داوطبان مجلس خبرگان‌ در استان همدان را بیشتر بشناسید
داوطبان مجلس خبرگان‌ در استان همدان را بیشتر بشناسید

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، با فرا رسیدن انتخابات مجلس خبرگان در استان همدان علاقمندان به فعالیت و حضور در این مجلس ثبت نام کرده و پس از بررسی‌های شورای نگهبان، سه تن از این افراد آقایان، آیت‌الله طه‌ محمدی، آیت‌الله سید […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، با فرا رسیدن انتخابات مجلس خبرگان در استان همدان علاقمندان به فعالیت و حضور در این مجلس ثبت نام کرده و پس از بررسی‌های شورای نگهبان، سه تن از این افراد آقایان، آیت‌الله طه‌ محمدی، آیت‌الله سید مصطفی موسوی اصفهانی و آیت‌الله حبیب الله شعبانی تایید صلاحیت شده و قرار است در ششمین دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری به رقابت بپردازند. در ادامه این گزارش به معرفی اجمالی این نامزد می‌پردازیم.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

شهرستان بهار، زادگاه فقیه بزرگ، آیت‌الله بهاری و روستای بهادربیگ در سال ۱۳۵۶ شاهد تولد فرزندی بود که سال ها بعد از وی به عنوان آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی یاد شد که موفق شد در سن ۳۸ سالگی به درجه اجتهاد برسد.

روحیه جهادی و ایمان مستحکم وی با الگوگیری از شهدای برخاسته از خانواده به ویژه عموهایِ شهیدش باعث شد تا بعد از اتمام تحصیلات دبیرستان در سال ۱۳۷۴ قدم در راه سربازی امام زمان(عج) گذارده و تا سال ۱۳۸۰ فراگیری مباحث علمی و اخلاقی خود را در مهد دانایی، همدان ادامه دهد.

همسایگی کریمه اهل بیت (س) افتخار دیگری بود که باعث شد آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی، ادامه طریق تحصیل خود را در محضر آیات معزز اعظام از جمله: وحید خراسانی، شبیری زنجانی، صادق لاریجانی و جواد آملی به سر منزل مقصود برساند.

خلق و خویِ علمی ایشان باعث شد که بیش از هشت اثر فاخر علمی از جمله منطق فهم حدیث، شرح حلقه ثالثه شهید صدر، بهار اندیشه، ولایت فقیه و قانون گرایی، مبانی قانون گرایی در اسلام، روش تحقیق در علم اصول، بررسی فقهی و حقوقی سپرده های بانکی، بررسی فقهی و حقوقی جوایز بانکی و… را به رشته تحریر درآورد.

پژوهشگر برتر ۵۰ سال اخیر در حوزه موضوع شناسی فقهی، مدال افتخار دیگری است که بر سینه ی مرد فقاهت همدان نصب شده است.

از دیگر مدارج ایشان همچنین می توان به؛ اعطای مسئولیت نمایندگی حضرت امام خامنه ای(حفظ الله) و امامت جمعه همدان از سوی رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، دریافت مدرک دکتری فقه و اصول، تدریس در حوزه های علمیه قم،تهران، جامعه المصطفی العالمیه، موسسه عالی علوم و حدیث حضرت عبدالعظیم حسنی و موسسه امام خمینی (ره) قم در رشته های فقه، اصول، تفسیر، فلسفه، کلام و غیره اشاره کرد.

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی ‌

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

آیت الله محمدی همدانی پنجم اردیبهشت سال ۱۳۲۶ در یکی از روستاهای محروم فامنین همدان در یک خانواده مذهبی و متدین به دنیا آمد و با توجه به علاقمندی ایشان به روحانیت و برخورداری از نبوغ خاص در همان اوائل زندگی به دعوت برادر بزرگوار خویش حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج میرزا علی محمدی در سن ۱۲ سالگی جهت تحصیل در حوزه مقدسه علمیه قم رهسپار آن دیار مقدس شدند.

وی درس مقدمات را نزد برادر خویش و سطوح عالی را نزد حضرات آیات مشکینی، نوری همدانی، خزعلی و سید محمد باقر سلطانی طباطبائی ودیگر علما اعلام طی نموده و جهت فراگیری دروس خارج فقه و اصول سالها در محضر آیات عظام و علمای اعلام ، امام راحل ، میرزا هاشم آملی ، شیخ مرتضی حائری، تلمذ نموده و با توفیقات الهی منظومه حکمت ، را نزد شهید مفتح و حکمت متعالیه ، مباحث عرفانی و تفسیری را در خدمت علامه بزرگوار طباطبائی، جوادی آملی، حسن زاده آملی و شهید مطهری فرا گرفتند.

