۵ حفار غیرمجاز آثار تاریخی در قم دستگیر شدند
۵ حفار غیرمجاز آثار تاریخی در قم دستگیر شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، حمید یزدانی اظهار کرد: عملیات مذکور بر اساس گزارش مسئول حوزه مقاومت بسیج شهید محلاتی بخش جعفریه در راستای تعامل با فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان در جهت مشارکت‌های اجتماعی مبنی بر جلوگیری از حفاری غیرمجاز صورت گرفت. […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از قم، حمید یزدانی اظهار کرد: عملیات مذکور بر اساس گزارش مسئول حوزه مقاومت بسیج شهید محلاتی بخش جعفریه در راستای تعامل با فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان در جهت مشارکت‌های اجتماعی مبنی بر جلوگیری از حفاری غیرمجاز صورت گرفت.

وی ادامه داد: افراد مذکور به قصد کشف اموال فرهنگی و تاریخی در نزدیکی کاروانسرای قلعه سنگی در بخش جعفریه استان قم مشغول حفاری غیر مجاز بودند.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی انجام شده و هماهنگی های لازم با جانشین فرماندهی انتظامی قم، عوامل یگان حفاظت و حوزه مقاومت بسیج به محل مذکور اعزام که در نتیجه آن پنج حفار غیرمجاز دستگیر شدند.

یزدانی با بیان این که ۳ متهم دستگیر شده ساکن قم و ۲ تن دیگر ساکن اصفهان هستند، گفت: از این افراد وسایلی همچون دوربین شکاری، چراغ قوه، چاقو، قمه، دستگاه فرز، دستگاه جوشکاری، یک دستگاه بیل میکانیکی و غیره کشف و ضبط شده است.

وی با بیان این که حافظان اصلی آثار تاریخی قم شهروندان هستند تصریح کرد: منتظر گزاراش های مردمی در حفظ و نگهداری میراث فرهنگی استان هستیم و اقدام آنان برای این اداره کل قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: استان قم بیش از ۳۵۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد و یگان حفاظت میراث فرهنگی به صورت شبانه روزی مترصد گزارش های مردمی است و شهروندان گرامی می‌توانند از طریق شماره تلفن ۳۷۷۳۸۱۹۹ – یا تلفن ۱۱۰ مرکز فوریت های پلیس در حفظ میراث فرهنگی با این اداره کل همکاری داشته باشند.

یزدانی در پایان گفت: فعالیت های یگان حفاظت بسیار ارزشمند است، در حقیقت آنها طلایه داران اصلی صیانت از میراث فرهنگی هستند و این میراث گرانبها را با شایستگی و با حفظ امانت به نسل آینده تحویل خواهند داد.