برگزاری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی»
برگزاری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی»

دومین همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ در شهر قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد در نشست خبری همایش خانواده مقاوم که امروز در سالن جلسات مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه برگزار شد، اظهار داشت: در زبان فارسی صبر و استقامت به یک معنا به‌کار می‌رود، در حالی که صبر به معنای تحمل سختی‌ها و استقامت به معنای تحمل در مسیر حرکت است.

وی بیان کرد: خانواده مقاوم به معنای مقاومت انفعالی نیست، بلکه منظور مقاومت پویا و سازنده‌ای است که در حرکت اتفاق می‌افتد.

مدیر پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه فرد گرایی و نسبی گرایی ارزش‌ها یکی از ابر چالش‌هایی است که خانواده با مواجه است، تصریح کرد: در گذشته ازدواج و فرزندآوری به صورت پیش فرض حسن بود، اما امروزه برای جوانان خوب بودن این امر سوال برانگیز شده است.

وی ادامه داد: تحولات به گونه‌ای پیش می‌رود که ارزش‌ها به ضدارزش تبدیل شدند و این معنای اینکه فساد فراگیر می‌شود، نیست بلکه از نظر عملی بدتر از فراگیری فساد است.

زیبایی‌نژاد گفت: باید کاری کنیم که خانواده به یک فهم راعی و عمیقی از تحولات برسد و میدان تهدید خود را دقیق و خوب بشناسد نسبت به میدان‌های تهدیدی که شناخته حساسیت داشته باشد.

مدیر پژوهشکده زن و خانواده عنوان کرد: امروزه این محاصره فقط برای فضای مجازی نیست و از خیلی جهات محاصره شدیم، یعنی امروز علم در پارادایم پست مدرن در خدمت صنعت جنسی و غیره آمده است و ادبیات علمی و ادبیات شبه علمی تولید می‌کند.

وی اضافه کرد: امروزه همجنسگرایان کلی مستند علمی همراه دارند و بیان می‌کنند ما علمی حرف می‌زنیم و پایه‌های بیولوژیک ما این گونه اقتضا می‌کند، چرا شما با علم مقابله می‌کنید. در دهه ۱۹۹۷۰ کتاب‌های مرجع جهانی همجنس‌گرایی را به عنوان یک اختلال می‌شناختند از سال ۱۹۷۵ همجنس‌گرایی به عنوان گرایش به رسمیت شناختند و اکنون تلاش می‌کنند، هموفوبیا را به رسمیت بشناسند تا ثابت کنند کسانی که از همجنس‌گرایی می‌ترسند، اختلال روانی دارند.

دبیر علمی همایش خانواده مقاوم ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم مطالبه کردند که نهادهای حاکمیتی، غیرحاکمیتی و نخبگان به این موضوع توجه کنند که چگونه می‌توان جوانان نوجوانان و حتی کودکان را از سیل تهاجم به ارزش‌های اخلاقی محافظت کرد این پرسش ماست و این ایده را دنبال می‌کنیم که خود خانواده چه کاری باید انجام دهد که توانمند شود و بتواند ارزش‌های اخلاقی را در فرزندان نهادینه کند.

وی با بیان اینکه بایستی بفهمیم که در موقعیت تهدید هستیم و خیلی از قدرت‌ها روا الان نداریم، آهسته آهسته قدرت را تولید کنیم و بتوانیم از دل تهدیدها فرصت دربیاوریم، گفت:‌ فضای جهانی شدن فرصت‌های بسیاری برای ما ایجاد کرده است، اما با فهم این موقعیت تهدید باید بتوانیم تهدید را تبدیل به فرصت کنیم و از فرصت‌های موجود ظرفیت‌های جدید تولید کنیم.