وی که با اشتیاق فراوان مباحث حوزوی را طی نمودند.  در سن ۲۸ سالگی موفق به کسب اجازه اجتهاد از آیت  الله العظمی میرزا هاشم آملی (ره) شده و نیز از حضرات آیات، محمد علی اراکی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، محمد تقی بهجت اجازه نقل حدیث دریافت کردند و در سایه این رشد روز افزون به تدریس  مقدمات و سالها درس خارج فقه، دروس فلسفی، عرفانی، تفسیر قرآن کریم و نهج البلاغه، در حوزه علمیه قم و شهرستان فامنین و همدان پرداختند.

از اقدامات مهم ایشان به تاسیس حوزه های علمیه خواهران و برادران الزهرا و امیرالمومنین شهرستان فامنین و تربیت صدها طلبه موفق در عرصه های مختلف مدیریتی، علمی و تبلیغی می توان اشاره نمود .  حضرت آیت الله محمدی در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی حضور فعال و پر ثمر داشته و پیش از ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ شمسی به فعالیتهای سیاسی علیه رژیم پهلوی پرداختند و بارها مورد تهدید ، تعقیب ، بازداشت و در واقعه مدرسه فیضیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

وی در عرصه تبلیغ و سخنرانی علیه رژیم سمتشاهی قبل از انقلاب حضور فعال داشته و جزء مبارزین پیرو امام راحل به شمار می‌آمدند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایشان مدتی در دفتر حضرت امام (ره) در قم به فعالیت پرداخته و در دوران دفاع مقدس نیز با حضور درمناطق جنگی همراه رزمندگان سلحشور بوده و در زمینه کمکها و پشتیبانی از جبهه های جنگ حضوری فعال داشتند .

با حکم حضرت امام خمینی (ره) از سال ۱۳۶۱ به مدت ۲۳ سال به امامت جمعه شهر فامنین منصوب گردید و پس از کناره‌گیری حضرت آیت الله موسوی همدانی از امامت جمعه همدان به عنوان یک شخصیت و جایگاه مذهبی ، علمی، سیاسی و فرهنگی از طرف رهبر معظم انقلاب به مدت ۱۴ سال به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امامت جمعه شهر همدان منصوب گردید و نماینده فعلی مردم گرانقدر استان در مجلس خبرگان رهبری است.

وی در این سال‌ها ریاست بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا را هم بر عهده داشته و بنیاد صیانت از خانواده به همت معظم له ایجاد و در راستای تحکیم بنیاد خانواده مشغول به فعالیت است.

از جمله سوابق علمی ایشان می توان به تدریس دروس مقدمات درس خارج فقه ، فلسفه و عرفان از جمله (اسفار ملاصدرا) –  تفسیر نهج البلاغه – برپایی درس اخلاق در سطح استان اشاره کرد.

از جمله اقدامات فرهنگی ایشان می توان به پیگیری فراهم نمودن زمینه برگزاری نماز جمعه در بخش ها و شهرهای استان که فاقد نماز جمعه بودند و تأسیس ،تکمیل بسیاری از حوزه‌های علمیه خواهران و  برادران در سطح استان و پیگیری احداث مصلاهای نماز جمعه در استان خصوصاً تهیه طرح ، کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی مصلای بزرگ شهر همدان در سال ۱۳۹۲  و در راستای خود کفایی و پشتیبانی از حوزه‌های علمیه استان پیگیری  اختصاص ۱۵۰ هکتار زمین به حوزه‌های علمیه جهت اجرای طرح طوبی و درختکاری در سال ۱۳۹۱
تقدیم چهار شهید و دو جانباز از افتخارات این خانواده متدین و انقلابی بوده است.

کارنامه بیش از پنج دهه فعالیت انقلابی ، فرهنگی و علمی این معلم اخلاق ، فلسفه ، عرفان و مدافع همبستگی ، وحدت و برادری همواره درخشان و تابناک است.

 آیت‌الله سیدمصطفی موسوی‌اصفهانی ‌

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

آیت‌الله  سید مصطفی موسوی اصفهانی در سال‌ ۱۳۲۳ در اصفهان‌ و در میان‌ خانواده‌ای‌ متدین‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ سید اکبر هوایی‌ از کسبه‌ اصفهان‌ بود و به‌ پارچه‌ فروشی‌ روزگار می‌گذرانید. او به‌ دلیل‌ علاقه‌ فراوان‌ به‌ روحانیت‌، فرزند خود را به‌ رو آوردن‌ به‌ علوم‌ دینی‌ بسیار تشویق‌ می‌کرد.

