کارخانه‌های فرش ماشینی فرش‌های شبیه‌سازی خود را به نام فرش دستباف قم عرضه نکنند
کارخانه‌های فرش ماشینی فرش‌های شبیه‌سازی خود را به نام فرش دستباف قم عرضه نکنند

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،فرشته دست‌پاک در جلسه کارگروه فرش استان که در نمایشگاه دائمی برگزار شد،اظهار داشت: فرش دست‌باف دومین کالای صادراتی کشور به شمار می‌رود. وی بابیان اینکه ۲۰ درصد از صادرات فرش ایران به فرش دست‌باف اختصاص دارد،بیان کرد:باهدف […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،فرشته دست‌پاک در جلسه کارگروه فرش استان که در نمایشگاه دائمی برگزار شد،اظهار داشت: فرش دست‌باف دومین کالای صادراتی کشور به شمار می‌رود.

وی بابیان اینکه ۲۰ درصد از صادرات فرش ایران به فرش دست‌باف اختصاص دارد،بیان کرد:باهدف حمایت از فرش دست‌باف مجموعه دستگاه قضایی و اجرایی اقدامات مناسبی را در خصوص برخورد با مشابهت‌سازی این هنر ایرانی انجام داده‌اند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ارزش و جایگاه فرش دستباف قم تصریح کرد:کارخانه‌های فرش ماشینی حق ندارند، فرش‌های شبیه‌سازی‌شده خود را به نام فرش دستباف قم عرضه کنند.

دست‌پاک گفت: از سال ۹۲ و قطع کمک‌های سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیمه قالی‌بافان با مشکل همراه شده است،در این شرایط و با هماهنگی‌های انجام‌شده قالی‌بافان قمی می‌توانند از محل بیمه عشایری و روستایی برای تحت پوشش قرار گرفتن سازمان تأمین اجتماعی اقدام کنند.

شانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم گشایش یافتروزگار ناخوش فرشبافان در آذربایجان شرقی / مردمی که ‌با پناه‌ به دار قالی‌ زندگی خود را می‌چرخاندندنفس‌های آخر بیمه فرش‌بافان زنجانی بر بالای «دار قالی»

وی بابیان اینکه تعرفه واردات ابریشم در چند سال اخیر ثابت بوده و افزایش پیدا نکرده است،ادامه داد: ۹۰ درصد ابریشم وارداتی کشور صرف فرش دستباف و ۱۰ درصد نیز در نساجی مصرف می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: عرضه فرش‌های ماشینی شبیه‌سازی‌شده بانام فرش دستباف قم، به‌هیچ‌عنوان مورد تائید مرکز ملی فرش ایران نیست، با یک‌ساله شدن تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف بخش مهمی از معضلات صادرات این کالا از بین خواهد رفت.

دست‌پاک تصریح کرد: به دلیل عدم توجه به ذائقه مشتریان خارجی توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف، بسیاری از بازارهای جهانی این صنعت در معرض خطر قرارگرفته است.

وی بابیان اینکه مرکز ملی فرش ایران پاسخگوی ۲ میلیون فعال این صنعت نبوده و باید یک سازمان توسعه‌ای در رابطه با صنعت فرش تشکیل و راه‌اندازی شود،خاطرنشان کرد:با تصویب و قانونی شدن ماده ۷۵ در روزهای اخیر، پیمان‌سپاری ارز حاصل از صادرات فرش دستباف به یک سال افزایش‌یافته و تعمیر فرش‌های نیازمند مرمت نیز در داخل کشور انجام‌گرفته و به کشور ترکیه ارسال نخواهد شد.