آشغال‌های دوست‌داشتنی!
آشغال‌های دوست‌داشتنی!
زباله گردی پدیده‌ای جدید و نوظهور است، وقتی شهرداری تصمیم به تفکیک زباله از مبدع گرفت عده‌ای سودجو با تشکیل باندهایی و با سوءاستفاده از معتادین و کودکان کار اقدام به جمع‌آوری و تفکیک زباله می‌کنند و باقیمت کمی از آن‌ها خریداری کرده و به مراکز مدیریت پسماند می‌فروشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از سرویس اجتماعی پایگاه ۵۹۸، شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که شب‌ها در سر کوچه‌ها تپه‌ای از زباله را ببینید که وجهه ناخوشایندی دارد ولی وقتی یک زباله گرد باشی این زباله‌ها برایت دوست‌داشتنی است وقتی داخل کوچه‌ای می‌شوی و کیسه‌زباله‌ها را می‌بینی که هنوز شهرداری جمع‌آوری نکرده خوشحال میشی اصلاً بوی زباله حالتو خوب میکنه اینارو جوانی حدوداً سی‌ساله روایت میکنه به شوخی میگه ما نخاله‌ها آشغالارو دوست داریم!
کمال حدوداً یک‌ساله که شب‌ها زباله گردی میکنه و میگه خرج موادم رو از این راه درمیارم صبح‌ها یا خوابم یا دنبال مواد. کمال که داره سیگاری رو که کنار لبش هست روشن میکنه میگه قبلاً برای خرج مواد سراغ دوستام و فامیل‌ها می‌رفتم ولی دیگه چوب‌خطم پرشده و کسی بهم پول قرض نمی‌ده و به پیشنهاد یکی از دوستام شب‌ها تو کوچه و خیابون دنبال پلاستیک می‌گردم و صبح‌ها می‌بریم می‌فروشیم؛ هر کیسه‌زباله جمع‌آوری‌شده بسته به جنس زباله‌ها قیمت‌های متفاوتی دارد و با خنده میگه کمک به شهر پاک می‌کنیم!

کمال یک از هزاران است. زباله گردها زیاد شده‌اند. بر سر این‌که چه کسی از زباله‌ها سهم بیشتری ببرد، رقابت است.
فرقی نمی‌کند که لحظاتی قبل سطل زباله را کسی کاویده باشد، نفر بعد تا کمر خم می‌شود و به دنبال سهم خود از چیزیست که نامشان را گذاشته‌ایم «طلای کثیف».
سطل‌های زباله حالا شدیدتر از همیشه زیر سایه زباله‌گردهاست؛ این رشد می‌تواند چند علت داشته باشد؛ اول افزایش قیمت پسماندهای خشک و دوم، مشارکت ضعیف مردم در تفکیک زباله.
زباله گردی پدیده‌ای جدید و نوظهور است، وقتی شهرداری تصمیم به تفکیک زباله از مبدع گرفت عده‌ای سودجو با تشکیل باندهایی و با سوءاستفاده از معتادین و کودکان کار اقدام به جمع‌آوری و تفکیک زباله می‌کنند و باقیمت کمی از آن‌ها خریداری کرده و به مراکز مدیریت پسماند می‌فروشند.
جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت پسماندهای خانگی بر اساس قانون جزو وظایف شهرداری‌هاست. آنچه هم‌اکنون در قم به‌صورت ضعیف انجام می‌شود مبتنی بر مشارکت مردم است.

با آموزش می‌توان معضل پسماند را حل کرد
جواد هدایت پور کارشناس مدیریت شهری در گفتگو با شاخه سبز می‌گوید: در اوایل دهه ۱۳۶۰ در شهرهای بزرگ، به سیستم مدیریت پسماندهای شهری توجه بیشتری شد و سازمان‌های بازیافت در کلان‌شهرها تشکیل شدند. در دهه‌های ۷۰ و ۸۰، بازیافت مواد و انرژی از پسماند و سامان بخشیدن به مدیریت پسماندهای شهری، موجب تجدیدنظر در قانون قبلی و تصویب قانون شهرداری‌ها شد. سپس به دنبال گسترش شهرها و اهمیت یافتن پسماندهای شهری در اردیبهشت ۱۳۸۳ با تصویب قانون مدیریت پسماندها در مجلس شورای اسلامی، مدیریت پسماندها مرحله جدیدی از بهینه‌سازی وضعیت مدیریت پسماندهای شهرهای کشور مانند کلان‌شهر پایتخت شد. وی تصریح می‌کند: اگر به بحث آموزش، پژوهش و فرهنگ‌سازی توجه کافی شود، معضل پسماند با مدیریت جامع باید از مرحله تولید تا مرحله نهایی دفع موردبررسی قرار گیرد و با انتخاب روش‌های نوین در فرایند تفکیک زباله، انتقال و جابجایی آن و درنهایت چگونگی ساماندهی و دفع آن، معضل پسماند را حل کرد. این کارشناس با تأکید بر اینکه قانون، هرگونه حمل و جابجایی و ذخیره‌سازی و انتقال ضایعات را طبق آیین‌نامه بر عهده شهرداری گذاشته است، هر فعل‌وانفعال پسماند باید با مجوز شهرداری باشد.
برخورد با مراکز غیرمجاز خرید پسماند
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با بیان اینکه این افراد با فروش ضایعات خشک به انبارهای غیرمجاز و بازیافت غیراصولی آن‌ها موجبات به خطر افتادن سلامت شهروندان را ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: زباله گردهای سطح شهر که مبادرت به جمع‌آوری ضایعات خشک به‌صورت غیرمجاز می‌کنند به‌نوعی منبع تغذیه کارگاه‌ها و انبارهای غیرمجاز هستند که باید با آن‌ها به‌صورت جدی برخورد شود.

وی همچنین در ادامه از برخورد قانونی با عوامل جمع‌آوری مواد بازیافتی بدون مجوز خبر داد و تصریح کرد: افرادی که اقدام به فعالیت درزمینهٔ جمع‌آوری، نگهداری، خریدوفروش، حمل نقل غیرمجاز پسماند در سطح شهر و محدوده شهری می‌کنند، بر اساس ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماند مصوب ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی به مراجع قضایی ارجاع می‌گردند.
در انتها با قبول همه تلاش‌های شهرداری قم برای ساماندهی شرایط موجود حداقل کاری که برای توقف نمایشگاه‌های شبانگاهی زباله گردها امکان‌پذیر است ایجاد سطل زباله‌های بزرگ است چراکه در این صورت حداقل زباله‌ها کف کوچه و خیابان‌ها رها نمی‌شود و پاکبان می‌توانند به‌راحتی هم تخلیه کنند نه اینکه چند ساعت وقت بگذارند زباله‌های ریخته شده و نایلون‌های که تکه تکه شده اند را جمع‌آوری کنند.