وحدت خوبی در مدیریت شهر قم وجود دارد
وحدت خوبی در مدیریت شهر قم وجود دارد
سیدمرتضی سقائیان‌نژاد گفت: در دنیای امروز رسانه محور زندگی مردم است و اطلاع‌رسانی می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، سیدمرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم عصر امروز در نشست صمیمی با اصحاب رسانه استان قم که در سالن جلسات رضوان شهرداری قم برگزار شد، اظهار کرد: انگیزه اصلی برگزاری این جلسه طبق فرمایش مقام معظم رهبری جهاد تبیین است.

وی با اشاره به اینکه خدمات شهری در سفره مردم مشخص خواهد شد، مطرح کرد: مردم از طریق‌های مختلف بر کار شهرداری نظارت دارند.

شهردار قم با بیان اینکه جهاد تبیین رسانه محور است، عنوان کرد: در دنیای امروز رسانه محور زندگی مردم است و اطلاع‌رسانی می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید سرمایه‌های اجتماعی تقویت شود، خاطرنشان کرد: در این جلسات به عنوان تبیین موضوع هستیم تا امید در جامعه افزایش پیدا کند.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه جای کار بسیاری در قم وجود دارد، تصریح کرد: به صورت هفتگی جلساتی برای مشکلات محلات قم برگزار می‌شود و به دنبال رفع این مشکلات هستیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش ما حرکت برنامه محور است، یادآور شد: اقدامات اجرای سختی‌های خاص خود را دارد که با انسجام میان مدیران شهری به دنبال پیشبرد اهداف هستیم.

شهردار قم با بیان اینکه وحدت خوبی در مدیریت شهر وجود دارد، ابراز کرد: با اختلاف نظر دچار حاشیه خواهیم شد و فرصت‌ها از دست خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه در برنامه نخست برنامه‌ها رویکرد سخت افزاری داشته‌اند، بیان کرد: امروز از این برنامه‌ها عبور کرده و به دنبال برنامه‌های نرم افزاری هستیم.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه نیازمند مدیریت یکپارچه شهری هستیم، اظهار داشت: بیش از ۲۰ ارگان برای شهر حکم می‌دهند و بدون مدیریت واحد نمی‌توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه متروی قم از ابتدای فعالیت چند مشکل اساسی داشته است، مطرح کرد: قرارداد مقطوع یکی از مشکلاتی بوده است که پیمانکار را به مشکل کمبود بودجه مواجه کرده است.

شهردار قم با بیان اینکه امروز ۶ کیلومتر از مترو آماده شده است، عنوان کرد: امروز تنها مشکل ما تامین واگن است و تامین واگن بر عهده شهرداری نیست بلکه وزارت کشور باید واگن‌ها را تهیه کند.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌هایی برای دریافت واگن از مشهد داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: اگر واگن از مشهد تامین نشود، حداقل ظرف ۸ ماه آینده واگن‌های قم از شرکت پوژن خواهد رسید.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه تلاش داریم موضوعات مختلف شهری را در کنار هم به پیش ببریم، تصریح کرد: برخی انتقادها به مباحث فرهنگی مطرح است درحالی که شهرداری تنها مجموعه متولی فرهنگ در سطح شهر نیست.

وی با اشاره به اینکه تمام بودجه فرهنگی شهرداری برای سال آینده ۴۵۰ میلیارد تومان است، یادآور شد: این مبلغ حدود ۳ و نیم درصد بودجه شهر را شامل می‌شود.

شهردار قم در پایان تاکید کرد: امیدواریم با اقدامات انجام شده امید را در جامعه تقویت کرده و ضعف‌ها را برطرف کنیم.

* توجه ویژه به فضاهای فرهنگی و تاریخی شهر

در ادامه این نشست علیرضا خاکی مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر در سخنانی اظهار کرد: ساماندهی پیرامون حرم و بافت‌های فرسوده نیازمند همراهی گروه‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه شهرسازی در ۱۵۰ سال گذشته با محوریت حرم مطهر بوده است، مطرح کرد: به همین منظور تمام بافت‌های میانه و فرسوده پیرامون حرم مطهر شکل گرفته است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه از سال ۹۵ این سازمان تغییر رویکرد داشته است، عنوان کرد: در این رویکرد جدید سازمان بیش‌تر در عرصه تسهیل کننده وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه پیرامون حرم طراحی شده است، خاطرنشان کرد: با هماهنگی مدیریت استان برنامه‌ریزی برای این ۱۰ پروژه انجام و ۸ مورد در دستورکار قرار دارد.

خاکی با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف در این پروژه‌ها فعالیت دارند، تصریح کرد: فاز ۵ عماریاسر، دروازه ری، چهل اختران، صحن شرقی حرم مطهر، باغ مزار نو، ضلع شرقی حرم، ساماندهی گیت امنیتی حرم و … در دستورکار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در موضوع آرامسازی و ساماندهی فضاهای پیرامون حرم پیاده رو سازی بلوار ارم انجام شده است، یادآور شد: همچنین ساماندهی میدان مطهری به عنوان نخستین میدان مدرن شهر انجام شده است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه برای احیای بافت فرسوده نیازمند ابزارهای متنوعی هستیم، ابراز کرد: زائران بسیاری به قم می‌آیند ولی تنها حرم و جمکران را می‌شناسند که تلاش کردیم محورهای تاریخی را نیز به این زائران معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمام فضاهای فرهنگی و تاریخی شهر را مدنظر قرار داده‌ایم، بیان کرد: همچنین برخی محورهای فرهنگی و تاریخی که رها شده بودند نیز درحال تقویت هستند.

خاکی با بیان اینکه ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در محله دروازه ری انجام شده است، اظهار داشت: اعتقاد داریم که شهر یک موجود زنده است و این زندگی به اهالی محلات مرتبط است.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس قم