وضعیت غزه نشان داد مجامع بین‌المللی به تشکیلات بی‌خاصیت مبدل شده‌اند
وضعیت غزه نشان داد مجامع بین‌المللی به تشکیلات بی‌خاصیت مبدل شده‌اند

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و مسئولان مجامع استانی گفت: متأسفانه امروزه شاهد کشتار بیرحمانه هزاران کودک و زن و مرد و آواره شدن تعداد بسیاری از مردم و […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و مسئولان مجامع استانی گفت: متأسفانه امروزه شاهد کشتار بیرحمانه هزاران کودک و زن و مرد و آواره شدن تعداد بسیاری از مردم و بمباران خانه‌ها و بیمارستان‌ها و تنگنا‌های گسترده معیشتی و آب و غذا در غزه هستیم.

وی افزود: امت اسلامی بلکه همه امت‌هایی که دارای وجدان بیدار و آگاهی هستند زمانی که به این قضایا نگاه می‌کنند، شرم می‌کنند که چرا برخی نام انسان و بشریت را یدک می‌کشند، ولی در مقام عمل حرکتی وحشیانه دارند.

امام جمعه قم بیان کرد: مجامع بین‌المللی نیز به یک تشکیلات بی‌خاصیت مبدل شده‌اند. از روزی که حق وتو برای کشور‌های قدرتمند در سازمان ملل قرارداده شد، یعنی مسائلی به تصویب می‌رسد که تأمین‌کننده منافع یک یا چند قدرت باشد. در اینجا کسی به ملت‌ها کاری نداشت و اگر بنیان این امر بر اساس قدرت طلبی و نژادپرستی باشد انتظاری جز این نیست.

وی اظهار داشت: برخی کشور‌های عربی نیز به دلیل طولانی شدن اشغال فلسطین و مسایل دیگر آنچنان طوق بندگی را به گردنشان آویخته‌اند که کاری به جز حرف زدن و سخن گفتن و یک سری همایش‌های نمایش گونه بیشتر انجام نمی‌دهند و در نهایت هم اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

حسینی‌بوشهری افزود: جای تأسف آن است که یکی از کشور‌های به ظاهر اسلامی روزانه ۶۵ درصد انرژی اسرائیل را در حال جنگ با حماس تأمین می‌کند. یکی دیگر از کشور‌های مسلمان منطقه بیشترین ارتباط را در منطقه با رژیم صهیونیستی دارد. ما حوزویان و ده‌ها و صد‌ها نفر از حوزویان و دانشگاهیان و مردم ایران از این مسائل افسوس می‌خوریم و در این شرائط حساس جز دعاکاری از ما ساخته نیست.

نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: آنچه امروز علیه رژیم صهیونیستی رخ داده از ناحیه جبهه مقاومت است، امیداریم که بتوانیم با رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب از این شرایط عبور کنیم، چنانچه از بحران‌های بزرگی در جهان اسلام عبور کرده‌ایم. آمریکا به دنبال دوگانه‌سازی بین شیعه و سنی بود، ولی امروز عمده حامیان فلسطینی که سنی هستند، شیعیان لبنان، ایران، یمن و عراق هستند.

اقداماتی مجمع نمایندگان طلاب قابل توجه است

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود، خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان حوزه و مسئولین مجامع استانی بیان کرد: یکی از مسائلی که همیشه تأکید دارم این است که گاهی اوقات ما مطالبی مطرح می‌کنیم که این مطالب ارتباطی با بالندگی کار ما و برنامه ریزی کار ما ندارد و همین را عامل توقف خود می‌دانیم در صورتی که این چنین نیست. همین اقداماتی که در مجمع انجام می‌شود و بنده نیز در جریان فعالیت‌های شما هستم اقدامات قابل توجهی است. امروز این مجمع به خوبی در حال فعالیت است و کسی به دنبال امر و نهی‌های روزانه که مانع کار مجمع بشود نیست. اگر چیزی هم به ذهن ما برسد از باب خیرخواهی مطرح می‌کنیم.

وی ابراز داشت: خوشبختانه مجمع ارتباط خوبی با علما و بیوت مراجع و مدیران حوزوی دارد که در این امر کمک شایانی به بالندگی این مجمع می‌کند. در خصوص اینکه بیان می‌شود که اساسنامه مجمع باید بروز شود نظر قابل احترامی است، ولی قطعاً به عنوان کسی که سال‌هاست با این اساسنامه آشنایی دارم هر فعالیتی که در این حوزه باید انجام شود طبق اساسنامه قابل انجام است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: دست کسی برای هر نوع فعالیتی بسته نیست. قطعاً جای زیادی برای فعالیت وجود دارد که اگر بخواهیم فقط از مسیر تغییر اساسنامه کار را پیش ببریم کار درستی نیست، زیرا همین الان هم از ظرفیت‌های این اساسنامه به شکل کامل استفاده نمی‌شود.

راه برای فعالیت‌های اصولی بسته نیست

حسینی‌بوشهری اظهار کرد: کمیسیون‌های تخصصی در اساسنامه جا نمایی شده است، ولی البته کمیسیون‌های مورد نیاز نیز می‌تواند تشکیل شود. واقعاً راه برای فعالیت‌های اصولی بسته نیست. در گذشته نیز کار‌ها در جامعه مدرسین همیشه با تعامل پیش رفته است و همه امور با حضور بزرگانی که در گذشته حضور داشتند با تعامل دنبال می‌شد.

وی افزود: نمایندگان استان‌ها در مجمع باید افرادی مقبول و وزین باشند. بنای ما بر تشویق اساتید بود که آن‌ها به این مجمع وارد شوند، اما در کل مجمع را موفق و بانشاط و منظم و بدون تنش قلمداد می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اینجا پارلمان حوزه نیست، چون تصمیمات آن الزام‌آور نیست؛ ولی راه‌کار‌هایی اندیشیده شد و تلاش می‌شود که در این رفت و برگشت‌ها که در اساسنامه پیش بینی شده است، فعالیت‌ها به خوبی جلو برود و نظرات نمایندگان محترم تأمین شود.

تلاش برای حل مشکلات معیشتی طلاب

وی اظهار داشت: عمده کاری که بر دوش نمایندگان است که به آن نیازمندیم، مراقبت از وضعیت طلبه‌های حوزه انتخابیه است. باید با مراد و مریدبازی و باندبازی‌های سیاسی مقابله کرد. باید دائماً با فضلا و طلاب ارتباط داشته باشید و از حال آن‌ها با خبر باشید. باید از حوزه انتخابیه مراقبت کنید با طلاب ارتباط داشته باشید. مراقبت تنها مربوط به امور معیشتی نیست این‌ها جای خود محفوظ است که باید برای رفع مشکلات معیشتی و مسکن آنان فعالیت کنید و از ظرفیت‌های مراکز حوزوی در استانتان استفاده کنید، اما این یکی از ابعاد فعالیت‌هاست که برای حل مشکلات آن‌ها تلاش می‌کنید و در جای خودش حقیقتا قابل تقدیر است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این که با همفکری مدیر حوزه‌های علمیه، تمام مشکلات طلاب را به محضر رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم تقلید به تفصیل نوشته و تقدیم کرده و پیگیر هم هستیم ادامه داد: ولی علاوه بر مسائل معیشتی، بحث اعتقادات و باورهاست، طلبه‌ای که می‌خواهد در آینده حوزه نقش‌آفرین باشد، باید از لحاظ اعتقادی و باور‌ها سلامت لازم را داشته باشد و پیشرفت تحصیلی، اخلاقی و رفتاری و بینش او در تراز یک طلبه حوزه باشد.