نامزد ‌مجلس: آمده‌ام به قم خدمت کنم/ موافق شفافیت آرا هستم
نامزد ‌مجلس: آمده‌ام به قم خدمت کنم/ موافق شفافیت آرا هستم

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،  براساس اعلام ستاد انتخابات،  866 نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در قم پیش ثبت نام کردند که در نهایت ثبت نام نهایی ۴۰۱ نفر محقق شد و از این تعداد، در مجموع فرآیند بررسی صلاحیت‌ها، ۲۷۴ […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،  براساس اعلام ستاد انتخابات،  866 نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در قم پیش ثبت نام کردند که در نهایت ثبت نام نهایی ۴۰۱ نفر محقق شد و از این تعداد، در مجموع فرآیند بررسی صلاحیت‌ها، ۲۷۴ نفر تا این لحظه وارد عرصه رقابت مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه قم شده اند.

محمد شربتی اقتصاددان و استاد دانشگاه یکی از نامزدهای انتخاباتی در حوزه انتخابیه قم می باشد که به گفته خود صاحب یک منزل مسکونی ویلایی ۱۴۰ متری است، یک خودروی دنا دارد و صاحب ۴ فرزند یک پسر و ۳ دختر است.
خبرگزاری تسنیم در راستای شناخت بهتر مخاطبان از این نامزد انتخاباتی، گفت‌وگوی تفصیلی را با وی صورت داده است.

موافق شفافیت آرا هستم

محمد شربتی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در قم درخصوص طرح شفافیت آرا اظهار داشت: شفافیت به عنوان قانون شده و بنده هم موافق این قانون هستم.

وی افزود: حتی اگر قانون هم نبود شفافیت آرا را دوست دارم هر چند هم که تبعاتی خواهد داشت اما درمجموع موافق با شفافیت آرا هستم.

شربتی عنوان کرد: کشور ما دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و انقلاب اسلامی که بوجود آمد خیلی از ابرقدرت‌ها دنبال این بودند که این انقلاب به شکست بخورد اما راهی پیدا نکردند و موفق نشدند و به دنبال این رفتند که در حوزه‌های مختلفی که وجود دارد برای ما نسخه‌هایی بپیچند که در نهایت در آنجا ما را شکست بدهند.

دلیل اصلی افزایش نرخ تورم افزایش نرخ ارز است

وی با بیان اینکه اسلام در مورد اقتصاد و سیاست مکتب خاص خود را دارد بیان کرد: یکی از دلایلی که در چند سال اخیر به آن دچار شدیم بحث تورم بود، بعد از انقلاب همیشه شاهد تورم بودیم و دلیلش این است که ما در اقتصاد به سمت اقتصاد داخلی و مردمی نرفتیم و اگر بخواهیم دلیل تورم را بررسی کنیم، اینکه مردم در کف جامعه عنوان می‌کنند که تورم دلیلش نقدینگی است این موضوع نیست، چون همین الان حدود ۲۴ درصد نقدینگی وجود دارد و از آن طرف ۴۵ درصد تورم وجود دارد یعنی با هم همخوانی ندارد.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال با توجه به سیاست‌های پولی بانک مرکزی نقدینگی پایین آمده است و الان می‌گویند حتما علت تورم در کشور ما تحریم است.

وی افزود: من می‌گویم تحریم هم نیست، اما چه عاملی می‌تواند باشد؟ یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ تورم در جامعه ما یک موضوع می‌تواند باشد و آن هم افزایش نرخ ارز است.

منافع عده‌ای در افزایش نرخ ارز است

این نامزد انتخاباتی بیان کرد: طی دو هفته اخیر میلگرد ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان گران شده است و اگر بررسی می‌کنیم می‌بینیم نه معدن کمیاب شده است نه هزینه نیروی انسانی افزایش یافته اما نرخ میلگرد بالا رفته چون نرخ دلار و ارز بالا رفته است.

