توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش عوارض آلودگی هوا
توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش عوارض آلودگی هوا

مدیر گروه سلامت و محیط کار مرکز بهداشت استان قم توصیه‌های مهمی به مردم و اصناف برای در امان ماندن از آسیب‌های آلودگی هوا کرد.

نرگس جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش عوارض آلودگی هوا گفت: یکی از مباحث تغذیه‌ای در این شرایط آب و هوایی استان، مصرف بیشتر نوشیدنی‌ها و سایر مایعاتی طبیعی است که شیرینی کمتری دارند.

جعفری افزود: مصرف خوراک طبیعی همچون آب، آبمیوه‌های طبیعی، شیر کم چرب، میوه‌های تازه، سبزیجات تازه همچون کرفس و مواد غذایی که پروتئین بیشتری دارند توصیه می‌شود.

مدیر گروه سلامت و محیط کار مرکز بهداشت استان قم بیان کرد: در این شرایط گردوغبار و هوای ناسالم مصرف مواد غذایی پر چرب، سرخ‌کردنی‌ها و مواد روغنی توصیه نمی‌شود. 

وی در ادامه عنوان کرد: ما باید از میوه‌های فصل که ویتامین ۳ بیشتری دارند استفاده کنیم، تا ضرر کمتری از این آلودگی‌ هوا به سیستم تنفسی و گردش خون ما برسد. 

جعفری تصریح کرد: توصیه دیگر من به صنوف مختلف در سطح شهر است، اصنافی که مواد غذایی را به فروش می‌رسانند باید بسیار مراقب باشند و مواد غذایی را به صورت فله و رو باز در مکان‌ها قرار ندهند؛ مگر به صورت بسته‌بندی و سلیفون کشیده باشد. 

مدیر گروه سلامت و محیط کار مرکز بهداشت استان قم گفت: در دهه محرم قرار داریم و شهروندان قصد گرفتن مراسمات و توزیع نذورات را دارند؛ این عزیزان باید بسیار مراقب باشند تا پخت غذا را در آلودگی هوا انجام ندهند، مگر در محیط‌های بسته و سر پوشیده که تهویه مناسب دارند استفاده کنند.

وی افزود: در تهیه و پخت نذورات در محرم دقت نظر لازم را داشته باشند و مواد اولیه را بدور از هوای ناسالم و آلوده نگهداری کنند. برای شرکت در مراسمات و دسته‌های عزاداری نیز مراقب باشند در ساعاتی شرکت کنند که آلودگی کمتری در هوا باشد. 

جعفری گفت: ما باید سازگاری با تغییرات اقلیمی را یاد بگیریم. خیلی از استان‌های کشور به مرور زمان درحال تبدیل شدن به شرایطی است که آلودگی هوا را تجربه می‌کنند؛ در تابستان پدیده‌ی گردوغبار را دارند و در زمستان با آلودگی حمل و نقلی روبه‌رو هستند.

مدیر گروه سلامت و محیط کار مرکز بهداشت استان قم بیان کرد: سیاست‌گذاران ما باید کمی بیشتر به فکر باشند تا با شرایط خشکسالی مقابله کنند؛ همچنین مردم شریف ما فرهنگ صحیح مصرف را مورد توجه قرار دهند، زیرا منابع طبیعی به‌دست آوردنی نیست و باید کاری کنیم تا این منابع حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: منابع طبیعی مانند آب، محیط زیست، درختچه‌ها به مراقبت نیاز دارند. ما در شرایط خشکسالی قرار داریم. درست استفاده کنیم و در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.

جعفری عنوان کرد: با شرایط مناسبی روبه‌رو نیستیم، افراد سالمند و بیماران پرخطر بیشتر از بقیه افراد مراقب خود باشند.

انتهای پیام/