۱۸ هزار قمی در مراسم معنوی اعتکاف شرکت می‌کنند
۱۸ هزار قمی در مراسم معنوی اعتکاف شرکت می‌کنند
حجت‌الاسلام علیرضا تکیه‌ای: اعتکاف به عنوان سنت حسنه در قرآن کریم آمده و بر آن تاکید شده و باید در جامعه اسلامی پویا باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حجت‌الاسلام علیرضا تکیه‌ای رئیس ستاد مرکزی اعتکاف ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات تالار مرکزی شهر برگزار شد، اظهار داشت: هر موضوعی برای خود آغازی دارد که ماه رجب آغاز ماه بندگی است و باید از این ماه پرفضیلت بهترین استفاده را داشته باشیم.

 وی افزود: اعتکاف به عنوان سنت حسنه در قرآن کریم آمده و بر آن تاکید شده و باید در جامعه اسلامی پویا باشد، پیش از انقلاب اسلامی چند ۱۰ نفر در مراسم اعتکاف شرکت می‌کردند که اکثرا طلاب و روحانی بودند و در مسجد امام حسن عسکری(ع) حاضر می‌شدند، اما به برکت انقلاب اسلامی این مراسم معنوی بسیار با برکت شد و همه اقشار جامعه در آن شرکت می‌کنند.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف با بیان اینکه ماهیت نظام اسلامی ماهیت معنوی و اخلاقی است، بیان کرد: ستاد مرکزی اعتکاف با شورای علمی خود بر خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌پردازی تاکید کرد و برنامه‌های خود را در این راستا پیش می‌بریم.

تکیه‌ای تصریح کرد: شورای علمی اعتکاف به دنبال سند راهبردی رفت و ۳ هزار و ۷۰۰ ساعت کار انجام شد و این سند خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد و پس از دو ماه رهبر معظم انقلاب فرمودند این سند مورد قبول و اجرا شود.

وی افزود: بر اساس سند راهبردی اعتکاف شورای راهبری تشکیل و برنامه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، جریان دانش‌آموزی در اعتکاف حضور فعال و چشم‌گیری دارد و این موضوع هر سال پررنگ‌تر می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف ادامه داد: امسال با حضور جوانان خیزشی در زمینه اعتکاف خواهیم داشت و برای اعتکاف امسال همچون سال گذشته شعار سال خواهیم داشت و “اعتکاف معنویت تمدن‌ساز” شعار سال است.

 تکیه‌ای با بیان اینکه اعتکاف بهترین ظرفیت برای آسیب‌زدایی است، عنوان کرد: معتکفین سه روز در مسجد حضور پیدا کرده و با خدا خلوت می‌کنند، برنامه‌ریزی هوشمندانه مورد تاکید سازمان مرکزی اعتکاف است و باید از بستر اعتکاف استان این مراسم جذاب و غنی الگوی سراسر کشور باشد.

وی ادامه داد: سال گذشته ۶۰۰ هزار نفر در حدود ۶ هزار مسجد سراسر کشور معتکف شدند که ۴۰۰ هزار نفر آنها جوانان دهه هشتادی بودند و امسال خیزشی در زمینه اعتکاف خواهیم داشت و تعداد مساجد و معتکفین افزایش خواهد یافت.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف بیان کرد: سال گذشته ۶۰ درصد معتکفین خواهران و ۴۰ درصد برادران بودند، خادمان اعتکاف افطار و سحر، مسائل امنیتی، کیفیت در پذیرایی و احترام به معتکفین را مورد توجه قرار می دهند.

تکیه‌ای با اشاره به برنامه‌های اعتکاف استان گفت: امسال ۱۹ مسجد برای برادران و ۲۸ مسجد برای خواهران در قم در نظر گرفته شده و ۴ مسجد افزوده شد و ۱۸ هزار نفر معتکف خواهند شد که ۱۰ هزار خواهران و ۸ هزار برادران هستند.

وی افزود: ۱۸۸ برنامه دینی و فرهنگی با حضور مداحان و سخنرانان ویژه معتکفین در مساجد قم برگزار می شود و ۵۰۰ حلقه معرفت و ۴۷ حلقه قرآنی در مساجد و ۴۷ میز مشاوره خواهیم داشت و ۳۰۰ خادم فرهنگی و ۸۰۰ خادم اجرایی به معتکفین خدمات ارائه می‌دهند.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف بیان کرد: ۱۰۰ خادم قرآنی در مساجد فعالیت خواهند کرد و ۱۱ مسجد دانش‌آموزی و یک مسجد مادر فرزندی ویژه معتکعین خواهیم داشت.

تکیه‌ای با تاکید بر اینکه اعتکاف مشکل گشا است و برای رفع مشکلات عمده باید به سمت اعتکاف رفت، عنوان کرد: اعتکاف دارای دستورالعمل فرهنگی، فضای مجازی و دانش‌آموزی است و دوکتاب نیز در زمینه اعتکاف تهیه شده و همچنین برگه احکام به معتکفین ارائه خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف با بیان اینکه مساجد قم ۱۸ هزار نفر ظرفیت اعتکاف دارد، بیان کرد: تاکنون ۲۰ هزار نفر از استان قم در اعتکاف ثبت نام کردند که از ۱۶ دی ثبت نام آغاز و تا ۲۶ دی ادامه دارد و ثبت نام در سایت اعتکاف انجام می‌شود.

تکیه‌ای عنوان کرد: همه تلاش ما این است که جوانان و دهه هشتادی‌ها حضور پررنگی در مراسم معنوی اعتکاف داشته باشند، ۱۰۰۰ نفر از خواهران دانشجو تاکنون ثبت نام کرده اند و با توجه به استقبال زیاد قرعه‌کشی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سن اعتکاف را ۱۷ سال گذاشته‌ایم و مراجعه بسیار زیاد است و پیش‌بینی می‌شود ثبت نام دو برابر شود و عزیزان با سن کمتر از ۱۷ سال در بستر دانش آموزی حضور پیدا می‌کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم قم