وی با طرح این سوال که دلیل بالا رفتن نرخ ارز و دلار چیست؟ عنوان کرد: این امر به خاطر منافع داخلی  یک عده است که از آن سود می‌برند، اوایل امسال عده‌ای دلار را که الان ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است، آمار دادند که باید تا ۷۴  یا ۷۵ هزار تومان برود و الان چون سودهایشان را بر این مبنا گذاشته بودند تلاش کردند و این نرخ را به ۶۰ هزار تومان رساندند یعنی ۲۰ درصد در عرض یک ماه سود کردند و این افزایش نرخ ارز است که تورم را در کشور ما بوجود می‌آورد وگرنه تحریم متعلق به چندین سال پیش است و اتفاق خاص دیگری نیفتاده و نقدینگی ما پایین آمده است اما منافع یک عده سرمایه‌دار در این است که دنبال چپاول کردن مردم باشند.
دولت باید از وابستگی به دلار نجات پیدا کند

شربتی با تاکید بر اینکه دولت باید از وابستگی به دلار نجات پیدا کند تصریح کرد: حضرت آقا فرمودند که دلار زدایی بکنید، در بانک مرکزی پشتوانه پولی کشور چه چیزهایی است، یکی دلار و یکی هم طلاست و ما اگر می‌خواهیم دلارزدایی بکنیم باید پشتوانه پولی‌مان را از دلار برداریم که تاثیری در رابطه‌های اقتصادی ما نداشته باشد.

وی افزود: در کشور در حال حاضر هر طرح اقتصادی می‌خواهد انجام بشود یا می‌خواهیم رشد و توسعه بدهیم، می‌گویند پول و منابع نداریم و کشور را در یک حالت مشخصی پیش می‌برند.

وی بیان کرد: ما طرحی آماده کردیم که دولت را از این حرف نجات بدهیم، اینکه شما باید وابستگی‌تان را به دلار حذف بکنید و به دلارزدایی اقدام کنید از بانک مرکزی باید شروع بشود.

ایجاد پالایشگاه مشکلات اقتصادی و اشتغال کشور را برطرف می کند

این نامزد انتخاباتی عنوان کرد: مگر نمی‌گویند که دلار نداریم پشتوانه پولی بگذاریم که پول چاپ کنیم و رشد و توسعه بدهیم، الان منابع داخلی در کشور ما مثل ذخایر نفتی وجود دارد، در قم هم وجود دارد این ذخایر نفتی هم قیمتش مشخص است و اینها را دولت به عنوان طلای سیاه بگذارد بانک مرکزی، قانونگذار مصوب بکند که دولت اینها را ارزش‌گذاری کرده و به عنوان پشتوانه بگذارد بانک مرکزی و بعد پول چاپ کند و در راستای احداث پالایشگاه اقدام کند.

وی اظهار داشت: اگر دولت پول داشته باشد ظرف سه سال پالایشگاه به بهره‌برداری می‌رسد و اشتغال بسیاری هم می تواند ایجاد می‌کند، اما این چه فوایدی دارد؟ وابستگی ما را به دلار حذف می‌کند و جلوگیری می‌کند از خام‌فروشی.

یکی از ضررهای کشور خام فروشی نفت است

وی افزود: یکی از ضررهایی که می‌دهیم خام فروشی نفت است، ما با خام فروشی ۶ هزار مشتقات نفتی را از دست می‌دهیم در صورتی که اگر پالایشگاه داشته باشیم  و به خوراک پتروشیمی‌ها تبدیل شود می‌تواند در این کشور مواد پتروشیمی تولید کند و سودآور و ارزآور باشد.

شربتی تصریح کرد: پتروشیمی‌های ما با ۳۰ درصد ظرفیت در کشور کار می‌کنند یعنی ما پالایشگاه کم داریم و خوراک پتروشیمی‌های ما تامین نمی‌شود و حتی برای اینکه خیلی زودتر از ۳ سال به بهره‌برداری برسد کشورهای اطراف ما مثل کردستان عراق الان مینی پالایشگاه راه انداخته اند و ظرف ۶ ماه به بهره‌برداری می‌رسد اما ما این کار را نمی‌کنیم و خام فروشی می‌کنیم چون در مملکت ما یک عده هستند از این خام فروشی سود می‌کنند از اینکه مواد پتروشیمی وارد می‌کنند سود می‌کنند و دو سر سود هستند لذا این باعث می‌شود که هر وقت می‌خواهیم کاری بکنیم می‌گویند نمی‌شود و باید در پشتوانه پولی‌مان دلار داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر انرژی پشتوانه بانک مرکزی شود، ارزش ذاتی و واقعی دارد، عنوان کرد: این طلای سیاه است و ارزش این قطعا از دلار بیشتر است اما تا وقتی نتوانیم جلوی تورم را بگیریم و مدیریت کنیم واقعیت این است که قانون داشته باشیم که هر چقدر تورم داشته باشیم همان مقدار حقوق اضافه بشود وگرنه ما در حق اینها ظلم کردیم.

