۶۰بنگاه اقتصادی استان قم  برای جذب ۱۴۰ دانشجوی برتر در طرح بورسیه صنعتی مشارکت می کنند
۶۰بنگاه اقتصادی استان قم  برای جذب ۱۴۰ دانشجوی برتر در طرح بورسیه صنعتی مشارکت می کنند
منتظری سرپرست بنیاد نخبگان استان قم از اجرای طرح بورسیه صنعتی در قم خبر داد و گفت: استان قم، جزو چند استان برتر در مشارکت بنیگاه های اقتصادی و دستگاه های همکار است که توانسته درخواست‌های بسیاری را از واحدهای صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان برای طرح بورسیه صنعتی دانشجویان مستعد دریافت کند‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از روابط عمومی بنیاد نخبگان استان قم، سعید رضا منتظری سرپرست بنیاد نخبگان استان قم، به یکی از طرح‌های مهم و موثر بنیاد ملی نخبگان اشاره و عنوان کرد: امسال یکی از اقداماتی که بنیاد ملی نخبگان پیش گرفته و در سال گذشته به صورت آزمایشی در یزد اجرایی شد و موفقیت آمیز بود، طرح بورسیه دانشجویان مستعد تحصیلی در واحدهای اقتصادی کشور یا همان بورسیه صنعتی است.

وی افزود: در قم نیز برای اجرای این طرح با تلاش همکاران، دستگاه های اجرایی و دانشگا ها  توانستیم تحول خوبی ایجاد کنیم و  حدود ۱۳۰  شرکت برای جذب ۲۷۰ دانشجوی برتر در این طرح اعلام امادگی کردند که در نهایت پس از بررسی در کارگروه های مربوطه بیش از ۶۰ شرکت با جذب و ایجاد ۱۴۰ کد رشته برای دانشجویان برتر تایید شد.

منتظری نیروی انسانی را مهمترین سرمایه کشور خواند و با اشاره به اهداف مهم طرح بورسیه صنعتی گفت: شناسایی و توانمندسازی و جذب سرمایه انسانی مستعد و و نخبه در واحد های صنعتی از اهداف مهم این طرح است‌.

وی استفاده از نیروی انسانی کارآزموده و متبحر در بدنه واحدهای اقتصادی کشور را راهگشا دانست و اظهار داشت: آموزش مهارت‌های لازم و مرتبط با نیازهای اقتصادی کشور، از دیگر اهدافی است که در این طرح دنبال می‌شود.

سرپرست بنیاد نخبگان قم در ادامه خاطرنشان کرد: ممکن است در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما، واحدها و درس‌هایی تدریس شود که کارایی چندانی در اقتصاد نداشته باشند و به آن استعداد برتر و واحد اقتصادی کمک چندانی نکند، به همین دلیل رایزنی‌هایی انجام گرفته که با توجه به اهداف مهم طرح بورسیه صنعتی، یکسری انعطاف پذیری در واحدهای درسی متناسب با درخواست واحدهای صنعتی ایجاد شود و واحدهایی  به صورت شناور تعریف شوند که وزارت علوم نیز با توجه به رویکرد کارآفرینی و تاثیر گذاری که در پیش گرفته این اختیارات را به موسسات آموزشی استان اعطا کرده است.

وی ارتقای توانمندی عملی و فنی استعدادهای برتر را از سومین اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: فاصله‌ای همواره بین دانشگاه و صنعت و نیروی تربیت یافته دانشگاه وجود داشته است، اما در این طرح، دانشجویان مستعد دوروز در هفته را باید در اختیار صنعت باشند تا با فضا و مشکلات آنان آشنا شوند و با هوش خارق العاده و خلاقیت خود، واحد اقتصادی مربوطه را در جهت رفع مشکلاتشان یاری کنند.

منتظری همچنین دیگر اهداف طرح بورسیه صنعتی را برشمرد و بیان داشت: استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی نخبگان برای ارتقای فعالیت‌ها از دیگر اهداف اجرای این طرح خواهد بود.

وی با اشاره به رویکرد جدید دولت برای استفاده از جامعه نخبگانی در گرایش‌های مختلف، گفت: این طرح بر اساس همین هدف ایجاد شده چراکهجامعه نخبگانی اگر این احساس را داشته باشد که می‌تواند در سطح جامعه نقش آفرینی کند، انگیزه او برای تلاش در  جهت حل مشکلات کشور افزایش می‌یابد.

سرپرست بنیاد نخبگان قم، همچنین از وضعیت اجرای این طرح در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: ما به صورت شبانه روزی تلاش‌هایی داشتیم و جلسات متعددی در سطح استان با واحدهای مختلف صنعتی، خصوصی و دولتی برگزار کردیم که حاصل آن ثبت  درخواست ۲۷۰ دانشجو در رشته های مختلف با مشارکت ۱۳۰ بنگاه اقتصادی و دانش بنیان بوده است.

وی همچنین افزود: علاقمندان درخواست خود را در سامانه سینا به ثبت رساندند و در کمیسیون استانداری که با حضور معاونت اقتصادی استانداری و مدیران کل مرتبط و نمایندگان دانشگاه‌های هدف استان از جمله دانشگاه قم، دانشگاه فارابی، دانشگاه حضرت معصومه(س) و دانشگاه صنعتی برگزار شد، کارگروهی ایجاد شد و صلاحیت این شرکت‌ها و رشته‌ها سنجیده شود و در نهایت به آماری دست یافتیم که آمار را  به نهاد مربوطه که در سطح بنیاد ملی است ارائه کردیم و در نهایت ۱۴۰ کد رشته با حضور ۶۲ شرکت مورد تایید قرار گرفت.

منتظری در ادامه اعلام داشت: بعد از دریافت تاییدیه‌ها، استان به واحدها ابلاغ می‌کند و در سامانه سنجش برای دانشجویان جدیدالورود در دفترچه کنکور ثبت می‌شود و راهکار دیگری برای دانشجویان مشغول به تحصیل نیز وجود دارد که آن‌ها اگر جزو مشمولان ما در این طرح هستند می‌توانند از طرح استفاده کنند و  به واحدهای اقتصادی معرفی شوند.

وی به مزایای اجرای این طرح برای جامعه نخبگانی نیز اشاره و عنوان کرد: این طرح موجب می‌شود افراد در کنار تحصیل، مهارت افزایی کنند و علاوه برآن حقوق و مزایایی نیز از سوی بنیاد نخبگان و واحد صنعتی دریافت کنند .

سرپرست بنیاد نخبگان قم، همچنین درباره بیمه نخبگان طرح بورسیه صنعتی گفت: مطابق با تفاهم نامه‌های صورت گرفته مشکلی در بیمه آن‌ها وجود ندارد و حتی می‌توانند بیمه تکمیلی داشته باشند و از مزایای آن استفاده کنند.

وی با اشاره به دیگر مزایای طرح بورسیه صنعتی بیان داشت: این افراد علاوه بر مزایای مذکور، مشمول استفاده از مزایای طرح‌های مختلف پژوهشی و انگیزشی که بنیاد نخبگان دارد همچون هدیه ازدواج و فرزندآوری، هزینه تبلیغاتی‌ و… نیز می‌شوند و آقایان حتی پروژه سربازی خود را می‌توانند با طی کردن مراحلی در همان واحد صنعتی بگذرانند.

وی در پایان با اشاره به رشته‌هایی که بیشترین متقاضی را برای این طرح داشتند، گفت: بیشتر متقاضیان در رشته مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مدیریت مالی، حسابداری و بازرگانی هستند.