مشارکت ۴۴۰ هزار نفر در قم در پویش ملی سلامت غربالگری
مشارکت ۴۴۰ هزار نفر در قم در پویش ملی سلامت غربالگری
محمد نیک پور گفت: سن ابتلا به دیابت در حال کاهش است و در دنیا یک‌میلیون کودک به این بیماری مبتلا شده‌اند که عامل ژنتیک و تغذیه‌ای مؤثر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمد نیک پور مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم در خصوص اجرای طرح غربالگری دیابت و فشارخون بالا در استان قم گفت: در این طرح از افراد ۱۸ سال به بالا غربالگری دیابت و فشارخون صورت می‌گیرد و این دو بیماری مهم در آنان بررسی می‌شود و ممکن است افراد از داشتن این بیماری بی‌اطلاع باشند.

 وی ادامه داد: پس از شناسایی این بیماری، روند درمان بیماران با تشکیل پرونده سلامت الکترونیک در پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشت استان دنبال می‌شود.

وی عنوان کرد: ۵۸ درصد بار بیماری کشور به بیماری‌های غیر واگیردار باز می‌گردد و با توجه به اینکه افراد نسبت به این بیماری‌ها ناآگاه هستند به دلیل آنکه تشخیص به موقعی صورت نمی‌گیرد، عوارض خطرناکی را برای آنان به دنبال دارد که سکته‌های قلبی و مغزی و آسیب به ارگان‌های حیاتی مثل کلیه‌ها و … از جمله تبعات آن است.

* عوارض بیماری‌های دیابت و فشارخون بالا در قم از میانگین کشوری بالاتر است

 مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم اضافه کرد: برای همین است که شناسایی به موقع و کنترل بیماری‌های غیرواگیر بهترین راه برای جلوگیری از عوارض مهم حاصل از بیماری است.

وی بیان داشت: عوارض بیماری‌های دیابت و فشارخون بالا در قم پررنگ‌تر و از میانگین کشوری بالاتر است به‌طوری‌که بالغ‌بر ۱۴ درصد از افراد بالای ۲۵ سال کشور درگیر دیابت و حدود ۳۰ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال درگیر فشارخون بالا می‌باشند.

وی بیان کرد: در این پویش تابه‌حال بالغ‌بر ۳۲۰۰۰ نفر پیش دیابت تشخیص داده شده‌اند و بالغ‌بر ۴۱۰۰ نفر مشکوک به دیابت بوده‌اند و بالغ‌بر ۶۷۰۰ نفر مشکوک به فشارخون بالا و بیش از ۱۰۲۰۰۰ نفر پیش فشارخون تشخیص داده شده‌اند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم همچنین بیان کرد: با مراقبت‌های آتی از سوی مراکز بهداشتی خطاهای احتمالی پویش در شناسایی بیماری افراد نیز اصلاح می‌شود و این برنامه به‌صورت یک برنامه دائمی در طول ایام سال دنبال می‌شود.

*۶۰ درصد افراد فشارخونی از بیماری خودآگاهی نداشتند

وی گفت: در تحقیقات STEPs سال ۱۴۰۰ که در استان قم هم‌زمان با کشور انجام شد حدود ۶۰ درصد افراد فشارخونی از بیماری خودآگاهی نداشتند و این آمار در مورد بیماران دیابتی به حدود ۳۰ درصد افراد دیابتی می‌رسد که این میزان درصد قابل‌توجهی است.

وی با اشاره به عوامل دیابت و فشارخون بالا گفت: علل عمده این دو بیماری به خاطر تغییر سبک زندگی، ژنتیک، استفاده از دخانیات، عدم تحرک، نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب (برنامه ورزشی)، چاقی و اضافه‌وزن و… است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم عنوان کرد: سن ابتلا به دیابت در حال کاهش است و در دنیا یک‌میلیون کودک به این بیماری مبتلا شده‌اند که عامل ژنتیک و تغذیه‌ای مؤثر است.

وی همچنین ابراز کرد: برنامه خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی را نیز داریم و بر اساس میزان خطر بیماری در فرد، دسته‌بندی صورت می‌پذیرد و سپس بر اساس وضعیت بیمار جهت درمان یا مراقبت‌های بعدی به پایگاه‌ها و مراکز بهداشت متصل می‌شوند تا با مداخلات لازم، خطرات آینده و ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در آنان کاهش یابد.

وی افزود: لازم است در خصوص افزایش آگاهی آحاد جامعه در خصوص عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر به‌صورت جدی وارد شد چون بسیاری از این مشکلات ناشی از بی‌اطلاعی مردم هست.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم تصریح کرد: در کنترل و درمان بیماری‌های مختلف محدودیت استفاده از مواد غذایی در نظر گرفته می‌شود و محرومیت غذایی ملاک عمل نیست.

* ۴ هزار نفر مشکوک به دیابت داشتیم

وی با بیان اینکه بالغ‌بر ۸۴۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در طرح غربالگری بیماری دیابت و پرفشاری خون جامعه هدف در قم هستند افزود: تاکنون ۴۴۰ هزار نفر در استان قم در پویش ملی سلامت غربالگری شده‌اند.

وی ادامه داد: تا به امروز ۳۲ هزار و ۶۴۰ نفر پیش دیابتی شناسایی شدند و ۴ هزار و ۱۱ نفر نیز مشکوک به دیابت داشتیم.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم اضافه کرد: ۱۰۲ هزار نفر نیز در قم پیش فشارخون داشتند و ۹۶ نفر دارای فشارخون بالا بودند که مراحل درمان آنان آغاز شده است.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس قم