– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام سید احمد مشرف معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه(س) امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های ایام معصومیه اظهار داشت:‌ شعار محوری برنامه‌های ایام معصومیه امسال “در پناه اخت الرضا اسوه عفاف و جهاد تبیین” برگرفته از نصوص […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام سید احمد مشرف معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه(س) امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های ایام معصومیه اظهار داشت:‌ شعار محوری برنامه‌های ایام معصومیه امسال “در پناه اخت الرضا اسوه عفاف و جهاد تبیین” برگرفته از نصوص زیارات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه عفاف و جهاد تبیین است.

وی گفت:‌ فردا ۲۳ ربیع الاول مصادف با ۱۷ مهرماه امسال سالروز ورود حضرت به شهر قم است و از این روز برنامه‌های شاد و مفرح برای زائران حرم مطهر تا هشتم ربیع الثانی مصادف با دوم آبان سالروز ولادت امام‌حسن عسکری(ع) برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد آیین های فاطمی آستان حضرت معصومه(س) گفت:‌ برنامه‌هایی برای زائران غیرایرانی در شب و سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم برگزار می‌شود و برنامه مکتب بانوی تمدن ساز در قالب روایتگری از موزه فاطمی از آن جمله است.

وی ابراز داشت: چهارم تا ششم آبان نیز برنامه‌های رحلت حضرت معصومه(س) را برگزار می‌کنیم و درایام اقامه عزا برای محبان و شیعیان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) فضای مناسبی برای برنامه‌ها در حرم مطهر ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اجتماع حافظان قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س) در ایام معصومیه گفت: نوجوانان و جوانان بسیاری در مرکز قرآن و حدیث حرم موفق به حفظ کل قرآن شدند و قریب به ۸۵۰ نفر حافظ کل قرآن شده اند و اجتماعی با حضور این افراد برای تکریم قرآن کریم برگزار می‌شود.

آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) ۷۴ برنامه فرهنگی در ایام معصومیه اجرا می‌کند

هادی محمود نژاد در بخش دیگر این نشست خبری اظهار کرد:‌ استقبال از کاروان نمادین حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها فردا با حضور خادمان آستان مقدس و مردم از چهارراه معصومیه قم آغاز می‌شود و در ادامه پس از گذر از خیابان امامزاده ابراهیم، امام خمینی(ره)، میدان شهید سعیدی، سه راه خورشید، میدان‌ شهید مطهری، چهار راه بازار به حرم‌ مطهر خواهد رسید.

وی گفت:‌ اجتماع مردمی در چهار راه معصومیه قم از ساعت ۷:۴۵ فردا آغاز و کاروان در حدود ساعت ۱۰صبح به حرم مطهر می‌رسد و ویژه برنامه‌ای از جمله خطبه خوانی خادمان آستان و گلباران مضجع شریف کریمه اهل بیت(س) پیش‌بینی شده است.

محمود نژاد، برپایی نمایشگاه دختران سرزمین من در صحن پیامبر اعظم، نذر خدمت برای علاقه‌مندان درحرفه‌های مختلف، اعزام کاروان سفیران به ۱۰ استان و مناطق مختلف استان قم ، برگزاری پویش همسایه با حضور در ۶۰ مدرسه برای تبیین شخصیت حضرت معصومه(س) ، رونمایی از کتاب‌های تولیدی آستان و برگزاری نشست‌های علمی پژوهشی با عنوان تبیین شخصیت و آثار و برکات حضور کریمه اهل بیت(س)‌ در قم را از دیگر برنامه های ایام معصومیه در قم ذکر کرد.

وی گفت:‌ در حوزه‌های سینمایی و هنری نیز اتفاق‌های خوبی را شاهدیم از جمله مستند سینمایی “اخت الرضا” که روز سه‌شنبه هفته جاری رونمایی خواهد شد، این مستند با مشارکت عتبه اباعبدالله(ع) و سازمان هنری سوره ساخته شده‌است که بزودی اکران آن در سینماهای سراسر کشور شروع می‌شود.

محمود نژاد یادآور شد: موزه فاطمی آستان مقدس نیز سالروز ورود بانوی کرامت به قم به صورت رایگان آماده بازدید عموم مردم است.

برپایی مواکب ایرانی و غیرایرانی به مناسبت ایام معصومیه در قم

حجت‌الاسلام والمسلمین صفر فلاحی در بخش دیگر این نشست خبری اظهار کرد: ۲۳ ربیع الاول سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به قم است که مردم قم در طی بیش از ۲ دهه گذشته، این روز را گرامی می‌دارند و در واقع این روز زمینه وحدت و همگرایی مردم قم است.

مدیر حرم مطهر بانوی کرامت گفت: مسیر ورود حضرت معصومه سلام الله علیها از سمت ساوه بوده و آغاز حرکت کاروان استقبال نمادین از کریمه اهل بیت(س) ساعت ۸ صبح از میدان معصومیه به سمت حرم مطهر است.

وی افزود: در طول مسیر این کاروان نیز ایستگاه‌های صلواتی از سوی گروه‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف برپا می‌شود.

فلاحی ادامه داد: کاروان دیگری نیز از بیت النور محل عبادات آن حضرت که بیشتر بانوان خادم هستند به سمت چهارراه بازار و حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیهم حرکت می‌کنند.

وی عنوان داشت: اجتماع زائران از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه هفته جاری در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها با نقاره زنی، مداحی، سخنرانی و خطبه خوانی خادمان همراه خواهد بود.

مدیر حرم مطهر حضرت معصومه(س) اضافه کرد: انتظاری که از اهالی رسانه می‌رود این است که این بانوی بزرگ اسلام برای جامعه بیشتر شناسانده و معرفی شود.

وی با بیان اینکه در ایام معصومیه در حرم مطهر بانوی کرامت برنامه‌های ویژه ای برگزار می‌شود افزود: با برنامه ریزی صورت گرفته مواکبی برای ارائه خدمات به زائران و مجاوران برپا خواهند شد که فقط از قم هم نیستند و از شهرهای مختلف و حتی از کشور عراق نیز حضور دارند.

ایام معصومیه از ۱۷ مهر سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم آغاز و در چهارم آبان همزمان با رحلت آن حضرت به پایان می‌رسد.