جهش تولید کود سولفات پتاسیم در قم/گامی بلند در راستای خودکفایی کشاورزی
جهش تولید کود سولفات پتاسیم در قم/گامی بلند در راستای خودکفایی کشاورزی
زند بمناسبت هفته جهاد کشاورزی اعلام کرد در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم برای تقویت بخش کشاورزی و افزایش راندمان تولید، شاهد جهش چشمگیری در توزیع و مصرف کودهای پتاسه یارانه ای در استان قم بوده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حسین زند با اشاره به این مهم که کود سولفات پتاسیم نقشی اساسی در ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی ایفا می‌کند، اظهار داشت: در سال پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم، به میزان۵۰۰ تن در قم توزیع و مصرف شد، که با حمایت‌های هدفمند و برنامه‌ریزی‌های دقیق در این دولت، شاهد افزایش تا ۴۲۰ درصدی توزیع و مصرف این نهاده استراتژیک در استان هستیم، به طوری که از آغاز دولت سیزدهم تاکنون حدود ۵۰۰۰ تن انواع کود پتاسه در قم توزیع و مصرف شده است.
وی بیان داشت: باتوزیع و مصرف ۱۰۵۰ تن انواع کودهای پتاس در سال اول آغاز به کار دولت سیزدهم نسبت به سال قبل، بیش از ۵۰ درصد افزایش توزیع و مصرف داشته ایم. این میزان توزیع و مصرف درسال دوم به حدود ۱۷۰۰ تن و در سال سوم به ۲۱۰۰ تن افزایش یافت که شاهد رشد ۴۲۰ درصدی در توزیع و مصرف این نهاده استراتژیک در سال سوم نسبت به آغاز کار دولت سیزدهم بوده ایم.

مزایای سولفات پتاسیم برای کشاورزان

زند افزود: سولفات پتاسیم یکی از مهم‌ترین کودهای شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی است که نقش بسزایی در افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی، آفات و بیماری‌ها دارد، همچنین این کود با بهبود کیفیت خاک و افزایش جذب آب توسط گیاه، به رشد و باردهی بهتر محصولات کمک می‌کند.

توسعه پایدار کشاورزی با تکیه بر دانش و فناوری و حمایت از تولیدکنندگان داخلی

 مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت : رشد چشمگیر تولید کود سولفات پتاسیم در قم، نمونه‌ای بارز از اهتمام دولت سیزدهم به توسعه پایدار بخش کشاورزی با تکیه بر دانش و فناوری است. این مهم، نویدبخش تحولات مثبت در این حوزه، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تلاش‌های جهادگران این عرصه و درنهایت  افزایش امنیت غذایی کشور خواهد بود.

زند در پایان بیان کرد : با تداوم حمایت‌ها و برنامه‌ریزی‌های هدفمند، می‌توان شاهد رشد روزافزون تولید سولفات پتاسیم در استان قم و خودکفایی کامل کشور در تولید این محصول استراتژیک باشیم. این امر ضمن ارتقای کیفی محصولات کشاورزی، به رونق اقتصادی و امنیت غذایی کشور نیز کمک خواهد کرد. این امر علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، به رونق تولید داخلی، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار بخش کشاورزی در استان نیز کمک می‌کند.