طرح جامع دوچرخه‌سواری تا پایان سال مورد بررسی قرار می گیرد
طرح جامع دوچرخه‌سواری تا پایان سال مورد بررسی قرار می گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،عباس ذاکریان معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم صبح امروزبه مناسبت ۲۶ آذرماه روز ملی حمل‌ونقل برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده برای یک سال آینده گفت: همکاری بین شهرداری با خبرنگاران می‌تواند در اتخاذ تصمیمات اثرگذار، مؤثر باشد. ذاکریان […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،عباس ذاکریان معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم صبح امروزبه مناسبت ۲۶ آذرماه روز ملی حمل‌ونقل برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده برای یک سال آینده گفت: همکاری بین شهرداری با خبرنگاران می‌تواند در اتخاذ تصمیمات اثرگذار، مؤثر باشد.

ذاکریان حمل‌ونقل عمومی را موردبررسی قرارداد و افزود: تنها حمل‌ونقل عمومی فعال در شهر قم اتوبوسرانی بوده که با چالش‌های مختلفی در این حوزه روبه‌رو هستیم، در سال گذشته ۱۰۲ دستگاه اتوبوس خریداری‌شده و ۲۶ دستگاه اتوبوس دیگر قرارداد بسته‌شده که ۶ دستگاه آن وارد ناوگان شده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم به طرح تجاری‌سازی حمل و نقل اشاره کرد و گفت: در این طرح که مصوبه شورای اقتصاد را دارد پیش‌بینی‌شده از محل صرفه جویی سوخت و صادرات سوخت به خودروساز‌ها برای خرید خودرو بودجه داده شود و ۵۰ درصد هزینه خودرو را نیز بانک مرکزی با تسهیلات واگذار کند و قم تنها شهری بوده که به مرحله قرارداد نیز رسیده است.

او ادامه داد: تا امروز با ۳ شرکت خودروساز مذاکره کرده و امیدواریم تا هفته آینده این قرارداد قطعی شود، بخش بازسازی اتوبوس‌ها نیز به علت قطع تولید اتوبوس در شرکت‌های خودروساز و قیمت بالای خرید اتوبوس موردتوجه بیشتر شهرداری قم قرارگرفته است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم آخرین واگذاری اتوبوس به شهرداری‌ها را ۱۰ سال گذشته اعلام ویادآورشد: چنانچه اتوبوسی نیز واگذار شود قیمت اتوبوس‌ها به حدود دو میلیارد رسیده که در توان خرید شهرداری و متقاضی نیست و قم ازجمله شهر‌هایی است که در بازسازی پیشرو است.

ذاکریان آغاز بازسازی اتوبوس‌ها را با ۵۶ اتوبوس مطرح کرد و گفت: اتوبوس‌های بخش خصوصی در صورت ارائه کمک‌های دولتی نیز با تخصیص بودجه بلاعوض بازسازی‌شده و هزینه بازسازی آن بین ۱۵۰ میلیون تومان تا ۳۵۰ میلیون تومان متفاوت است.

او بازنگری خطوط اتوبوسرانی را نیز تشریح و بیان کرد: در مطالعات انجام‌شده در طرح جامع حمل‌ونقل کاهش استفاده مردم از اتوبوس‌ها قابل‌توجه بود و این امر سبب بازنگری در خطوط شد و خطوط از قطری به شعاعی تبدیل شد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد:با پایان ۱۰ سال قرارداد اتوبوس‌ها، بهره‌برداری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی واگذار می‌شود و اتوبوس‌ها می‌توانند با قرارداد جدید و بر مبنای جدید پیمایشی دوباره وارد ناوگان شوند.

ذاکریان اجرای QR کد‌ها در تاکسی‌ها را با تأخیر اعلام کرد و گفت: متأسفانه نتوانستیم به‌موقع این طرح را آغاز کنیم، اما از اواخر آذر این طرح با ۵۰ تاکسی شروع‌شده و مشکل پرداخت هزینه به‌صورت نقدی حل می‌شود.

