به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی ظهر امروز در نشست خبری بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء که به مناسبت هفته پژوهش در سالن جلسات این بنیاد برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س)، اظهار کرد: این بنیاد در […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی ظهر امروز در نشست خبری بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء که به مناسبت هفته پژوهش در سالن جلسات این بنیاد برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س)، اظهار کرد: این بنیاد در مسیر پژوهش تاسیس شده است.

وی با اشاره به انتشار بیش از صد اثر در حوزه علوم انسانی و اسلامی از سوی بنیاد اسراء گفت: مجامع بین المللی باید از تولید این آثار مطلع باشند و در این مسیر اصحاب رسانه نقش موثری دارند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد هر کاری بر اساس پژوهش است، خاطرنشان کرد: اگر در موضوعی پژوهش جریان نداشته باشد، سطحی‌نگری در جهات مختلف حاکم می‌شود.

جوادی آملی با بیان اینکه ازجمله مسائلی که پژوهش در آن ضروری است، حوزه دین و فرهنگ اصیل اسلامی است، تصریح کرد: اگر در این حوزه پژوهش به درستی صورت نگیرد، در ادامه راه دچار مشکلاتی خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که در حوزه دین نگاه سطحی و قشری داشته باشد، نمی‌تواند از آسیب‌ها و آفت‌ها در امان باشد، یادآور شد: پژوهش نقش مادر و محکم را دارد و آموزش و فرهنگ نیز می‌توانند به عنوان امور دیگر، این محکم را کمک کنند.

* جامعه اسلامی بیش‌تر از همه به پژوهش نیاز دارد

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه تا علم شکافته نشود و حقیقت، جان‌مایه و ریشه آن نمایان نشود، تمام اقدامات سطحی خواهد بود، ابراز کرد: پژوهش‌ها باید به صورت بنیادین انجام شود، چراکه جامعه اسلامی بیش‌تر از همه به پژوهش نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه بدون پژوهش معنای دین محقق نخواهد شد، بیان کرد: افرادی که به صورت سطحی به دین نگاه می‌کنند، آسیب و آفاتی را برای خود و جامعه به ارمغان می‌آورند.

این استاد حوزه با بیان اینکه مبنای حرکت آیت الله جوادی آملی پژوهش است، اظهار داشت: بنیاد اسراء بر اساس تفکر نقش محوری پژوهش شکل گرفته است و پژوهش برای این بنیاد بسیار ارزشمند و مهم است؛ باید فرهنگ پژوهش را در جامعه گسترش دهیم تا از آفات ظاهرنگری، سطحی‌نگری و قشری بودن فرهنگ و دین نجات پیدا کنیم.

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه هرچه پژوهش عمیق‌تر باشد، نجات از آفات سطحی‌نگری بیش‌تر خواهد بود، عنوان کرد: کشورهای صنعتی که در عرصه‌هایی به موفقیت رسیده‌اند به این دلیل است که در آن عرصه پژوهش را در سطح عالی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه امروز علم و فناوری به گستره فراوانی رسیده است، خاطرنشان کرد: پژوهش‌گران باید با بهره‌مندی از این دانش راه دسترسی به موفقیت‌های پژوهشی را برای خود تسهیل کنند.

جوادی آملی با بیان اینکه این بنیاد تلاش دارد از تکنولوژی در مسیر تحقق پژوهش‌های برتر استفاده کند، تصریح کرد: بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء همواره در این جهت گام برداشته است.

* انتشار ۲۱ اثر تفسیری، فقهی، فلسفی و قرآنی

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید کمال الدین عمادی، معاون پژوهشی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به اینکه در این بنیاد دو رسالت را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: رسالت نخست ما استمرار و حفاظت از تلاش گذشتگان و رسالت دوم ما پژوهش در مسیر آثار آیت الله جوادی آملی است.

معاون پژوهشی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه طی یک‌سال گذشته مجموعا ۲۱ اثر تفسیری، فقهی، فلسفی و قرآنی داشته‌ایم، مطرح کرد: امسال ۱۵۰ صفحه به رساله علامه جوادی آملی اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه سال آینده آثار فقهی ما افزایش خواهد یافت، عنوان کرد: کتاب‌های فقهی برای امسال نیز آماده بودند ولی به این دلیل که به پیش‌نیاز و مقدمه نیاز داشتند، در انتشار آن‌ها توقف ایجاد کردیم.

عمادی با بیان اینکه ۷ اثر نیز به زودی وارد بازار می‌شود، خاطرنشان کرد: در برخی از این آثار بیش از ۴۰۰ محقق حوزوی تلاش داشته‌اند.

وی افزود: پرونده ۴۱ اثر نیز باز است و تلاش برای تکمیل، تدوین، چاپ و رونمایی از آن‌ها ادامه دارد.

* راه‌اندازی آزمایشگاه علوم انسانی دیجیتال و هوش مصنوعی

سپس وحید احمدی معاون فناوری و اطلاعات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به اینکه علوم انسانی دیجیتال در فضای پژوهش امری است که پرداختن به آن اجباری است، اظهار کرد: بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء نیز این موضوع را در دستورکار خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته جلسات متعددی پیرامون علوم انسانی دیجیتال و هوش مصنوعی برگزار شده است، مطرح کرد: خروجی این جلسات راه‌اندازی آزمایشگاه علوم انسانی دیجیتال و هوش مصنوعی بوده است که از هفته آینده فعالیت خود را آغاز می‌کند.

معاون فناوری و اطلاعات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به اینکه تمام آثار استاد جوادی آملی را به صورت دیجیتالی تنظیم کردیم، خاطرنشان کرد: گام دوم ما این بود که این آثار دیجیتال را در قالب یک پلتفرم در اختیار متقاضیان قرار دهیم که در سال جاری در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه تلاش می‌کند تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های هوش مصنوعی را به خدمت بگیرد تا جست‌وجو را از سمت کلید واژه به سمت هوشمندی ارتقا دهیم.

پایان پیام/۷۸۰۴۸