وی پس‌ از اینکه‌ دبستان‌ را به‌ پایان‌ رسانید، در چهارده‌ سالگی‌، تحصیلات‌ حوزوی‌ خود را آغاز کرد. او که‌ حدود سه‌ سال‌ درحوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ درس‌ می‌خواند، از مواهب‌ معنوی‌ حاج‌ آقا مصطفی‌ بهشتی‌ بهره‌های‌ بسیار می‌برد.

او در سال‌ ۱۳۴۰ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آمد تا از محضر استادان‌ آن‌ دیار بهره‌ ببرد و در مدت‌ کوتاهی‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رسانید. سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ بزرگان‌ آن‌ روز حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌؛ البته‌ در طی‌ این‌ سالها از علوم‌ عقلی‌ نیز غافل‌ نماند و نیز در درس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود همواره‌ حاضر بود.

آیت‌الله موسوی‌ اصفهانی بخشی‌ از دروس‌ دوره‌ مقدمات‌ را در اصفهان‌ نزد آقا شیخ‌ عبدالعلی‌ عرب‌ و حاج‌ آقا مصطفی‌ بهشتی‌ گذراند. در قم‌، حاشیه‌ ملاعبدالله‌ را نزد حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین‌ فاضل‌ هرندی‌، مختصرالمعانی‌ را نزد آیت‌الله‌ صالحی‌، معالم‌ را نزد آیه‌الله‌ اشکوری‌، قوانین‌ را نزد آیه‌الله‌ سید اسدالله‌ خراسانی‌ و لمعتین‌ را نزد آیه‌الله‌ صلواتی‌ و مؤمن‌ به‌ پایان‌ برد. او رسائل‌ را نزد آیه‌الله‌ اعتمادی‌ و مکاسب‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ ستوده‌ و فاضل‌ و مظاهری‌ فرا گرفت‌. کفایه‌ را نیز در محضر آیه‌الله‌ سلطانی‌ طباطبایی‌ آموخت‌.

با پایان‌ یافتن‌ دوره‌ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آیه‌الله‌ العظمی‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، آیه‌الله‌ العظمی‌ مکارم‌ شیرازی‌، آیه‌الله‌ العظمی‌ گلپایگانی‌، آیه‌الله‌ العظمی‌ وحید خراسانی‌ و آیه‌الله‌ العظمی‌ شیخ‌ جواد تبریزی‌ رفت‌ و سالها از محضر آن‌ بزرگواران‌ بهره‌مند شد.

از دوستان‌ و هم‌ مباحثه‌ایهای‌ او حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین‌ شهید حسن‌ بهشتی‌، حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین‌ سید محمد تقی‌ دیباجی‌ و حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین‌ قرائتی‌ را می‌توان‌ نام‌ برد.

آیت‌الله موسوی‌ اصفهانی از نخستین‌ سال‌های‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اشتغال‌ داشت‌ و سالها در حوزه‌ علمیه‌ خواهران‌ قم‌ و نیز حوزه‌ علمیه‌ برادران‌ به‌ تدریس‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ پرداخته‌ و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ بسیاری‌ را تربیت‌ کرده‌ است‌. او تقریرات‌ دروس‌ خارج‌ استادان‌ خود را نگاشته‌ است‌.

وی همگام‌ با نهضت‌ اسلامی‌ امام‌(ره‌) خدمات‌ سیاسی‌ بسیاری‌ بر جای‌ نهاده‌ است‌. او در سالهای‌ پیش‌ از انقلاب‌ به‌ اطراف‌ شهر بهبهان‌ مسافرت‌ کرده‌ و مردم‌ آن‌ نواحی‌ را از مسائل‌ سیاسی‌ و عقیدتی‌ آگاه‌ می‌ساخته‌ است‌. همچنین‌ در تحصنی‌ که‌ علما و طلاب‌ اصفهان‌ در منزل‌ آیه‌الله‌ خادمی‌ اصفهانی‌ به‌ راه‌ انداخته‌ بودند، شرکت‌ جدی‌ داشته‌ است‌.

او پس‌ از انقلاب‌ نیز مدتی‌ به‌ همراه‌ آیت‌اله‌ محمد مؤمن‌ در قوه‌ قضائیه‌ به‌ رتق‌ و فتق‌ امور دادگاه‌ها اشتغال‌ داشته‌ است‌. آیت الله موسوی‌ اصفهانی از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و هم‌ اکنون‌ در همدان‌ به‌ عنوان مدیر حوزه های علمیه همدان و نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری اشتغال دارد.