نازک‌کاری ۸۷۰ واحد سایت مسکن ۱۷ هکتاری قم در حال انجام است
نازک‌کاری ۸۷۰ واحد سایت مسکن ۱۷ هکتاری قم در حال انجام است
اطهری با اشاره به پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در سایت ۱۷ هکتاری، گفت: هم اینک نازک‌کاری و تکمیل نهایی پروژه‌ها در ۸۷۰ واحد این سایت در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد اطهری مدیرکل بنیاد مسکن قم افزود: این سایت در مراحل پایانی عملیات عمرانی خود قرار داشته و واحدهای آن طی چند ماه آینده به‌صورت کامل در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سایت فوق شامل ۱۵ مجتمع زیتون از (زیتون ۱۲ تا ۲۶) و در مجموع یک‌هزار و ۳۴۰ واحد در ۶۰ بلوک خواهد بود.

وی گفت: سایت ۱۷ هکتاری نهضت ملی مسکن در شهرک پردیسان قم واقع شده و عملیات اجرایی آن ادامه دارد.

نازک‌کاری ۸۷۰ واحد سایت مسکن ۱۷ هکتاری قم در حال انجام است

شهرک پردیسان در منطقه هشتم شهرداری قم و در جنوب غربی این شهر قم واقع‌ شده است، این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

اطهری در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در قالب طرح نهضت ملی مسکن به‌زودی ۱۰۰ واحد مسکونی در شهرستان کهک و ۴۵ واحد نیز در شهر قنوات به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده این ۱۴۵ واحد طرح نهضت ملی مسکن تا پایان فروردین‌ماه سال ۱۴۰۳ در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

شهرستان کهک در فاصله ۳۰ کیلومتری مرکز شهر قم دارای یک شهر بنام کهک و دو بخش مرکزی و فردو و دارای ۱۸ روستا است که ۱۰ روستای آن جزء بخش مرکزی و ۸ روستا نیز جزء بخش فردو می‌شود. تمام روستاهای شهرستان کهک دارای سکنه و شورا و دهیاری است.

جمعیت ثابت این شهرستان حدود ۴۰ هزار نفر و جمعیت شناور و متغیر آن بیش از ۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

شهر قنوات در بخش مرکزی استان قم قرار گرفته و فاصله آن با قم حدود ۱۰ کیلومتر است، این شهر در سال ۷۹ با ادغام روستاهای حاجی‌آباد لک‌ها، مرادآباد، والیجرد و حسن‌آباد ایجاد شد و از سابقه تاریخی قابل‌توجهی برخوردار است.

این شهر در مناطق خشک و کویری قم قرار گرفته و در گذشته از طریق حفر قنات، آب موردنیاز مردم منطقه تامین می‌شد و به دلیل همین پیشینه تاریخی به نام شهر قنوات شناخته می‌شود.

علاوه بر سایت‌های ۵۶۰ هکتاری، ۲۲.۲۷ و ۱۷ هکتاری در پردیسان که به‌صورت آپارتمانی در طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، خانه‌های مسکونی در سایت‌های طایقان و پرنیان، قنوات و برخی از شهرهای اقماری به‌صورت یک‌طبقه آماده‌سازی خواهد شد.

براساس گزارش سامانه نهضت ملی مسکن در استان قم بیش از ۱۴۷ هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۵ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

شهرک پرنیان به مساحت ۹۵۰ هکتار در فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌های ویلایی در آن آغاز شده‌است.

در این سایت، ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش‌بینی شده‌است. در فاز نخست این شهرک هفت هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی احداث می‌شود.

شهرک پرنیان ظرفیت ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه‌فاز ۱۷۰.۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که در فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

همچنین سایت طایقان در فاصله هفت‌کیلومتری شهر پردیسان قم و نزدیکی روستای طایقان قرار دارد.

روستای طایقان در بخش سلفچگان قرار دارد؛ ۱۸ کیلومتر با قم فاصله دارد و در جنوب غربی استان می‌باشد.

متراژ زمین هر واحد در سایت طایقان ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر و زیربنای هر واحد نیز بین ۹۰ تا ۱۱۰ مترمربع در نظر گرفته شده‌است.

همچنین براساس آخرین گزارش گیری از سامانه نهضت ملی مسکن، درشهر سلفچگان حدود سه هزار و ۸۰۰ متقاضی اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد، بالغ بر یک‌هزار و ۸۰۰ متقاضی حائز شرایط شناخته شده‌اند. متراژ واحدهای مسکونی ۲۰۰ متر که ۸۰ تا ۱۰۰ متر آن را بنای ساختمان تشکیل می‌دهد.

سلفچگان به مرکزیت شهر سلفچگان یکی از بخش‌های قم است و دارای یک نقطه شهری و ۴۰ روستا می‌باشد. این بخش بالغ بر ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد که سه هزار نفر آن در شهر زندگی می‌کنند. سلفچگان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی قم قرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم