مساجد با وجود متولیان متعدد، مشکلات بسیاری دارند
مساجد با وجود متولیان متعدد، مشکلات بسیاری دارند

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با وجود تعداد زیادی متولی مسجد در کشور، اما هنوز مساجد ما دارای مشکلات متعددی هستند که این نشان از نبود مدیریت صحیح در این مسائل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در دیدار با مسئول گروه مدیریت جهادی نجوا ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، گفت: نفس کار جهادی فارغ از فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، امری مقدس است و بر اساس روایات وارد شده نیز نیت مؤمن نیکوتر از عمل اوست لذا نیت شما برای انجام کارهای جهادی امری پسندیده به شمار می‌رود.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: براساس آیه شریفه قرآن کریم «وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا» جهاد تنها در جهاد نظامی خلاصه نبوده و جهاد در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، جهاد در راه عبودیت خدا و معاشرت با مردم را نیز شامل می‌شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: در فضای فرهنگی کشور جهاد تبیین کار بسیار مهمی بوده و گاهی اثر آن از کارهای عملیاتی بیشتر است و سبب باز شدن گره‌های ذهنی افراد می‌شود و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مدظله العالی اکنون جنگ شناختی و ادراکی در جامعه، مانع فهم بسیاری از مسائل شده لذا فعالیت شما در این زمینه کار ارزشمندی است.

وی با اشاره به اهمیت هویت ایرانی به عنوان یک مقوله فرهنگی، افزود: دشمن در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و می‌طلبد مراقبت کنیم تا این هویت دینی و عاشورایی و ایرانی در جامعه از بین نرود.

آیت الله حسینی بوشهری در توصیه‌ای به این مجموعه جهادی در جهت پرهیز از کارهای تکراری، عنوان کرد: هر کاری نیاز به ارزیابی دوره‌ای دارد و لازم است شما با شناسایی نقاط قوت و ضعف، بازتعریفی نسبت به اولویت‌های کاری مربوط به خود انجام دهید تا موازی کاری صورت نگرفته و ظرفیت‌های خالی در کشور تکمیل شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: طرح «دولت یاری» که در دستور کار شماست طرح بسیار خوبی است. به این صورت که شما مشکلات و آسیب‌ها را شناسایی کرده و در ادامه، دولت و وزارتخانه‌ها را به سمت آن سوق دهید و خودتان نیز به عنوان گروه جهادی کار در میدان را در دست گرفته تا مشکل به سامان برسد.

وی با اشاره به وجود زمینه فعالیت‌های جهادی در سراسر کشور گفت: همین حواشی شهر تهران خانواده‌هایی که دچار مواد مخدر و آسیب شده‌اند تا سیستان و بلوچستان، نیاز به کارهای زیادی دارند و لازم است بعد از گذشت سال‌های متمادی، فکری اساسی برای این مناطق کرد.

استاد حوزه علمیه قم ضمن انتقاد از برخی مدیریت‌ها در کشور، افزود: به عنوان نمونه باوجود تعداد زیادی متولی مساجد در کشور، اما هنوز مساجد ما دارای مشکلات متعددی هستند که این نشان از نبود مدیریت صحیح در این مسائل است. پس ضروری است در زمینه فعالیت‌های جهادی نیز مدیریتی قوی صورت گرفته تا اثر آن‌ها ملموس و گره‎‌ای از کار مردم باز کند.

انتهای پیام/