شهیدی که ‌همه در سوگش گریستند/ گفت‌وگو با طلاب خارجی
شهیدی که ‌همه در سوگش گریستند/ گفت‌وگو با طلاب خارجی

طلاب غیرایرانی از ویژگی‌های شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور شهید کشورمان سخن گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، در عزای از دست دادن شهید جمهور هم مردم شهید پرور ایران عزادار شدند و هم غیرایرانی‌ها در سوگش گریستند.

خبرنگار ما به میان طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی رفته و حرف دل آنها درباره سیدالشهدای خدمت را شنید که آن را در ادامه می‌خوانید:

جابر حسن از نیجریه نیز اطاعت محض از ولی فقیه و حمایت بدون دریغ از مردم را از ویژگی‌های بارز شهید رئیسی برشمرد و ابراز کرد: من خیلی از شهادت ایشان ناراحت شدم، چرا که ما یک رئیس جمهور خاص را از دست دادیم؛ نمی توان در جهان هیچ رئیسی مثل شهید ابراهیم رئیسی بیابیم.

این طلبه نیجریه‌ای مدرسه شهابیه هتک حرمت به قرآن و مسلمانان در بسیاری از کشورها و هزینه سنگین دفاع از قرآن در این کشورها و دفاع تمام قد شهید رئیسی از قرآن و مسلمانان را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: لحظات زندگانی و خدمات این شهید و لحظه و نحوه شهادت ایشان، درسی فراموش نشدنی در زندگی من است. ‌ان شاء الله من هم بتوانم همانند ایشان در خدمت به دین و مردم پرکار باشم و در نهایت به مقام بالای شهادت که آرزوی هر مبلغی است، برسم.

خادم الرضا(ع) به فکر همه مسلمانان و مظلومان بود

در ادامه، رهبر علی طلبه هندوستانی مدرسه مبارکه شهابیه، با توصیف احساس درونی خود از مصیبت روی داده در ایران، عنوان کرد: این اتفاق خیلی من و برادران هندوستانی ام را ناراحت و غمگین کرده، هر وقت به یاد این اتفاق می افتم، دلگیر می شوم.

وی با اظهار این که ایشان دلسوزی های بسیاری برای ما طلاب غیرایرانی که در ایران زندگی می کنیم، انجام داد، افزود: نکته برجسته در کارنامه و عملکرد شهید رئیسی آن است که ایشان فقط دغدغه‌ ایرانی‌ها را نداشته بلکه دغدغه‌ ی تمام ملت های مسلمان را داشت، نمونه بارز آن حمایت های کامل و بدون دریغ از مردم مظلوم غزه است.

این طلبه جامعه المصطفی، شهید رئیسی را الگوی طلاب غیرایرانی دانست و عنوان نمود: درس های زیادی را می توان از زندگی این خادم الرضا علیه السلام بگیریم. یکی از شاخص ترین آنها “تواضع” ایشان بود. دیروز در تاکسی بودم که رانندہ برای من تعریف کرد که ایشان دو بار قم آمده و هر دو بار در مساجد کوچک کوچه و خیابان نماز خواندہ اند؛ خود به چشم دیدم که در مسجد کوچکی به امام جماعتی افغانستانی اقتدا کرده بود.

این طلبه هندوستانی در پایان تصریح کرد: حفظ “زی طلبگی” درس دیگر او برای طلاب غیرایرانی است. این که در هر شرایط و مکانی که باشیم خود را طلبه و خادم مردم بدانیم و از انجام این وظیفه لحظه ای دریغ نکنیم.

شهید رئیسی الگوی خدمت به جامعه انسانی بود

مرتضی علی زاده از افغانستان هم بیان کرد: پس از نشر اخبار سانحه، سرانجام فاجعه ای که انتظار می رفت رخ داد و ملت ایران و جهان اسلام عزادار گردید. رئیس جمهور مکتبی، مجتهد، حقوق دان، صادق، خادم و پرتلاش ایران همراه جمعی از بهترین‌های دینی، دیپلماسی، سیاسی و امنیتی در کمال بهت و ناباوری با سانحه چرخبال به شهادت رسیدند.

این طلبه افغانستانی مدرسه شهابیه جامعه المصطفی با اظهار این که شهادت رئیس جمهور کشور دوست و همسایه ما شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و هر یک از همراهان او تمام مردم کشور افغانستان و سایر ملل اسلامی را متاثر ساخته، ادامه داد: ما مردم افغانستان در کنار شما مردم شهید پرور ایران زمین هستیم. ما را در این غم بزرگ شریک بدانید.

وی خدمات جاودانه این شهید والامقام را مورد توجه قرار داده و ابراز کرد: بی شک شهید رئیسی الگوی خدمت به جامعه انسانی و تشیع بودند. ایشان در راه خدمت به خلق الله جام شهادت را نوشیدند. جامعه روحانیت باید از حسن نیت، اخلاص و عشق ورزی برای خدمت به جامعه اسلامی و دفاع از مقدسات اسلام از آیت الله رئیسی الگو برداری کند.

