منطقه ‌به صلحی عادلانه نیاز دارد
منطقه ‌به صلحی عادلانه نیاز دارد

رئیس جامعهالمصطفی با اشاره جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین اشغالی گفت: ما امروز در منطقه خود نیاز به صلحی عادلانه داریم که منافع مظلومان را تضمین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، اسقف اعظم و سفیر واتیکان در تهران با حضور در سازمان مرکزی جامعهالمصطفی العالمیه، با حجت الاسلام و المسلمین عباسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جامعهالمصطفی ضمن خوشامدگویی به اسقف یوزوویچ، اظهار امیدواری کرد این دیدار به گسترش همکاری‌های دوجانبه میان مراکز علمی واتیکان و جامعهالمصطفی العالمیه بیانجامد.

وی با اشاره به ارتباطات علمی میان المصطفی و مراکز علمی و دانشگاهی ادیان مختلف، خاطرنشان کرد: جامعهالمصطفی یک دانشگاه بین‌المللی اسلامی است که بیش از ۹۵ درصد از فراگیران آن را دانشجویان غیرایرانی از بیش از ۱۳۰ ملیت مختلف تشکیل می‌دهند.

‌عباسی با اشاره به تحصیل دانشجویان از مذاهب و ادیان مختلف در جامعهالمصطفی، ابراز داشت: حدود دویست رشته، گرایش و مقطع در سه حوزه علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ شناسی در جامعهالمصطفی ارائه می‌گردد که ضمن بهره‌گیری از روش‌های جدید، بر اساس مبانی غنی علوم اسلامی شکل گرفته‌اند.

وی با تأکید بر عضویت المصطفی در اتحادیه‌های معتبر دانشگاهی جهان، اظهار داشت: المصطفی علاوه بر بخش حضوری، از دانشگاه مجازی برخوردار است که هزاران نفر از سراسر جهان در آن مشغول به تحصیل هستند. همچنین موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی المصطفی، میزبان دانش‌پژوهان و اساتید مراکز علمی و دانشگاهی جهان است که می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری مشترک علمی باشد.

رئیس المصطفی در ادامه به بیان برخی راهبردهای جامعهالمصطفی پرداخت و گفت: همراه سازی علوم به ویژه علوم انسانی با نگاه الهی و معنوی نخستین راهبرد المصطفی به شمار می‌آید. به لحاظ فلسفه علم، معتقدیم علوم انسانی می‌تواند با مبانی دینی ارائه شود و المصطفی این روش را در ارائه علوم انسانی دنبال می‌نماید. البته این رویکرد در برخی دیگر از دانشگاه‌های جهان وجود دارد و مراکز علمی واتیکان نیز می‌توانند به این رویکرد توجه داشته باشند.

وی ارتباط و گفت‌وگو توأم با احترام با ادیان و مذاهب مختلف را دومین راهبرد المصطفی برشمرد و خاطرنشان کرد: این سیاست در همه ارتباطات علمی میان جامعهالمصطفی و دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان دنبال می‌شود. همچنین توجه ویژه به علوم عقلی و فلسفی یکی دیگر از راهبردهای المصطفی به شمار می‌آید که به صورت جدی در نظام آموزش این مجموعه لحاظ شده است.

‌عباسی در بخش بعدی به زمینه‌های همکاری میان جامعهالمصطفی و مراکز علمی و دانشگاهی واتیکان پرداخت و گفت: امروز مسائل جهانی مشترکی وجود دارد که برای همه باورمندان و پیروان ادیان الهی، دغدغه مشترک به شمار می‌آید و می‌تواند به عنوان زمینه همکاری مدنظر قرار گیرد. مسئله ایمان و خداباوری، به عنوان یک پدیده معنوی باید به همه انسان‌ها ارائه شود.

وی وضعیت خانواده در نظام امروز جهان را نگرانی مشترک بشری دانست و افزود: مسئله مشترک بعدی، تحقق صلح و عدالت جهانی است که نیاز امروز جهان و جامعه بشری به شمار می‌آید. همه مراکز علمی و دینی نسبت به این موضوعات مکلف هستند و جامعهالمصطفی نیز به عنوان یک مرکز علمی و دینی این مسائل را با جدیت دنبال می‌نماید.

رئیس جامعهالمصطفی با اشاره جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین اشغالی، اظهار داشت: ما امروز در منطقه خود نیاز به صلحی عادلانه داریم که منافع مظلومان را تضمین کند. مظهر این ناعدالتی در منطقه ما رژیم غاصبی است که با قتل و کشتار سرزمینی را اشغال کرده و حامیان این رژیم از سویی در برابر اشغالگری و جنایات اشغالگران سکوت نموده و از سویی دیگر دم از صلح و حقوق بشر می‌زنند. امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم در این عرصه‌ها اقدامات ارزشمندی را به نفع جامعه بشری و تحقق صلح عدالت‌محور رقم بزنیم.

سفیر واتیکان در تهران نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در جامعهالمصطفی و دیدار با حجت الاسلام والمسلمین عباسی، اظهار کرد: ایجاد صلح و عدالت در کنار یکدیگر آرمان مشترک میان ماست. سرزمین‌های مقدس در فلسطین سالیان طولانی است که از صلح برخوردار نبوده است و جامعه جهانی باید برای دسترسی به صلح در این منطقه تلاش نماید.

اسقف یوزوویچ در ادامه با استقبال از برقراری همکاری علمی میان دانشگاه‌های پاپی واتیکان و جامعهالمصطفی، ابراز داشت: در این عرصه ما به عنوان سفارت واتیکان در تهران، آماده تشویق مراکز دانشگاهی در واتیکان برای تعامل علمی با دانشگاه‌های ایران به ویژه جامعهالمصطفی هستیم که می‌تواند به همکاری‌های علمی ارزشمندی منجر شود.

انتهای پیام/