طرح توسعه حرم امام‌زاده موسی مبرقع (ع) قم تنها به دلیل تملک ۱۰ پلاک متوقف‌ شد
طرح توسعه حرم امام‌زاده موسی مبرقع (ع) قم تنها به دلیل تملک ۱۰ پلاک متوقف‌ شد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمدرضا صدر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در نشست خبری به مناسبت برگزاری همایش شب‌شعر و سوگواره حضرت موسی مبرقع اظهار داشت: بیست و دوم ربیع‌الثانی برابر با سالروز وفات این امام‌زاده و فرزند […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمدرضا صدر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در نشست خبری به مناسبت برگزاری همایش شب‌شعر و سوگواره حضرت موسی مبرقع اظهار داشت: بیست و دوم ربیع‌الثانی برابر با سالروز وفات این امام‌زاده و فرزند بلافصل امام جواد(ع) و برادر امام هادی(ع) است.

تولیت آستان مقدس امام‌زاده موسی مبرقع(ع) افزود: ایشان حدود سی سال در مدینه زندگی کرد و بعد از هجرت از مدینه به درخواست شیعیان قم به این شهر آمد و کرسی‌های تفسیری را برگزار کرد و در مدت حیات خویش در این شهر، پیوندی ناگسستنی با مردم شیعه قم داشت.

وی تصریح کرد: بارگاه این امام‌زاده مورد توجه بسیاری از شیعیان و حتی برخی از زائران اهل تسنن است و کرامات زیادی در این حرم اتفاق افتاده و باید گفت زائران شیعه خارج از کشور بیش از مردم قم، این امام‌زاده را می‌شناسند و زیارت آن را در رأس امور خود در سفر به قم قرار می‌دهند.

صدر با بیان اینکه طرح‌های زیادی را در جهت گسترش شناخت و معرفت اهل قم با این امام‌زاده در اطعام نیازمندان و تحقق طرح‌های معیشتی و خدماتی و اجتماعی از جمله ویزیت رایگان بیماران زمینه شناخت مردم نسبت به امام‌زاده مبرقع را فراهم می‌کند، افزود: باید بپذیریم از نظر فرهنگی، کوتاهی‌هایی درباره معرفی این امامزاده واجب‌التعظیم صورت گرفته است، هر چند در تورهای قم‌گردی سازمان فرهنگی شهرداری، یکی از مکان‌های مذهبی و موردتوجه قم همین بقعه است و تا حدی در معرفی آن موفق بوده‌ایم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سالروز رحلت این امام‌زاده برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که آئین غبارروبی یکی از این برنامه‌هاست که روز چهارشنبه ساعت ۲۰ با حضور خادمان حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و اماکن مذهبی قم برگزار می‌شود.

مراسم عزاداری امام موسی مبرقع(ع) در قم به روایت تصویرمراسم شهادت امام جواد(ع) در امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزار می‌شودقم|کمبود اعتبارات طرح توسعه حرم امامزاده موسی مبرقع(ع) را با مشکل روبه‌رو کرده است

تولیت آستان مقدس امام‌زاده موسی مبرقع(ع)گفت: آئین شام رحلت نیز ۵ شنبه با سخنرانی شخصیت‌های مذهبی و مرثیه‌سرایی مداحان برگزار می‌شود و آخرین برنامه آئین بزرگداشت رحلت این امام‌زاده دعای ندبه است.

وی برگزاری همایش شب‌شعر و سوگواره حضرت موسی مبرقع(ع) با حضور شاعران برجسته ملی را یکی از برنامه‌های آئینی در سالروز رحلت این امام‌زاده دانست.

صدر در مورد طرح توسعه این حرم نیز توضیح داد: طرح توسعه این حرم، طرحی ملی بود که از زمان سفر رهبر انقلاب به قم آغاز شد، سفر معظم‌له به قم خیر و برکات زیادی برای این شهر به همراه داشت و بودجه‌ای را برای گسترش و نوسازی بافت‌های فرسوده قم تخصیص دادند.

وی بیان کرد: بعدازاین سفر وزیر راه و شهرسازی وقت بازدید میدانی از این مکان داشتند و دستور تملک خانه‌های اطراف را در سال ۹۱ صادر کردند، در آن زمان دو نهاد شهرداری قم و اداره کل مسکن و شهرسازی قم مسئول خرید خانه‌ها شدند.

تولیت آستان مقدس امام‌زاده موسی مبرقع(ع)تصریح کرد:اتفاقات خوبی در سال‌های اولیه روی داد و تملکات خوبی در توسعه ده هکتاری حرم انجام شد، اما به دلیل مشکلات مالی در سال‌های اخیر و با وجود تملک ۱۰۰۰ خانه،این پروژه در قم تنها با تملک ۱۰ پلاک باقی‌مانده متوقف‌شده است.

وی اظهار داشت:اگر این پلاک‌ها به‌موقع تملک شود، طرح توسعه در صحن و شبستان و پارکینگ و زائر سرا اتفاق می‌افتد و فضای خوبی برای زائران و مسافران مهیا می‌شود.

صدر عنوان کرد: ما نیاز به همراهی و هم‌فکری مسئولان و اصحاب رسانه در طرح توسعه حرم و رسیدگی به اطراف داریم و امیدواریم زمینه لازم برای این تعامل فراهم شود.