مراسم اختتامیه چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف قم برگزار شد
مراسم اختتامیه چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف قم برگزار شد

‌به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از ‌ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیداحمد خاتمی عصر در مراسم اختتامیه چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف قم که در مجتمع فرهنگی امامزاده سیدعلی(ع) برگزار شد، گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند که در دنیا از بوستان‌های بهشتی استفاده کنید که این بوستان‌ها مجالس یاد خدا و مجالس […]

‌به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از ‌ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیداحمد خاتمی عصر در مراسم اختتامیه چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف قم که در مجتمع فرهنگی امامزاده سیدعلی(ع) برگزار شد، گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند که در دنیا از بوستان‌های بهشتی استفاده کنید که این بوستان‌ها مجالس یاد خدا و مجالس مومنین هستند.

وی افزود: این محفل هر دو ویژگی را دارد زیرا محفلی قرآنی است که تمام قرآن ذکر الله است و همچنین محفل مومنین قرآنی است؛ پیش از انقلاب خبری از برنامه‌های قرآنی نبود، پیش از انقلاب به ما طعنه می‌زدند که ایرانی‌ها قاری و حافظ ندارند ولی امروز ایران اسلامی مفتخر به هزاران حافظ و قاری برجسته قرآن است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: ای کاش مرکز ثقل صداوسیما در بحث قرآنی، قاریان ایرانی بود ولی برای اینکه با جهان اسلام نیز پیوند داشته باشیم مشکلی برای استفاده از قاریان دیگر کشورها نیست ولی خوشبختانه قاریان کشور ما از قاریانی که زبان آنها عربی است، کم ندارند.

وی گفت: خوشبختانه قرآن در همه عرصه‌ها به صحنه آمده است؛در عرصه حفظ و تلاوت و قرائت و مفاهیم و…. شاهد احیای آنها در ایران هستیم. در عرصه محتوایی نیز قانون این کشور بر اساس قرآن و عترت نوشته شد؛ این قانون دارای یک مقدمه و بیش از ۱۷۰ اصل است و در مقدمه این قانون مبانی قرآنی قانون اساسی بیان شده است.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: آنچه بی‌صبرانه منتظر رخداد آن هستیم، شکل گیری جامعه اسلامی است؛ رهبر معظم انقلاب به سبک زندگی قرآنی و اسلامی تاکید دارد؛ هنوز راه طولانی در پیش داریم که سبک زندگی ما قرآنی باشد، ادبیات و فرهنگ ما باید در هر مقطعی قرآنی باشد، قرآن باید همیشه در موضع‌گیری‌های ما الهام بخش باشد.

وی بیان کرد: در هر مقطعی باید توان سخن گفتن و استدلال و یافتن چراغ راه از قرآن را داشته باشیم؛ با توجه به وضعیت کشور که در حال یک جنگ تمام عیار اقتصادی و فرهنگی با دشمن هستیم، هر کسی که این واقعیت را نبیند، بدیهی‌ترین را ندیده است؛ این جنگ به مراتب سخت‌تر از جنگ نظامی هشت ساله است؛  خزانه داری آمریکا اتاق جنگ علیه ایران اسلامی است.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: اگر بخواهیم نسبت به این روزها تحلیل قرآنی داشته باشیم باید بگوییم که هدف دشمنان، بدون تردید، مساله دین است، و در یک کلمه به دنبال نابودی حکومت دینی هستند، ناظر این مساله در آیه ۲۱۷ سوره بقره بیان شده است. آیه ۱۱۸سوره «آل عمران» در هدف و چگونگی فعالیت دشمن بیان می‌کند که دشمن را دشمن بدانید زیرا آنها در پی آن هستند که بر مشکلات شما بیافزاید؛ همچنین می‌خواهد با آزار مدام و جنگ فرهنگی و روانی شما را شکست دهد؛ این آیه بیان می‌کند که اگر گرفتاری مومنان رفع شود باعث ناراحتی دشمن می‌شود و اگر مصیبتی به شما برسد احساس خوشحالی می کنند.

امام جمعه موقت تهران گفت: آیه دیگری که قرآن به ابزارهای دشمن اشاره می‌کند عبارت از سست شدن و خسته شدن و «تاکی گفتن» است؛ دشمنان و شبکه‌های بیگانه نا امیدی را پمپاژ می‌کنند تا مردم سست شوند؛ اختلاف و نافرمانی از سخن رهبر و تشویق به دنیاگرایی و جمع ثروت ولو به قیمت به فشار به مردم از تلاش‌های گسترده دشمن است.

بی‌حجابی و بدحجابی از مهمترین حربه‌های دشمن است

حجت‌الاسلام خاتمی بیان کرد: دشمن در پی ارتجاع است و مساله بی‌حجابی و بدحجابی از مهمترین حربه‌های اخیر دشمن محسوب می‌شود؛ مسئولان باید چادری‌ها را تشویق کنند که به این حجاب خود احساس افتخار کنند؛ بخشی از بد حجابی‌ها به دلیل مسایل مرتبط به دستگاه‌های کشور است؛ همه دستگاه‌ها باید غیرت ویژه‌ای در این خصوص به خرج دهند؛ حداقل در تشویق خوش حجاب‌ها تلاش کنند.

