بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از طرح کمربندی شهید سلیمانی
بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از طرح کمربندی شهید سلیمانی

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، معاون اجرایی رئیس جمهور امروز در سفر به قم از روند ساخت آزادراه کنار گذری غربی (کمربندی شهید سلیمانی) بازدید کرد. مدیر اجرایی طرح آزادراه کنارگذر غربی قم با بیان اینکه مرحله اول ساخت این طرح تنها […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، معاون اجرایی رئیس جمهور امروز در سفر به قم از روند ساخت آزادراه کنار گذری غربی (کمربندی شهید سلیمانی) بازدید کرد.

مدیر اجرایی طرح آزادراه کنارگذر غربی قم با بیان اینکه مرحله اول ساخت این طرح تنها ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است گفت: این طرح با مشارکت بخش خصوصی، دولتی و همچنین بخش بانکی از سال ۹۹ آغاز شده و تاکنون حدود پانصد میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام گرفته است.

پرویزی با اشاره به سهم ۳۰ درصدی بخش دولتی در این طرح گفت: وزارت راه و شهرسازی تا کنون صدو بیست میلیارد تومان در این طرح هزینه کرده، اما بانک عامل هیچ آورده‌ای نداشته است. 

وی افزود: در صورتی که بانک سهم خود را بپردازد فاز اول این طرح به مسافت ۳۲ کیلومتر تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. 

استاندار قم هم دیوان سالاری اداری را یکی از مشکلات تاخیر در اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی به خوبی تعهدات خود را انجام داده، اما بخش دولتی گرفتار دیوان سالاری اداری شده و همین موضوع روند اجرای طرح را دچار مشکل کرده است. 

سید محمد آقامیری گفت: این طرح در قم اجرا می‌شود، اما عملاً ارتباطی به این استان ندارد و ۱۷ استان جنوبی کشور را به پایتخت متصل می‌کند.

معاون اجرایی رئیس جمهور هم در این بازدید با اشاره به منابع محدود دولتی گفت: ما باید به دنبال راه‌های جدیدی برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی باشیم. 

معاون اجرایی رئیس جمهور افزود: در روز‌های آینده روند تخصیص اعتبار بانک عامل از طریق بانک مرکزی دنبال و به زودی اعتبار مورد نیاز تامین می‌شود.

محسن منصوری اظهار داشت: فلسفه مدیریت این است که اگر پروژه‌ای به مشکل خورد راه جدیدی برای تسهیل آن پیش‌بینی و اجرا کنیم. اینکه منتظر باشیم معجزه‌ای صورت گیرد تا اعتبار کلانی به پروژه تزریق شود توقعی نادرست است.

وی افزود: درحال حاضر پروژه‌هایی در کشور وجود دارد که از عملیات اجرایی آن ۳۰ سال گذشته است، آنچه که واقعیت است مصارف کشور در حوزه‌های مختلف بسیار زیاد است و منابع موجود در مصارف ما کفایت نمی‌کند.

معاون اجرایی رئیس جمهور تصریح کرد: باتوجه به اینکه بانک ملی متولی تامین مالی این پروژه از سوی دولت است، از استاندار قم می‌خواهیم بحث ابلاغ بانک مرکزی به این بانک جهت پرداخت اعتبارات را پیگیری کنند ما نیز در روزهای آینده با آقای فرزین رئیس بانک مرکزی مکاتباتی را در این راستا انجام خواهیم داد.

منصوری تاکید کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال واگذاری آزاد راه قم تهران به سرمایه‌گذار پروژه آزاد راه شهید سلیمانی باشد. پیش‌بینی می‌شود با انجام این ۲ نکته مشکلات پروژه حل شود.

وی در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت تامین اعتبارات این پروژه ظرف ۳ سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از تسنیم، طرح آزادراه کنارگذر غربی قم (کمربنید شهید سلیمانی) بخشی از شاهراه بزرگ کریدور شمال به جنوب کشور است که این طرح در استان قم یکصد و هفده کیلومتر طول دارد و در سه مرحله به اجرا خواهد آمد، مرحله اول به طول ۳۲ کیلومتر از کیلومتر ۳۰ آزاد راه قم -تهران تا سلفچگان، مرحله دوم به طول ۴۳ کیلومتر از سلفچگان تا راهجرد و مرحله سوم به طول ۵۵ کیلومتر از راهجرد تا کیلومتر ۱۷ آزادراه اراک به قم امتداد خواهد یافت.