– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام علی امینی ظهر امروز در  مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه دفتر تبلیغات اسلامی که در سالن غدیر این نهاد حوزوی برگزار شد،اظهار داشت: دفتر تبلیغات هنوز هم در زمینهٔ تبلیغ به‌خوبی عمل کرده و نقش مؤثری دارد. […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام علی امینی ظهر امروز در  مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه دفتر تبلیغات اسلامی که در سالن غدیر این نهاد حوزوی برگزار شد،اظهار داشت: دفتر تبلیغات هنوز هم در زمینهٔ تبلیغ به‌خوبی عمل کرده و نقش مؤثری دارد.

وی افزود:ظرفیت‌و تولیدات خوبی در حوزه داریم اما چون به زبان فارسی منتقل می‌کنیم ارتباط با جهان و محافل علمی به مشکل می‌خورد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه تصریح کرد: بُعد دیگری که برای فعالیت‌های دفتر تبلیغات وجود دارد و نقش مهمی بین نظام و بدنه حوزه علمیه ایجاد می‌کند و باید این موضوع مورد توجه باشد که دفتر تبلیغات حضور بیشتری در بدنه حوزه علمیه داشته باشد.

امینی تصریح کرد: تربیت عناصر پژوهشی بانوان که بتوانند در جامعه نقش‌آفرین باشند کار خوبی است که باید ادامه یابد گرچه این حضور به تدوین و نشر کتاب منجر نشود اما نفس تربیت نیرو حرکت خوبی است که باید تقویت شود.

۲۷۰ اثر پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در قم رونمایی شدپنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شوددفتر تبلیغات توجه ویژه‌ای نسبت به حضور روحانیون در مدارس دارد

وی گفت:در موضوع تبلیغ معارف دین، حوزه علمیه به سراغ دفتر تبلیغات می‌آید ولی آیا در فعالیت‌های علمی حوزه می‌توان برنامه‌ریزی کرد که بخشی از توانمندی‌های خود را برای بکار گیری بخش متن حوزه به کار بگیریم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه بیان کرد: اعتقاد ندارم که نخبگان همان افرادی هستند که تائید می‌شوند چون نخبه فقط بر اساس نمره مشخص نمی‌شود و ممکن است افرادی دارای خلاقیت‌هایی باشند ولی زمینه برای انجام آن نباشد.

امینی تصریح کرد: ظرفیت پژوهشی حوزه درس‌های خارج است و ۶۰۰ درس خارج در حال برگزاری است و امروزه بخشی از تولید دانش و فکر در حوزه علمیه و حوزه معارف اسلامی و بخشی از دروسی هستند که صاحبان ارائه  مطالب به‌ صورت کتاب عرضه نمی‌کنند.

وی بابیان اینکه ظرفیت‌های حوزه را باید در بخش سنتی احیا کرد و به‌خوبی از ظرفیت‌های آن بهره گرفت، گفت: باید با بدنه فقه و اصول حوزه ارتباط گرفت و طلاب را آموزش داد و برای این موضوعات می‌توان سهمی قائل شد، دفتر تبلیغات می‌تواند سازوکاری را تأمین کند که ظرف ۱۰ سال آینده ارتباط با بدنه علمی حوزه مؤثرتر باشد.

عضو هیئت‌امنای دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به فعالیت‌های خوبی که در حوزه علمیه در حال انجام است، گفت: به لحاظ ساختاری تحولاتی در حوزه اتفاق افتاده که تأسیس مراکز پژوهشی، انجمن‌های علمی، جشنواره‌های علمی و مجلات علمی پژوهشی، بخشی از آن‌هاست که این‌ها نتیجه نیروهایی است که در دفتر تبلیغات اسلامی رشد و نمو یافتند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه عنوان کرد: دفتر تبلیغات اسلامی یک مرکز قوی علمی است که کار خود را از حوزه تبلیغ آغاز کرده و هنوز نیز میدان‌دار این عرصه است اما در حوزه علمی و پژوهشی نیز خوش درخشیده که باید این روند را تقویت کرده و استمرار دهیم.

امینی گفت: باید خدمات پژوهشی در اولویت باشد و طلبه را تا زمانی که بتواند در کار موضوع دست به تحقیق شود راهنمایی کرده و با افراد مرتبط با رشته ارتباط گرفته و به ارائه خدمات بپردازد.

وی ادامه داد: دفتر تبلیغات اسلامی می‌تواند نقش واسطه را برای طلابی که آماده تحقیق هستند،فراهم کند و در عین اینکه دفتر تبلیغات به اعتقاد من در عرصه آموزش و پژوهش در حوزه علمیه در رتبه نخست قرار دارد این ظرفیت را در تولید گفتمان و نیروی انسانی مشاهده می‌کنیم می‌تواند گامی دیگر بردارد.

عضو هیئت‌امنای دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد:باید زمینه‌ای ایجاد شود تا بانوان فعال در حوزه‌های علمیه مجالی برای ارائه آثار خود داشته باشند، حضور پژوهشگران در این نمایشگاه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم توسعه یابد.