رقابت ۱۵ هزار و ۷۸۹ داوطلب قمی در نوبت دوم کنکور
رقابت ۱۵ هزار و ۷۸۹ داوطلب قمی در نوبت دوم کنکور

مسئول برگزاری کنکور سراسری استان قم گفت: در دور دوم کنکور سراسری؛ استان قم پذیرای ۱۵ هزار و ۷۸۹ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی است.

عباس حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه برگزاری کنکور سراسری گفت: مهم‌ترین رویداد علمی کشور فردا و پس‌فردا در نوبت دوم در سراسر کشور برگزار می‌شود.

حبیب‌زاده افزود: ما در استان قم پذیرای ۱۵ هزار و ۷۸۹ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی هستیم. ان‌شاءالله فردا صبح ۶ هزار و ۵۵۰ نفر از گروه‌های علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی در حوزه‌های دانشگاه قم، دانشگاه شهاب دانش، دانشگاه مفید و دانشگاه پیام‌نور باهم رقابت می‌کنند.

مسئول برگزاری کنکور سراسری استان قم بیان کرد: فردا عصر تعداد ۱۸۴۴ نفر از گروه‌های هنر و زبان داوطلب شرکت در آزمون سراسری کنکور هستند و حوزه برگزاری این گروه فقط دانشگاه قم است.

وی عنوان کرد: برای جمعه صبح ۷ هزار و ۳۹۵ نفر از گروه علوم تجربی در حوزه‌های دانشگاه قم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه شهاب دانش و دانشگاه مفید باهم به رقابت می‌پردازند؛ و بیشترین آمار را برای جمعه صبح خواهیم داشت.

حبیب‌زاده در پاسخ به این پرسش که ساعت شروع این رقابت علمی مهم چه زمانی است، تصریح کرد: داوطلبان باید یک ساعت پیش از شروع فرآیند آزمون به حوزه‌های خود مراجعه کنند. شروع آزمون از ساعت ۸ صبح است.

مسئول برگزاری کنکور سراسری استان قم گفت: مراحل پیش از آزمون با تلاوت قرآن، راهنمایی داوطلبان و بیان نکات اولیه انجام خواهد شد. ساعت اصلی شروع آزمون صبح در ساعت ۸:۳۰ و آزمون عصر در ساعت ۱۵ خواهد بود. 

وی تأکید کرد: داوطلبان عزیز باید در نوبت صبح پیش از ساعت ۸ و در نوبت عصر پیش از ساعت ۱۴ در حوزه برگزاری آزمون حضور داشته باشند.

حبیب‌زاده گفت: شرکت‌کنندگان فقط می‌توانند مداد، پاک‌کن، تراش، کارت شناسایی و کارت ورود به جلسه کنکور سراسری را به همراه خود داشته باشند. 

مسئول برگزاری کنکور سراسری استان قم بیان کرد: تأثیر سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۳ از ۴۰ به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و در کنکور سال ۱۴۰۴ نیز این سهم به ۶۰ درصد قطعی و شامل پایه دهم، یازدهم و دوازدهم می‌رسد.

وی گفت: در کل کشور تعداد ۶۳ درصد از خانم‌ها و ۳۷ درصد از آقایان، در استان قم ۶۲ درصد از خانم‌ها و ۳۸ درصد از آقایان در آزمون شرکت خواهند کرد. 

حبیب‌زاده در تشریح تدابیر امنیتی برای جلوگیری از تقلب عنوان کرد: سازمان سنجش در سال‌های اخیر تمهیدات بیشتری نسبت به این موضوع داشته است. بحث قرنطینه سوالات از یک ماه پیش توسط سازمان سنجش آغاز شده است.

مسئول برگزاری کنکور سراسری استان قم گفت: در استان قم سوالات از امروز ظهر به دست ما خواهد رسید. سوالات با گروه مجهز به نیروی انتظامی می‌آید و در قرنطینه کامل قرار می‌گیرد. طی درخواست ما سوالات پلمپ می‌شود تا در ساعت مقرر به حوزه‌ها تحویل داده شود.

وی تصریح کرد: امنیت سوالات در تمهیدات بسیار جدی و خاص دنبال می‌شود. در حوزه‌ها وسایل الکترونیکی آشکارسازی همچون انگشتر و ساعت الکترونیکی و گوشی همراه ممنوع است. البته درب ورودی حوزه‌ها در تدابیر امنیتی گشت بدنی نیز صورت می‌گیرد و مراقبین نیز مجهز به وسایل امواج‌یاب هستند.

حبیب‌زاده گفت: چنانچه فردی از تقلب استفاده کند، یک الی ۱۰ سال از شرکت در آزمون سراسری کنکور محروم می‌شود. موارد قضایی هم در این زمینه وظایفی دارند. حتی قاضی کشیک دادگستری هم در این زمان با ما همکاری دارد.

به گزارش تسنیم، نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ با ۹۸۴ هزار و ۲۱۴ داوطلب در پنج گروه آزمایشی در یک هزار و ۷۴۷ حوزه امتحانی واقع در ۴۰۸ شهرستان کشور و همچنین ۱۵ کشور خارجی برگزار می‌شود.

رقابت داوطلبان دو گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در نوبت صبح روز پنجشنبه و رقابت داوطلبان دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در نوبت بعدازظهر پنجشنبه، ۲۱ تیرماه خواهد بود.

داوطلبان علوم تجربی که پرمتقاضی‌ترین گروه آزمایشی کنکور امسال و چند سال گذشته بوده است نیز در نوبت صبح جمعه، ۲۲ تیرماه در جلسه آزمون سراسری حاضر خواهند شد.

نوبت دوم آزمون سراسری مطابق برنامه زمانی پیش بینی شده از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور قرار بود در روزهای هفتم و هشتم تیرماه برگزار شود اما در پی شهادت رئیس جمهوری کشورمان، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانشان در سانحه سقوط بالگرد و هم‌زمانی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در تاریخ هشتم تیرماه، برگزاری نوبت دوم کنکور، دو هفته به تعویق افتاد.

انتهای پیام/