همه ما باید دغدغه دین داشته باشیم

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: دین ما سلاح ما است و انقلاب ما نیز با دین به پیروزی رسید؛ قرآن کریم بیان می‌کند که همه ما باید دغدغه دین داشته باشیم؛ این دغدغه منحصر به روحانیت نیست زیرا دین برای همه است؛ سازش از دیگر ابزارهای دشمن است؛ سوره قلم(آیه ۹) این بحث را بیان کرده است؛ ترامپ این آدم نا متعادل روانی چندین بار گفته است که بالاخره ایران را وادار به مذاکره می‌کند؛ این خبر در رسانه‌ها منتشر شد که وی هشت بار تقاضای ملاقات با رئیس جمهور ما را داشته است؛ برخی از بیچاره‌ها در داخل کشور پیشنهاد مذاکره با آمریکارا دارند که خوشبختانه در این عرصه، تمام سلایق اصولگرا واصلاح‌طلب در مقابل این ایده نادرست ایستادند.

وی گفت: ۸۰ درصد برجام به آمریکا مربوط بود و آن نیز عهدشکنی آشکار بین‌المللی را مرتکب شد و ترامپ آرزوی مذاکره دارد و این آرزو را با این رهبر و این مردم به گور خواهد برد؛ وزیر خارجه سابق آمریکا گفت که داستان هسته‌ای را ما حل کردیم که این مساله یک ادعا است و برای آنها حل شدنی نیست، وی گفت که مشکل دوم ما با ایران، اقتدار موشکی ایران است که آن را به رئیس جمهور بعدی واگذار کردیم؛ یکی از اهداف دشمن، بحث موشکی است.

حجت‌الاسلام خاتمی گفت: فرانسه ۱۰۰۰ میلیارد دلار با آمریکا مبادلات تجاری دارد که قطعا در انتهای خط درکنار آمریکا قرار خواهد گرفت؛ مذاکرات عزت‌مندانه مانعی ندارد ولی باید بدانیم که اقتدار موشکی برگ برنده ما است؛ جان این کشورها، رژیم صهیونیستی است و قداست ویژه‌ای برای این رژیم قائل هستند.

آمریکا و هم پیمانانش کاز اضافه کنند، هدف موشک‌های ما قرار می‌گیرند

وی بیان کرد: اگر بخواهد کار اضافه‌ای کنند آمریکا و هم پیمانان او هدف موشک‌های ما قرار می گیرند؛ اقتدار موشکی ما بازندارنده است؛ دلیل اصرار آنها برای جدا کردن حزب‌الله از ایران به این دلیل است که می‌دانند، بزرگ مرد حزب الله، سید حسن نصرالله تهدید کرده است که اگر به ایران متعرض شوید هزاران موشک، به سوی شما روانه خواهد شد؛ دشمن، آرزوی مذاکره و عقب نشینی را دارد و به یاری خداوند، این نظام اسلامی در این عرصه نیز ثابت قدم و استوار خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: ابزار دیگر دشمن در مقابل ما که قرآن به آن اشاره می‌کند، مساله اختلاف است؛ قرآن بیان می‌کند که مطیع خدا و رسول خدا باشید که این دو وحدت آفرین است زیرا کشمکش باعث فشل جامعه اسلامی خواهد شد؛ قرآن کریم مقاومت را مهمترین نسخه برای پیروزی معرفی می کند.

وحدت در شرایط جنگ فرهنگی و اقتصادی یک ضرورت است

وی گفت: وحدت در شرایط جنگ فرهنگی و اقتصادی یک ضرورت است؛ وحدت مردم با یکدیگر و وحدت همدلی مقامات کشور با مردم و همکاری مردم با نهادهای قانونی کشور، مصداق وحدت است؛ محور وحدت نیز باید حول محور خداوند و رهبری که مشروعیت قانونی دارد شکل گیرد.

امام جمعه موقت اظهار کرد: وقتی رئیس جمهور ما از مقاومت در مقابل آمریکا سخن می‌گوید همگان ایشان را تایید می کنند؛ اگر در این شرایط کسی سخن تنش‌زایی مطرح کند، سمی خطرناک است؛ مسئولان ما نیز نباید به گونه‌ای اظهار نظر کنند که خروجی آن، تنش در جامعه اسلامی باشد زیرا ابزار دشمن، ایجاد اختلاف است.

نسخه پیروزی بخش قرآن کریم، صبر و مقاومت است

حجت‌الاسلام خاتمی بیان کرد: راه پیروزی بر دشمنان نیز از سوی قرآن در سوره آل عمران بیان شده است؛ یعنی اگر صبوری پیشه کنید و مقاومت کنید، تمام توطئه‌های دشمنان به خود آنها باز می‌گردد؛ این نسخه، نسخه پیروزی است؛ نسخه مقاومت، نسخه شفابخش است؛ در شرایط سخت کشور، مردم مقاومت کردند و گفتند که شاه باید برود؛ سقوط کشور، یک موهبت الهی بود؛ صدام، سه روز پیش از آغاز جنگ گفت که سه روز آینده در تهران مصاحبه خواهم کرد که در مقابل مقاومت ایران زانو زد.

انتهای پیام