نظریه‌های علوم انسانی در مکتب علمی شیعه، استخراج و تبیین شود
نظریه‌های علوم انسانی در مکتب علمی شیعه، استخراج و تبیین شود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مکتب علمی شیعه و حوزه‌های علمیه ما غنی از نظریه‌ها در عرصه علوم انسانی هستند اما متاسفانه در استخراج، شناسایی، تبیین و معرفی این نظریه ها به قدر کفایت فعالیت نداشته ایم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی صبح امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین جهانگیری دبیر جایزه جهانی شهید صدر، ضمن تمجید از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری جایزه جهانی شهید صدر اظهار داشت: چالش اصلی پیش روی ارائه نظریه های مکتب علمی شیعه به جهان غرب، ضعف در استخراج، تبیین و معرفی نظریه های علمای شیعه است.

وی افزود: مکتب علمی شیعه و حوزه های علمیه ما غنی از نظریه ها در عرصه علوم انسانی هستند اما متاسفانه در استخراج، شناسایی، تبیین و معرفی این نظریه ها به قدر کفایت فعالیت نداشته ایم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری کرسی های نظریه پردازی گفت: باید به این نکته حیاتی توجه داشت که برخی از نظریه های علوم اسلامی و شخصیت های ارائه دهنده آنها ممکن است در این کرسی ها شرکت نداشته باشند در حالی که آثار ایشان حاوی نظریه های مستحکمی در موضوع خود هستند و آنچه لازم است این است این نظریه ها از آثارشان استصحال و معرفی شوند.

عضو شورای سیاستگذاری جایزه جهانی شهید صدر در ادامه با اشاره به آثار بزرگانی چون شهید مرتضی مطهری، مرحوم آیت الله مصباح و نیز استاد ابراهیمی دینانی در حوزه فلسفه و کلام اسلامی، افزود: به عنوان مثال در آثار این بزرگان نظریه های مهمی همانند نظریه علوم انسانی اسلامی آیت الله مصباح(ره) یا نظریه رابط و مستقل استاد دینانی قابل ارائه به جهان علم در غرب است و لذا ضعف اصلی ما در معرفی صحیح این نظریه هاست که باید برطرف شود.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین جهانگیری رئیس دفتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم ضمن قدردانی از حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، در سخنانی به تبیین تاریخچه شکل گیری ایده، فلسفه، اهداف برگزاری و روند اجرایی جایزه جهانی شهید صدر تا کنون و نیز چشم انداز آینده این جایزه پرداخت.

دبیر جایزه جهانی صدر با اشاره به استقبال فراوان اصحاب علم به ویژه حوزویان از این جایزه گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مثابه قرارگاه دیپلماسی علمی – فرهنگی انقلاب اسلامی، بر اساس رسالت اسلامی و انقلابی بر آن است که در قالب جایزه شهید صدر(ره)، اندیشه‌های ناب مرتبط با علوم اسلامی – انسانی را در عرصه بین الملل معرفی نماید.

جهانگیری تغییر رویکرد حوزه علمیه به جهان غرب از رویکرد تبلیغی در قالب اعزام مبلغ به رویکرد حضور دانشی در سطح جهان را مهمترین فلسفه برگزاری جایزه شهید صدر دانست.

انتهای پیام/

  • نویسنده : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم قم