ستاد مبارزه با احتکار در استان قم راه‌اندازی می‌شود
ستاد مبارزه با احتکار در استان قم راه‌اندازی می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمود سیجانی ظهر امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که به ریاست معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری در ساختمان استانداری برگزار شد، با بیان اینکه ستادی برای مبارزه با احتکار در استان قم راه‌اندازی خواهد شد، اظهار […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمود سیجانی ظهر امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که به ریاست معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری در ساختمان استانداری برگزار شد، با بیان اینکه ستادی برای مبارزه با احتکار در استان قم راه‌اندازی خواهد شد، اظهار داشت: این ستاد بر اساس ابلاغی از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عدم امکان احتکار  اساسی‌ترین کالاها مانند روغن، مواد پروتئینی، غلات، گندم ، برنج و مواد اولیه پتروشیمی تشکیل‌شده است.

وی با  تأکید به پذیرفتن پروانه‌های بهره‌برداری معادن به‌عنوان وثیقه توسط بانک‌ها در استان قم، افزود: متأسفانه بانک‌های استان جوازهای بهره‌برداری معادن را به‌عنوان وثیقه برای دریافت‌کنندگان تسهیلات قبول نمی‌کنند.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، بانک‌های استان را ملزم به پذیرفتن وثیقه براساس ذخیره و مدت‌زمان پروانه معادن، به‌عنوان وثیقه ترکیبی در کنار واحدهای مسکونی دانست و خاطرنشان کرد:  هم‌اکنون ۱۷ پرونده مربوط به طرح رونق تولید در بانک‌های استان موجود است و برخی از این پرونده‌ها طی هفته گذشته به سیستم بانکی ارسال‌شده‌اند.

وی با ارائه مقایسه‌ای از جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال گذشته و سال جاری ادامه داد: در سال گذشته ۱۷ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با ۱۸۵ مصوبه و ۱۱۶ مصوبه اجرایی داشتیم درحالی‌که در سال جاری ۱۶ جلسه با ۲۲۶ مصوبه و ۱۴۸  مصوبه اجرایی تا تیرماه داشتیم.

سیجانی با بیان اینکه با عدم عرضه کالا و احتکار در استان برخورد خواهیم کرد تأکید کرد: برخی از واحدهای تولید‌کننده در استان حلقه وصلی برای تولیدکنندگان هستند و برای اینکه تولیدکنندگان دیگر دچار مشکل و ضرر نشوند  باید دستگاه‌های دولتی برای خروج از بحران در این زمینه به سازمان صنعت، معدن و تجارت کمک کنند.

وی با ارائه گزارشی کلی از کمیته نظارت رونق تولید افزود: در این کمیته تا امروز ۱۴ جلسه نظارتی، ۷۷ نظارت از واحدهای صنعتی انجام‌شده  که درمجموع ۱۴۷۴ میلیارد ریال مصوب داشته و توانسته برای  196 نفر اشتغال‌زایی  کرده و شغل  3 هزار نفر را تثبیت ‌کند.

سیجانی همچنین گزارشی از کمیته نظارت کشاورزی اراده داد و گفت: در کمیته نظارت کشاورزی نیز ۱۰ جلسه نظارتی، ۲۹۸ نظارت با  247 میلیارد ریال تسهیلات مصوب شده برگزار شده  که برای  36 نفر اشتغال‌زایی داشته و شغل ۴۲۱ نفر نیز تثبیت‌ شد.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به غیرقانونی بودن افزایش قیمت‌ها به‌طور خودسر تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار تنها بر اساس آنالیز قیمت توسط کارشناسان می‌تواند اجازه افزایش قیمت را به تولیدکنندگان دهد.