زیبایی‌نژاد با بیان اینکه باید فرزندانی را تربیت کنیم شناگران آب‌های خروشان باشند، تصریح کرد: امروزه در تعارض‌های تربیتی قرار داریم، در گذشته قناعت یک ارزش بود و همه فضای جامعه نیز به سمت قناعت حرکت می‌کردند، اما امروزه سیستم بازار و مصرف بیشتر اعتبار بیشتری دارد.

وی در رابطه با چرایی بین‌المللی شدن این همایش‌گفت: ما نیاز داریم که کارشناسان کشورهای مختلف هم‌افزایی فکری داشته باشند تا بتونیم راه‌های غلبه بر چالش‌های پیش‌رو خانواده را پیدا کنیم.

دبیر علمی همایش خانواده مقاوم، افزود: در این همایش مهمان‌هایی از مراکش، لبنان، عراق، بوسنی، گرجستان و برزیل داشتیم که در روز اول همایش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت حضور پیدا کردند.

وی بیان کرد: همایش خانواده مقاوم روز دوم پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ در سالن آیت‌الله شرعی(ره) مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در قم برگزار می‌شود.

زیبایی‌نژاد گفت: پنل اندیشه‌های معاصر، تبلیغ، روان‌شناسی و تربیت اخلاق و تاریخ و تمدن پیش از ظهر روز پنجشنبه برگزار می‌شود، سپس در اختتامیه سخنرانی با عنوان خانواده‌گرایی در عرصه بین‌الملل؛ ظرفیت‌ها و الزامات، گزارش تفصیلی دبیر علمی همایش و سخنرانی آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه را خواهیم داشت، همچنین در روز همایش از آثار تولید شده در این همایش نیز رونمایی می‌شود.

ارسال ۲۳۵ مقاله به همایش خانواده مقاوم 

زهرا شریف، دبیر اجرایی همایش خانواده مقاوم در این نشست با بیان اینکه این همایش بین‌المللی به همت پژوهشکده زن و خانواده برگزار می‌شود، عنوان کرد: پژوهشکده زن و خانواده از مجموعه‌های اقماری مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران است که به صورت هیئت امنایی فعالیت می‌کند و دارای گروه‌های علمی متعدد با ۱۵ عضو هیئت علمی است و در رشته‌هایی مانند روان‌شناسی، علوم اجتماعی مبانی نظریه جنسیت، فقه و حقوق و غیره بحث های پژوهشی را دنبال می‌کند.

وی بیان کرد: ۲۶ مقاله از اعضای هیئت علمی، ۱۳۰ مقاله از طریق بارگزاری در سایت، ۴۹ مقاله قراردادی، ۳۰ مقاله بین‌المللی به زبان عربی و انگلیسی و برخی کشورهای فارسی زبان دریافت شده که آثار دریافتی به صورت دو مجلد در روز همایش رونمایی می‌شود.

دبیر اجرایی همایش خانواده مقاوم با اشاره به همکاری نهادهای دانشگاهی، حوزوی و حکمرانی در برگزاری این همایش، بیان کرد: ۵۰ پیش نشست و ۱۵ رویداد بین‌المللی در راستای این همایش برگزار شده است. در خصوص بین‌الملل نیز یک پیش نشست حضوری در لبنان و یک پیش نشست مشترک با روسیه برگزار شد.

شریف گفت: با اندیشمندان و کنش‌گران کشورهای مختلفی مانند لبنان، عمان، قطر، کانادا، آمریکا، آلمان و غیره ارتباط برقرار شد و از اساتید دانشگاه بوستن ویدیویی تولید شد تا در روز همایش به صورت آنلاین اکران شود، اما از سوی آن دانشگاه به اساتید هشدار داده شد که ارتباطی با ایران نداشته باشند.

وی یادآور شد: در حوزه بین‌الملل خانواده‌گرایان دغدغه‌مند فراوانی وجود دارند، اما درصد محدودی که متمایل به بحث‌های همجنس‌گرایی و ضد خانواده هستند، آنقدر بزرگنمایی می‌کنند که خانواده‌گرایان دیده نمی‌شوند.

انتهای پیام/