که قابل داد وستد با هیچ چیز نیست، خداوند در سوره مبارکه ابراهیم(ع) می فرماید«کل نظام عالم عوض می‌شود ولی انسان هنوز باقی است.»

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطر نشان کرد: ما جانی داریم که جاودانه است و بدنی داریم که متغیر می‌شود، هر بدنی را که روح ما بپذیرد بدن ما می‌شود، هر کس در این چند سال تلاش،کوشش و جهاد کرد و نهایتا اعضایش از دست داد، عضو دیگری به او پیوند زدند، مجاهد عوض نمی‌شود چرا که روح او هنوز همان روح است.

وی افزود: بدن عوض می‌شود اما روح همچنان باقی است، چون روح موجود ابدی است و غذای ابدی نیاز دارد، موجود ابدی ره توشه ابدی نیاز دارد و آنچه در طبیعت است ماندگار نیست، اگر ماندگاری الهی تهیه نکنیم بعد از مرگ گرسنه هستیم و آزار می‌بینیم ولی اگر غذایی برای آخرت در نظر بگیریم گرسنه نخواهیم ماند.

آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: ما که ابدی هستیم کالای ابد می‌طلبیم، حضرت امیر(ع) می‌فرمایند آنچه برای دنیا است نسبت به جان انسان سمّ است و هر چه ماندگار باشد آخرت است، زکریای رازی به خدا می‌گوید خدایا هیچ وقت دست مرا رد نکردی، خدا این است.

این استاد اخلاق ادامه داد: این فقط مخصوص زکریا نبوده است و برای همه است ولی دو شرط دارد، دعایی مستجاب است که دعا کننده موحد باشد، بداند که فقط از خدا می‌خواهد و به کس دیگری امید نداشته باشد.

وی با بیان اینکه دعای موحد ممکن نیست رد شود، اظهار کرد: در بخش پایانی سوره یوسف زنگ خطری وجود دارد مبنی براینکه که بسیاری از مردم گرفتار شرک مرموز هستند، آنکه می‌گوید خدا است ولی یا و اما می آورد، یعنی این‌ها را شریک خدا قرار داده‌اند، ما از جان دادن می‌ترسیم و واقعا ترس دارد، وقتی انسان جایی را منزل خود قرار می‌دهد هنگام ترک کردن آن سختی می‌کشد، این روح اگر بعد از چند سال بخواهد این بدن را رها کند سخت است.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: در مردن دو دیدگاه است، عده‌ای می‌گویند چون این بدن تاب ندارد مرگ آن را رها می‌کند، عده‌ای می‌گویند چون قصرهایی در آخرت دارند خانه این دنیا یعنی نفسشان تخریب می‌شود و چون خانه بهتری ساخته‌اند می‌روند، ولی برخی می‌گویند چون خانه فرسوده شد، می‌رویم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یاد آور شد: این دو دیدگاه به منزله مشرق و مغرب هستند و با یکدیگر فاصله دارند، اگر کسی به طرف شرق حرکت کرد از غرب باز می‌ماند و اگر به غرب حرکت کرد از شرق باز می‌ماند، باید به طرف آخرت حرکت کنیم تا از دنیا دور شویم، در قبال مردان الهی که مردانه زندگی کردند و هنگام مرگ فرشتگان به سراغ آنها می آیند، کسانی هستند که فرشتگان چهره‌ها و پشت‌های آنها را با مشت و سیلی می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه انسان باید بتواند خوب زندگی کند، افزود: با بانک ربوی هرگز‌ راه بهشت طی نمی‌شود با قرض الحسنه راه بهشت برای خود شخص و جامعه باز است، دین نمی‌خواهد انسان در کنار سفره دیگری بنشیند به همین خاطر برای قرض الحسنه ۱۸ ثواب و برای صدقه ۱۰ثواب شمرده‌اند، خدا نمی‌خواهد شکم مردم سیر شود، خدا می‌خواهد که مردم کریمانه زندگی کنند.

جوادی آملی تاکید کرد: می‌توانید طوری زندگی کنید که زمین و آسمان به سود شما باشد اما اگر راه کسی را نبندید، کلید آسمان‌ها و زمین دست خدا است، نیروی خود مردم است، مردم بندگان خدا هستند، کسی نمی‌تواند تحریم کند.

این مفسر قرآن متذکر شد: خداوند در قرآن می‌فرماید خداوند هیچ کس را بدتر از شلاق فقر گرفتار نکرد، پیامبر می‌فرماید اگر‌ مسکین در خانه شما آمد خدا او‌ را فرستاده است، نباید او را رد کرد چرا که دست خدا را رد کرده‌ایم.

وی افزود: هرگز مسئله تحریم و امثال تحریم اثر ندارد چرا که همه چیز دست خدا است، مطمئن باشیم از تحریم کاری ساخته نیست.

نماز جماعت نیز به امامت آیت‌الله جوادی آملی در موسسه بین‌المللی علوم وحیانی اسرا اقامه شد.

در ادامه اصحاب رسانه خراسان رضوی در طی اردوی فرهنگی تفریحی خود در استان قم به بازدید از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم پرداختند و با دستاوردهای این مجموعه آشنا شدند.

حوزه کاری این مرکز در بخش ارائه علوم اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و وابسته به دفتر مقام معظم رهبری است.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور از سال۱۳۶۸ تاسیس شده و عمده فعالیت آن در فضای سهولت دسترسی برای محققین و علاقه مندان به علوم اسلامی است. این مرکز از دانشجویان و طلاب استفاده می‌کند و وحدتی بین این دو نهاد ایجاد کرده است.

از اهداف این مرکز می‌توان به نشر فرهنگ غنی اسلام، تسهیل دستیابی به منابع و متون اصیل دینی، حفظ میراث ارزشمند ملی و ایرانی نام برد، از معروف‌ترین محصولات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور می‌توان به جامع التفاسیر و جامع الاحادیث اشاره کرد.