از توجیهات عده‌ای منحرف درباره حجاب خجالت می‌کشم/ حجاب از محکمات قرآن است
از توجیهات عده‌ای منحرف درباره حجاب خجالت می‌کشم/ حجاب از محکمات قرآن است
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) حجاب را از محکمات دین عنوان کرد و گفت: تفاسیر توجیهات بعضی افراد از حجاب خجالت آور است در حالی که حجاب برای بانوان از محکمات قرآن کریم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله فاضل لنکرانی در دیدار با دانش پژوهان مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) که در آستانه ماه مبارک رمضان در سالن جلسات امام خمینی ره این مرکز در قم برگزار شد در سخنانی به تبیین برخی موضوعات مهم پرداخت و اظهارداشت: باید قدم های بزرگتری در این مرکز برداریم چرا که اقتضای علمی این رشته ها این است که زوایای بسیار زیادی از این معارف برای بشریت روشن نشده است.

وی افزود: باید به سراغ معارف و حقایق قرآن رفت، معارف و مفاهیم این کتاب آسمانی بسیار عجیب است، این کتاب با عظمت دارای آیات محکم و متشابهات است، بسیاری از احکام ذکر شده در این کتاب شریف همانند حجاب از محکمات است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: علت انحراف عده‌ای که می‌گویند حجاب لازم نیست و به نوعی وجوب آن را توجیه می‌کنند بسیار عجیب است، انسان واقعا در برابر قرآن کریم خجالت می‌کشد که عده‌ای ادعا می‌کنند راجع به حجاب تحقیقات زیادی انجام داده‌اند ولی آیات مربوط به این واجب الهی را بد معنا می کنند؛ حجاب برای بانوان از محکمات قرآن کریم است و ما چکاره‌ایم که در آن تصرف کرده و احتمال دیگر بدهیم؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به آیه شریفه” إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَهٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعًا بَصِیرًا” ابراز داشت: خدای متعال در بشر چیزی قرار داده است که می توان با آن بشر را مورد آزمایش قرار داد و در سایر موجودات نیست، اینکه انسان اختیار دارد و مورد آزمایش و امتحان الهی قرار گیرد بسیار مهم است.

آیت‌الله فاضل لنکرانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شایسته است که هر سال یک حقیقت جدید تفسیری در این مرکز ارائه دهیم، البته این حرف معنایش تفسیر به رای نیست بلکه ارائه دادن تفسیری که مستدل و متقن باشد.

وی با بیان اینکه این مرکز از ابتدا برای تربیت مجتهد در فقه و اصول پایه ریزی شد، افزود: در کنار توجه جدی به فقه و اصول و تربیت مجتهد اما نیاز داریم که مفسران قوی از سوی این مرکز به جامعه ارائه دهیم چرا که فرقه ها و نحله های انحرافی زیادی مشغول به شبهه پراکنی در فضای جامعه هستند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در ادامه به برخی انحرافات فکری اشاره کرد و ابراز داشت: امروزه دراویش و صوفی‌ها چنان اباطیل خودشان را در فضای مجازی تزریق می‌کنند که حساب و کتاب ندارد، دوقطبی های انحرافی همچون حقیقت و شریعت مطرح می کنند و حال آنکه در دین این چیزها وجود ندارد.

این استاد خارج حوزه علمیه قم تاکید کرد: این فرقه های انحرافی عموما قرآن کریم را غلط معنا می کنند و تفسیر به رای انجام می دهند خب چه کسانی باید به این فرق انحرافی پاسخ دهد؟ چه کسی باید عالمانه به این شبهات مطرح شده در فضای مجازی پاسخ دهد؟

آیت الله فاضل لنکرانی در پایان سخنان خود توجه به علم کلام و تسلط بر آن را بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: ضرورت پرداخت به علم کلام در زمان ما بسیار مهم است، باید تاسف خورد که کتابی همچون”کشف المراد” که سابقا در حوزه ها خوانده می شد کنار گذاشته شده است، برای پاسخ دادن به شبهات عرفان های کاذب باید به علم کلام مسلط بود و با آن به شبهات پاسخ داد.

انتهای پیام/