این طلبه جامعه المصطفی با تاکید به این که خدمات ایشان تنها منحصر به جهوری اسلامی ایران نمی شود، خاطرنشان کرد: ایشان به همه جوامع اسلامی و تشیع خدمت کرده اند. با حسن نیت و اخلاص خود درس بزرگ به ما داده اند. باید از زندگانی ایشان بیاموزیم که طلبه باید در خدمت مردم باشد و برای خدمت به مردم لحظه ای خستگی را احساس نکند.

درس خدمت به مردم

فراز احمد از پاکستان هم با ذکر این روایت از امام علی علیه السلام: خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَهً إِنْ مِتُّمْ مَعَهَا بَکَوْا عَلَیْکُمْ وَ إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَیْکُمْ، ابراز کرد: آنچه از زندگی آقای رئیسی آموختیم، درس خدمت به مردم است، انسان باید به خلق خدا خدمت کند تا خدا آن قدر آن را در نگاہ مردم بلند کند که همه دنیا در مرگش گریه کنند.

این طلبه پاکستانی مدرسه شهابیه با بیان این که وقتی خبر سانحه بالگرد آقای رئیسی را شنیدیم، به همراه خانواده ام تمام شب را نخوابیدیم و دعا کردیم که خدا نگهدار رئیسی باشد، ادامه داد: آقای رئیسی واقعاً فردی با جذابیت کامل بود، من واقعا عاشق ایشان هستم. ممکن است برخی بگویند شما ایرانی نیستید، آقای رئیسی رئیس جمهور ایران بود، چرا از شهادت ایشان ناراحت هستید؟ می گوییم آقای رئیسی نه تنها سکاندار ایران بود، بلکه هدایت کننده نمونه جهان تشیع و جهان اسلام بود.

وی در پایان عنوان کرد: هر که در دلش عشق به اسلام باشد، عاشق شهید رئیسی است. دل ما در شهادت ایشان غم زدہ است. خدا مقام این شهدا را بلند تر کند و در جوار ائمه اطهار علیه السلام مقامی والا عنایت نماید.

شهید رئیسی در همه ابعاد نمره بیست گرفت

سید عبدالواحد رضایی از افغانستان طلبه دیگری از جامعه المصطفی بود که شجاعت، صداقت، مردانگی، ایثار و فداکاری را درس های مکتب شهید رئیسی دانسته و ابراز نمود: شخصیت ایشان در تاریخ ایران بی نظیر بود. رئیس جمهوری به این اندازه دلاور و فعال ندیده بودیم. شخصیتی که یک نقطه سیاه در زندگی ایشان یافت نمی شد. عدالت را مقدم بر همه چیز قرار می داد و با بی عدالتی به شدت مبارزه می کرد. مدافع مردم مظلوم فلسطین، افغانستان، پاکستان، سوریه، عراق و جای جای جهان بود.

این طلبه مدرسه مبارکه شهابیه جامعه المصطفی به مردم‌داری و عشق این شهید والامقام به آحاد جامعه اشاره نموده و تاکید کردند: رئیس جمهور شهید ایران در دوران مسئولیتی که داشت یک روز در خانه ننشست و همیشه در حال خدمت بود. با ساده زیستان ساده می نشست و با احترام و فروتنی با بزرگان رفتار می کرد. این خصلت ساده زیستی را از جد غریبش امیرالمومنین علی علیه السلام به ارث برد. ایشان مایه آرامش برای بی پناهان بود.

وی با بیان این که شهید رئیسی برای مرد، زن، پیر، جوان، مسلمان و غیر مسلمان الگوست، خاطرنشان کرد: اگر یک دانشجو خوب درس بخواند در همه درس ها نمره بیست را بگیرد، استادش بهترین جایزه را برای او در نظر می گیرد. شهید دکتر رئیسی رحمهالله علیه که در همه ابعاد زندگی خود نمره بیست گرفت، خداوند متعال چنان جایزه عظیمی برایش مقدر کرد تا در روز ولادت امام رضا علیه ‌السلام به درجه رفیع شهادت نائل گردد و غبطه همه مردم به ایشان در دنیا و روز قیامت را به دنبال داشته باشد.

حسن اف، طلبه آذربایجانی نیز با بیان احساس خود از اتفاق روی داده برای رئیس جمهور ایران، اظهار کرد: احساس می کنم ایشان به آنچه که در آرزوی رسیدن به آن بود، دست پیدا کرد؛ همانند حاج قاسم مقام شهادت گوارایتان.

این طلبه مدرسه مبارکه شهابیه با اظهار این که زندگی ایشان برای همه ما طلبه ها عبرت و درس است، ادامه داد: بنده به عنوان طلبه ای غیر ایرانی برای شهادت ایشان خیلی ناراحتم. ایشان شهیدی متقی بود که به ما آموخت در تعامل با مردم بر روی معیار برادری دینی تمرکز کنیم.

این طلبه آذربایجانی با اشاره به روحیه خستگی ناپذیری و خدمتگزاری این شهید عزیز، بیان کرد: زندگی این شهید ماندگار به ما آموخت که نباید در هدایت مردم غفلت کنیم و باید در مردم داری و خدمت به آنها خستگی ناپذیر عمل نماییم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم