الگوی نو و مطلوب برای مدیریت شهری طراحی شود
الگوی نو و مطلوب برای مدیریت شهری طراحی شود
آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به فقدان یک الگوی نو و مدل شهرسازی مطلوب در کشور، گفت: هوشمندسازی شهر که مسئولیت آن با شهرداری است کار مهمی است که باید برای آن پیوست و برنامه داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله اعرافی در دیدار نوروزی شهردار قم و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن سال نو و قبولی عبادات همگی در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: قم یک مشعل فروزان و پرچم برافراشته است که نقطه محوری ایران و جهان است و در کمتر جایی می‌توان شهری شبیه این کانون فروزان را یافت، لذا هر کاری که در مدیریت شهری قم انجام می شود.

وی با اشاره به فقدان یک الگوی نو و مدل شهرسازی مطلوب در کشور، افزود: در شهری مثل اصفهان شخصیت کم‌نظیری همچون شیخ بهایی که هم معارف اسلامی و هم دانش معماری و شهرسازی زمان خود را به‌خوبی می‌دانست حضور داشت و اصفهان را به‌خوبی مهندسی و مدیریت شهری کرد و امروزه چنین خلأیی در کشور محسوس است.

مدیر حوزه‌های علمیه عنوان کرد: یک تیم علمی متشکل از مدیران اجرایی، افرادی از دانشگاه و حوزه و گروه‌های مردمی تشکیل شود و کار علمی و کارشناسی انجام دهند و در نهایت این هیئت اندیشه‌ورز طرح ارائه دهد؛ اگر این کار دشوار به‌خوبی انجام شود خدمت بزرگی به کشور خواهد بود.

اعرافی با اشاره به هوش مصنوعی و لزوم هوشمندسازی شهر، ابراز داشت: هوشمندسازی شهر که مسئولیت آن با شهرداری است کار مهمی است که باید برای آن پیوست و برنامه داشت، ما نیز در حوزه آمادگی داریم تا در این عرصه هر کمکی می شود انجام دهیم.

وی لزوم توجه به عدالت اجتماعی در همه مناطق شهری را خواستار شد و تأکید کرد: عدالت اجتماعی و همگن‌بودن خدمات در همه مناطق شهر باید رعایت شود و به‌ویژه لازم است بیش‌ازپیش به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهر توجه بیشتری شود، زیرا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی با کارهای خوب شهرداری قابل‌ پیشگیری است.

مدیر حوزه‌های علمیه عنوان کرد: همان‌گونه که سال‌های قبل نیز گفته شد توجه بیشتر به محوریت حرم مطهر، مدرسه فیضیه و حوزه و تسهیل در رفت‌وآمد زائران و مجاوران به حرم مطهر و مراکز حوزوی امر بسیار مهمی است که همچنان باید به آن توجه کرد.

اعرافی در پایان با تقدیر از برخی حمایت‌های شهرداری از مساجد قم گفت: مسجد در اداره امور روزمره خود نباید وابسته به دولت باشد و لازم است که همچنان مردمی اداره شود، اما مسائل زیرساختی آن همچون تأمین پارکینگ از وظایف شهرداری است که این حمایت‌ها از مساجد و شکل گیری مساجد قوی کاهش آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌ها را در پی دارد.

در ابتدای این دیدار سقائیان‌نژاد شهردار قم به بیان گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های انجام‌ شده در سالی که گذشت پرداخت.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم