شناسایی و حمایت از نخبگان کشور ضروری است
شناسایی و حمایت از نخبگان کشور ضروری است
آیت الله مکارم شیرازی گفت: نظام آموزشی وظیفه دارد تا نخبگان علمی کشور که در شهرها و روستاهای دورافتاده است را شناسایی کرده و وسایل تحصیل و پرورش علمی آنها را بیش از پیش فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در دیدار رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، اصلاح جامعه را مشروط به اصلاح مدارس دانسته و افزود: اگر بخواهیم جامعه اصلاح گردد، باید از مدارس آغاز کنیم.

وی با بیان خاطره‌ای از شهید بهشتی در تأسیس مدرسۀ دین و دانش قم گفت: آیت الله بهشتی معتقد بود که اگر بخواهیم تحولی در کشور ایجاد کنیم، باید بر روی دانش آموزان سرمایه‌گذاری نماییم؛ به همین دلیل مدرسه دین و دانش قم را تأسیس کرد و از من هم درخواست کرد که به عنوان معلم در آن تدریس کنم. با این ابتکار ایشان افراد موفقی از آن مدرسه به جامعه معرفی شدند.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به تدوین محتوای کتب درسی اشاره کرده و افزود: محتوای کتاب های درسی نقش بسزایی در شکل گیری اندیشه و رفتار دانش آموزان دارد. باید مراقب بود که افراد نفوذی نتوانند افکار و عقایدشان را در کتاب های درسی وارد کنند. البته نفوذ دشمنان گاهی به صورت بسیار نرم و آهسته است که لازم است برای مقابلۀ با آن، برنامه ریزی دقیق و منسجمی صورت پذیرد.

وی درادامه گفت:‌مسألۀ معیشت فرهنگیان باید در اولویت قرار گیرد، هرچند وضعیت کشور از نظر درآمدی مناسب نیست، اما بودجۀ آموزش و پرورش باید بر دیگر ارگان ها مقدم باشد. برخی از معلمان عزیز هم از عدم پرداخت به موقع حقوقشان گلایه مند هستند که باید به آن توجه نمود.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه بیان کرد: در دوران تاریک قرون وسطا، کشیشان مسیحی بسیاری از دانشمندان علوم طبیعی را به دلیل مخالفت با کلیسا مجبور به توبه می کردند و یا از دم تیغ می گذراندند، اما در مدارس دینی ما در کنار دروس حوزوی، دروس علوم طبیعی مانند پزشکی، نجوم، ریاضیات و دیگر علوم تدریس می شد و دانشمندانی همچون شیخ بهایی که فقیهی جامع الشرایط بود، در علم نجوم و ریاضی نیز سرآمد روزگار خود می گردد.

وی مهارت آموزی را مسأله‌ای مهم ذکر کرده و گفت:‌هر سال هزاران نفر از دانشگاه ها فارغ التحصیل می‌شوند در حالی که با هیچ مهارت و فنی آشنا نیستند. باید در کنار دروس تئوری در مدارس و دانشگاه ها، مهارت های مناسب نیز آموزش داده شود تا پس از ورود به جامعه، فرد فعال و مؤثری برای اجتماع باشند.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان این دیدار، آموزش و پرورش را عبادتی مهم برشمرده و برای توفیق دست اندرکاران نظام آموزشی کشور دعا کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم