انتظارات ایران در نشست دوحه برای افغانستان
انتظارات ایران در نشست دوحه برای افغانستان

– اخبار بین الملل – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسن کاظمی قمی» سفیر و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان که برای شرکت در نشست دوحه به قطر رفته است، در پستی در «ایکس» اهداف و انتظارات ایران از این نشست را تشریح […]

– اخبار بین الملل –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسن کاظمی قمی» سفیر و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان که برای شرکت در نشست دوحه به قطر رفته است، در پستی در «ایکس» اهداف و انتظارات ایران از این نشست را تشریح کرد.

کاظمی قمی با اعلام اینکه نشست دوحه عصر امروز آغاز شده است، نوشت تمرکز ایران در نشست اینگونه است:

۱.  تصمیم جمعی برای روندهای بین‌المللی مبتنی بر مشورتی همه‌جانبه و غیرتحمیلی باشد.

۲.  اولویت‌های موضوعی افغانستان در نظر باشد.

۳.  تصمیمات مبتنی بر منافع متقابل و مشروع افغانستان، همسایگان، منطقه و محیط بین‌الملل باشد.

نماینده ویژه ایران برای افغانستان همچنین از دیدارش با همتایان خود از چین، پاکستان و روسیه خبر داده و نقش کمیته تماس منطقه‌ای برای افغانستان را فرایندی مهم و اثرگذار خوانده بود.

وی اظهار داشت: پس از دیدار ماه گذشته در کابل وضعیت را قبل از جلسه دوحه مرور کردیم. مسئله مشترک؛ مردم افغانستان، امنیت جمعی و فرایندی است که بتواند امنیت و ثبات، همچنین رفاه مردم را تضمین کند.

نشست دوحه در غیاب طالبان امروز آغاز می‌شوددرخواست کابل پذیرفته نشد/ طالبان در نشست دوحه شرکت نمی‌کندناگفته‌ها از نحوه سقوط جمهوریت توسط وزیر مهاجرین طالبان در آستانه نشست دوحه

کاظمی قمی در دیداری دیگر با نماینده سوئیس نیز تصریح کرد: کاربرد «باید» در نظام بین‌الملل از ناحیه خود قدرت‌های بزرگ بی‌اثر و ناممکن شده است. آیا چندجانبه‌گرایی غرب توانست با «باید» از مردم غزه صیانت کند؟ افغانستان سوئیس نیست، گرچه کوهستان و طبیعت زیبا دارد. مردم آن یک قرن «بایدها» را ناممکن کردند.