جزئیات ساخت درب طلای حرم امام رضا(ع) + تصاویر
جزئیات ساخت درب طلای حرم امام رضا(ع) + تصاویر

معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها جزئیات ساخت درب طلای حرم امام رضا علیه‌السلام را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، درب طلا بالاسر مبارک حرم امام رضا (ع) اهدایی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) در آیین خطبه خوانی و آغاز جشن‌های دهه کرامت در شبستان امام خمینی (ره) حرم بانوی کرامت رونمایی شد.

هادی محمودنژاد معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت اظهار داشت: ساخت دولنگه درب هنری و ارزشمند در کارگاه حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها انجام شده که یک طرف آن قلم‌زنی روی ورق برنج و میناکاری و خطاطی توسط هنرمندان اصفهانی و طرف دیگر اجرای گره چینی، معرق چوبی و خاتم‌کاری چوبی توسط هنرمندان قمی انجام پذیرفته است.

وی با بیان اینکه ساخت قلم‌زنی این درب در کارگاه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) و امورات چوبی آن نیز در کارگاه چوب پیمانکار آستان مقدس انجام شده است افزود: حدود ۸۴۰ نفر روز نیرو جهت اجرای امورات چوبی، ۷۶۰ نفر روز نیرو جهت قلم‌زنی و ۹۵ نفر روز نیرو جهت دیگر امورات این درب فاخر فعالیت داشته‌اند.

معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه مدت‌زمان اجرای این پروژه حدود ۷ ماه به طول انجامیده است گفت: تمام تلاش آستان مقدس بر تحویل اثری نفیس و ماندگار بوده و در تمام بخش‌ها اعم از حوزه‌های هنری قلم‌زنی، معرق، گره چینی، خطاطی، خاتم‌کاری، میناکاری، طلاکاری و… از بهترین هنرمندان استفاده شده تا این اثر ماندگار یادگار نفیسی در عصر جمهوری اسلامی به ثبت برسد.

وی افزود: ابعاد درب ساخته شده در ارتفاع ۳.۴۵ متر و عرض ۳.۳۸ و ابعاد هر لنگه درب برابر ۱.۵۹ در  ۳.۲۲ متر است که در چارچوبی به ابعاد ۲۲ در ۲۱.۵ سانتی‌متر قرار می‌گیرد.

محمودنژاد ادامه داد: چوب‌های بکار رفته در ساخت اسکلت چوبی از مرغوب‌ترین چوب چنار با ۱۶ سال فاصله زمان از تهیه تا اجرا است و نیز چوب‌های نارنج، گردو، بلوط، راش، اکالیپتوس صورتی، زرشک، رزپادوک، پرپر، هارد، ونگه، سرخه‌دار و… در این اثر هنری مورداستفاده قرار گرفته و در خاتم‌کاری‌ها بادقت بسیار بالا از چوب و سیم برنج و عاج و اجناس موردنیاز دیگر مانند استخوان استفاده شده است.

وی گفت: محتوای بکار رفته در این درب اسامی مبارک چهارده‌معصوم (ع) و فرازی از زیارت حضرت معصومه (س) بوده و در قسمت فوقانی فرازهایی از آیات قرآن کریم اجرا و نصب شده است.

گفتنی است که هزینه‌های مربوط به اثر فاخر هنری توسط دو تن از خیرین گران‌قدر یکی در حوزه امورات قلم‌زنی، میناکاری و طلاکاری و دیگری به امورات چوبی انجام پذیرفته است.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قمپایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

انتهای پیام/