او چالش‌های پایانه جنوبی را مطرح و تصریح کرد: جابه‌جایی‌هایی که در زمین پایانه و تغییر مسیر جاده ایجاد شد ساخت پایانه را متوقف کرده و در حال حاضر هنوز و باوجود تأکید شورای ترافیک زمینی به‌صورت رسمی به شهرداری واگذار نشده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: خط‌کشی در معابر با سیستم جدید رنگ‌های دوجزئی و طرح و الگو در حال انجام بوده و تابلو‌هایی که در سه فاز طراحی‌شده در حال نصب و تکمیل است.

ذاکریان از تدوین نهایی طرح جامع حمل‌ونقل شهر قم با افق ۵ سال و ۱۵ سال تا پایان سال خبر داد و ابراز کرد: در طرح جامع تمام سیاست‌های اجرایی در حوزه حمل‌ونقل بیان‌شده و این مطالعات نقش راه شهرداری در افق ۱۵ سال آینده خواهد بود.

او اتمام طرح جامع دوچرخه‌سواری را نیز تا پایان سال اعلام کرد و گفت: ایجاد مسیر‌های یکپارچه دوچرخه، ایستگاه‌های دوچرخه، دوچرخه اشتراکی و مسائل مربوط به آن به‌صورت جامع موردبررسی قرار می‌گیرد.

ذاکریان قم را در هوشمند سازی تقاطع‌ها ضعیف خواند و بیان کرد: در سال آینده ۱۰ تقاطع به‌صورت مرکزی هوشمند شده و در حال حاضر ۱۰ تقاطع به‌صورت منفرد هوشمند است و برای هوشمند سازی مرکزی ۱۰ تقاطع در حال استانداردسازی و بهسازی است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از طراحی ۳ پارک ترافیک خبر داد و افزود: پارک ترافیک پردیسان به مرحله مناقصه رسیده و طراحی این دو پارک تمام‌شده و پارک ۱۵ خرداد نیز توسط سازمان ترافیک تجهیز و ایمن شده و به آموزش‌وپرورش واگذارشده است.

ذاکریان طرح پیاده‌رو‌های پیوسته در شهر را در حال مطالعه خواند و عنوان کرد: پیاده راه صفاییه و دور شهر آغازشده و مشاور در حال انجام مطالعات آن بوده تا عابر پیاده بدون تقابل با خودرو حرکت کند و در آینده این طرح به هسته مرکزی نیز تسریع داده می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ضابطه‌مند شدن تاکسی‌های اینترنتی را اعلام و خاطرنشان کرد: با ابلاغ دستورالعمل وزارت کشور تاکسی‌های اینترنتی زیر نظر شهرداری آمده و قرارداد بسته‌اند و بخشی از انتظارات ما در این قرارداد برآورده می‌شود.

او پارکینگ را یکی از زخم‌های کهنه شهر دانست و بیان کرد: تملک در سال‌های گذشته موفق نبوده و نیست و پر چالش است، شهرداری برای رفع این مشکل به سمت استفاده از ظرفیت زیر معابر حرکت کرده و مشاور در حال جانمایی است و نخستین نقطه در بلوار یاران و باجک مشخص و تا سال آینده عملیات عمرانی آن آغاز می‌شود.

ذاکریان از طراحی سامانه‌ای متمرکز سما یعنی سامانه ثبت اطلاع سفر، خودرو و راننده خبر داد و تصریح کرد: شهرداری نظارت‌ها را از طریق این سامانه انجام داده و اطلاعات خودرو راننده و سفر را کنترل می‌کند و تپ سی نخستین شرکت فعال در قم، قرارداد را امضا کرده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی را بر اساس سامان سما دانست و ادامه داد: بر اساس دستورالعمل سقف نرخ دریافتی در تاکسی‌های اینترنتی نباید بالاتر از نرخ مصوبه شورا بوده و تخلفات دیگر نیز بر اساس دو کمیته هیئت نظارتی و کمیته ایمنی موردبررسی قرار می‌گیرد.