ایستادگی سازمان محیط زیست برای اجرای قانون منجر به ارتقا کیفی صنعت موتورسیکلت شد
ایستادگی سازمان محیط زیست برای اجرای قانون منجر به ارتقا کیفی صنعت موتورسیکلت شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ دبیرکارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور در جریان بازدید از پیشرفت پروژه های تولید موتور بنزینی با استاندارد یورو ۴ و موتور برقی گفت: ایستادگی سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای قوانین، باعث ارتقا کیفی صنعت موتورسیکلت شد. وحید حسینی […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ دبیرکارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور در جریان بازدید از پیشرفت پروژه های تولید موتور بنزینی با استاندارد یورو ۴ و موتور برقی گفت: ایستادگی سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای قوانین، باعث ارتقا کیفی صنعت موتورسیکلت شد.

وحید حسینی دبیرکارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور بنابر دعوت انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اقدام به بازدید از یکی از واحدهای تولیدی موتورسیکلت مستقر در جاده قم، به ظرفیت تولید اسمی ۴۰۰ هزار دستگاه در سال کرد.

وحید حسینی در این بازدید با اشاره به وضعیت تولیدی و فناوری موجود، در مجموع از روند ارتقا فناوری سطح آلایندگی از یورو۳ به یورو۴ ابراز رضایت کرد.

وی با بیان آلایندگی بالای موتورسیکلت های کاربراتوری و توقف تولید آن ها، متذکر شد: محصولات کیت انژکتوری که انژکتوری غیرواقعی هستند نباید تولید شده و یا به هر شکلی وارد بازار ایران شوند.

متاسفانه تعدادی موتور طرح سی جی کاربراتوری که در برخی شرکت ها انبار شده است که بعلت عدم اثر گذاری در کاهش آلودگی هوا نمی بایست وارد بازار مصرف داخل شوند.

وحید حسینی یادآوری شد: مهلت آمادگی جهت تولید موتورسیکلت یورو۴ تنها تا پایان سال است و در ابتدای سال ۹۸ تولیدکنندگان میبایست موتورسیکلت های یورو۴ بفروش برسانند. لذا پلاک گذاری موتورسیکلت یورو۳ تنها تا پایان سال جاری پذیرفته شده است.

وی در ادامه توضیح داد: خوشبختانه ایستادگی سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرای قوانین، باعث ارتقا کیفی صنعت موتورسیکلت شده و محصولات بسیار بهتری وارد بازار شده است.

حسینی تصریح کرد: در خصوص موتورسیکلت برقی نیز هنوز صنعت موتورسیکلت سازان محصول قابل قبول و مورد استفاده در کلانشهرهایی مانند تهران (ترافیک زیاد و شیب بالا) را ارایه نداده است. در صورت تولید محصول مناسب هم دولت و هم شهرداری تهران آماده حمایت از محصولات با کیفیت برقی هستند.

وی با بیان اینکه ایده ایجاد سامانه سواپ باتری قابل طرح در شورای اسلامی شهر تهران جهت دریافت حمایت است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست آمادگی خود را جهت همکاری و حمایت از اسقاط موتورسیکلت و نوسازی ناوگان به منظور جایگزینی کاربوراتوری ها با انژکتوری اعلام می کند.

گفتنی است، با توجه به مصوبه "استاندارد آلایندگی تولید موتور سیکلت" از ابتدای سال ۱۳۹۷ با استاندارد روز اتحادیه اروپا (در حال حاضر یورو ۴ است) تعیین شده و پلیس راهور ناجا طبق جدول مندرج اقدام به شماره گذاری می کند.

 اما پیرو درخواست وزارت صنعت در خصوص تعویق آغاز تولید موتورسیکلت یورو۴ به دلیل لغو شماره‌گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری و فاصله اندک زمانی بین اجرای استاندارد یورو ۴ در اتحادیه اروپا و عدم الزام آن در کشورهای آسیایی که تأمین کننده عمده قطعات موتور سیکلت در کشور می باشند، امکان تولید موتورسیکلت با استاندارد یورو ۴ در سال ۱۳۹۷ میسر نشده است.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه  3تیرماه ۱۳۹۷برنامه زمانبندی اجرای استانداردهای اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت‌ های بنزینی را اصلاح شد.