تورم ۵۰‌ درصدی با افزایش ۲۰ درصدی حقوق ها همخوانی ندارد

وی افزود: مگر می‌شود در یک جامعه‌ای تورم ۴۰، ۵۰ درصد باشد بعد افزایش نرخ دستمزد ۲۰ درصد باشد، تازه این ۵۰ درصد هر چند وقت یک بار هم تکرار می‌شود، ممکن است که تورم در طول یک سال صددرصد هم باشد اما میانگینش بیشتر از این باشد و این اتفاق خوب و درستی نیست و ما قشر محروم جامعه را له می‌کند و این له شدن باعث بیکار شدن، دلسرد شدن، ورود فرهنگ بد می‌شود و در احادیث هم داریم که می‌گویند از راهی که فقر می‌آید از در کنارش دین و دینداری خارج می‌شود و بعد می‌گوییم چرا در جامعه و فرهنگ این اتفاق افتاه است.

آمده‌ام به قم خدمت کنم

وی درخصوص دلایل ورود خود به عرصه انتخابات عنوان کرد: یکی از دلایلی که آمدم در انتخابات شرکت کردم به این دلیل بود که یک خدمتی به قم بکنم چون فکر می‌کنم جایگاه قم فراتر از مسائل و وضعیت فعلی است، قم منشاء و شروع انقلاب اسلامی بوده و گردن این مملکت حق دارد، من قول می‌دهم ۴ سالی که نماینده این شهر شدم اگر بگویند که رئیس جمهور بشو نمی‌روم و در کسوت نمایندگی خدمتگزاری می‌کنم.

شربتی با اشاره به سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی گفت: مردمی‌سازی و داخلی‌سازی اقتصاد حرف اول اقتصاد مقاومتی است ولی وقتی می‌روی تا انتها می‌گوید که اصلا منظور ما بر این نیست که شما یک چهاردیواری درست بکنی و اقتصاد را در این حالت ببینی بلکه می‌گوید شما به نحوی پیش برو که در کشورت نیازی به خارج نداشته باشی اما یک چهاردیواری درست نکن که نتوانی ارتباط بگیری.

وی افزود: وقتی ارتباط نگیری، چیزی را هم تولید کردی نمی‌توانی بفروشی،  یعنی ما باید با دنیا تعامل داشته باشیم اما به نحوی که استقلال و اقتصاد خودمان زیر سوال نرود.

این نامزد انتخاباتی تصریح کرد: قطعا ما نسبت به اینکه سیاست خارجی خیلی فعال باشد، سیاستی باشد که علم و انرژی و چیزهایی که بوجود آمده استفاده و مملکت را رشد دهد نیاز داریم، بنده می‌خواهم در راستای خدمات‌رسانی به مردم آن عدالتی که برای استان‌های دیگر هست به اینجا بیاورم و جایگاه اصلی قم را به خودش برگردانم.

جاده سلفچگان تا قم قتلگاه است

شربتی بیان کرد: در اصفهان، یزد و شیراز تمام راه‌های ارتباط به این استان‌ها اتوبان و خیلی سالم است، از سلفچگان که می‌خواهید بیایید و از قم رد شوید ۱۷ استان رد می‌شوید اما از سلفچگان تا قم قتلگاه است یک اتوبان درست و حسابی ندارد. فرودگاه ندارد چرا؟ چون نزدیک تهران هستیم این چه ربطی دارد؟ ما کنار جزیره کیش ۳۰ کیلومتری آنجا یک فرودگاه داریم. اگر در قم یک فرودگاه بزنیم شغل بسیاری بوجود می‌آید و ارزآوری خواهد داشت.