سازمان محیط‌زیست واحدهای آلاینده در قم را شناسایی کند
سازمان محیط‌زیست واحدهای آلاینده در قم را شناسایی کند

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری قم گفت: در شهر قم و اطراف آن واحدهای آلاینده بسیار زیادی وجود دارد و انتظار است سازمان محیط زیست استان این واحدها را زودتر شناسایی کند.

محمد وحیدنیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، بیان کرد: در بحث عوارض آلایندگی در سال گذشته پیگیری‌هایی انجام و اواخر سال مبالغی واریز شد، اما این بخش از مؤلفه درآمد که مستند قانونی در خصوص آن وجود دارد وظیفه‌ای است که باید در حوزه اداره کل محیط زیست و اداره کل مالیاتی اقدام شود.

وی افزود: محیط زیست باید اطلاعات و مدارکی در خصوص موارد و واحدهای آلاینده را جمع‌آوری کرده و پس از تشکیل پرونده، این مستندات را به اداره کل مالیاتی ارجاع دهد و این اداره کل نیز پس از انجام مراحل و در صورتی که رفع آلایندگی نشد عوارض را پیش بینی کرده و طبق شاخص‌های جمعیتی به شهرداری‌ها ابلاغ کند.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری قم با بیان اینکه بخشی از این کار توسط اداره کل محیط زیست انجام شده است اما رضایت بخش نیست، ادامه داد: در شهر قم و اطراف آن واحدهای آلاینده بسیار زیادی وجود دارد و انتظار است تا سازمان محیط زیست استان این واحدها را زودتر شناسایی کند تا بتوان منابع لازم را از این محل جذب و مطابق قانون در محل خود هزینه کرد.

وحیدی نیا تصریح کرد: ماده ۴۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکیداتی در این زمینه دارد و دستگاه‌های نظارتی در این خصوص سوال می‌کنند اما وصولی این محل هنوز به اندازه اهداف مد نظر قانون‌گذار نیست و امید است با توجه به همکاری بیشتر این نهادها محیط زیستی این کار زودتر به نتیجه برسد.

وی اضافه کرد: حوزه آلایندگی یک موضوع تخصصی است و بانک اطلاعات نیز توسط سازمان محیط زیست باید بر اساس معیارها و موارد قانونی مشخص شده تهیه شود.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری قم با اشاره به اینکه شاید شهرداری در این شناسایی نتواند دخل و تصرف داشته باشد، افزود: از نظر حمایت‌های لجستیکی و سایر موارد معاونت خدمات شهری در جلسات با سازمان محیط زیست در این زمینه اعلام آمادگی کرده است تا در فرایند شناسایی واحدهای آلاینده مشارکت کند.

انتهای پیام/