ظرفیت خدمات شهری به مساجد افزایش پیدا کرده است
ظرفیت خدمات شهری به مساجد افزایش پیدا کرده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سید احمد طباطبایی، در نشست شهردار قم با جمعی از ائمه جماعات مساجد شهر با اشاره به سند چشم‌انداز شهرداری و محلات مسجد محور بیان کرد: باید جهان‌شهری دینی داشته باشیم و در این راستا ظرفیت خدمات شهری به مساجد […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سید احمد طباطبایی، در نشست شهردار قم با جمعی از ائمه جماعات مساجد شهر با اشاره به سند چشم‌انداز شهرداری و محلات مسجد محور بیان کرد: باید جهان‌شهری دینی داشته باشیم و در این راستا ظرفیت خدمات شهری به مساجد افزایش پیدا کرده و به ۱۵ میلیارد تومان در سال رسیده است.

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری عنوان کرد: در حوزه ورزش با تخفیف ۴۰ درصدی مراکز ورزشی، اردوهای نیم‌بها، المپیاد فرزندان انقلاب، برپایی ایستگاه‌های نشاط شهرداری همکاری فعال داشته است.

وی به کارهای حوزه فرهنگی شهرداری قم اشاره و افزود: مشارکت در برگزاری یادواره‌ها، جشنواره عمار، راهیان نور، زیارت دوره از ظرفیت‌های فرهنگی شهرداری است.

طباطبابی گفت: هویت تاریخی محلات با محوریت مساجد چهارمردان، باغ پنبه و مسجد جامع و طرح محراب شهر از جمله برنامه‌های محلات مسجد محور است.

محمد رضاخانی، معاونت برنامه‌ریزی  و منابع انسانی گفت: این معاونت ۲۷۰ خدمات را ارائه می‌دهد و چند ماموریت اصلی دارد که ۲۸۰۰ نفر نیروی اداری، ستادی و اجرایی دارد و بیش از ۳هزار نفر پاکبان و باغبان این خدمات را به مجموعه شهر ارائه داده تا شهر به سوی آبادانی قدم بردارد.

مهدی اصفهانیان معاونت محیط زیست و خدمات شهری مهمترین اهداف این معاونت را ارتقای کیفیت محیط زیست شهری و زندگی مردم معرفی کرد و گفت: برخورداری از محیط زیست پایدار از طریق ارتقای سرانه‌های سبز، مدیریت بهینه پسماندهای شهری و تنطیف آن از برنامه‌های این معاونت است.

وی در ادامه افزایش ضریب ایمنی شهر، بهبود سیما، منظر شهری، بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی و حرکت در راستای ایجاد شهر فرهنگی و در نهایت ارتقای کیفیت خدمات هم به زائرین شهر کریمه اهلبیت(ع) و هم شهروندان را از مقولات مهمی دانست که در دستور کار این معاونت قرار دارد.

اصفهانیان رویکرد این معاونت را مردم داری، قانونمندی و دانش محوری دانست و گفت: سالانه بیش از ۱۸ مراسم ملی مذهبی داریم که در این راستا میزبان بیش از ۲۰ میلیون زائر هستیم و هدف ما ارتقای کیفیت مطلوب به زائرین و شهروندان است.

مجید متین‌فر، معاونت معماری و شهرسازی نیز عنوان کرد: در این معاونت مقوله‌ شهر هوشمند طراحی شده تا میزان مراجعه مردم به شهرداری کاهش پیدا کند و ۱۳ هزار هکتار محدوده‌ای است که زیر نظر این معاونت اداره می‌شود که از این میزان، ۱۵۸۷ هکتار بافت فرسوده ، ۲۰۱۶ هکتار سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی داریم که یکی از بحث‌ها احیای بافت‌های فرسوده است و مردم در این رابطه دغدغه دارند.

وی اولویت دیگر این معاونت را افزایش مناسب سرانه‌های شهری خواند و افزود: در بخش فضای سبز، آموزشی، ورزشی، سطح کیفیت زندگی باید ارتقا پیدا کند و از دیگر مسائل استفاده از ظرفیت ۴۸ و ۳۲ هکتاری هست که باید مورد توجه قرار بگیرد.

پیام جوادیان، مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری هم به فعالیت‌های این معاونت پرداخت و بیان کرد: دیوار‌نگاره‌هایی عمدتا با موضوعات مذهبی، و بحث ایثار و شهادت در داخل و بیرون مساجد انجام شده که تا کنون ۲۸۰۰ متر مربع به مساجد تحویل داده شده است.

وی نصب تابلوهای راهنمایی مسیر مساجد را از دیگر کارها خواند و افزود: هماهنگی و همکاری با مراکز فرهنگی در تدفین ۱۰ شهید گرانقدر انقلاب اسلامی در بوستان‌ها، توسعه و کاشت درختان مثمر قرآنی و گلکاری در محوطه داخل و خارج مساجد، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در ورودی‌های شهر، خوش‌آمدگویی به زائرین در سردر ورودی شهر با عبارات معنوی، آماده‌سازی ۶۰ تابلوی معرفی شهدای شاخص استان قم و ساخت سردیس شهدا و مزین کردن ۲۲۰۰ کوچه و خیابان به نام شهدا از دیگر کارهای این معاونت بوده است.

پایان پیام/۷۸۰۴۲