– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،نشست علمی کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص از سوی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه قم، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اداره کل بهزیستی هم‌زمان با روز جهانی معلولان در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم،نشست علمی کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص از سوی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه قم، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اداره کل بهزیستی هم‌زمان با روز جهانی معلولان در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

حافظیان رضوی استاد دانشگاه،رضوانی مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید،عباسی مدیر کتابخانه حضرت معصومه(س)، کریمی معاون بهزیستی استان و جمعی از معلولان استان قم این مراسم حضور داشتند، این مراسم باهدف معرفی کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

مهدی محمدی عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم در این مراسم اظهار داشت:همه اعضای جامعه مهم هستند و نسبت به معلولین وظیفه مهمی را بر عهده‌داریم.

وی افزود: به معلولین می‌گوییم که اگر به‌عنوان یک کتابدار خدمات شایسته‌ای به شما ارائه ندادیم ما را ببخشید، معلولین دارای نیازهای خاصی هستند و دارای حق مساوی با دیگر اقشار جامعه هستند.

نخستین کنگره شهدای دانش آموز دختر مازندران برگزار شددومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» برگزار می‌شودمراسم بزرگداشت مفاخر فرهنگ و ادب استان اردبیل برگزار می‌شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم تصریح کرد:متأسفانه مکان و درب ورودی برخی از کتابخانه‌ها شرایط پذیرش معلولین را ندارند، این نشست سبب شد تا ۳ نشست خوب در استان داشته باشیم و خدمت کریمی در بهزیستی رسیدیم و بسیار بزرگوارانه با ما برخورد کردند و امروز نیز در این مراسم حضور دارند.

محمدی عنوان کرد: هنگامی‌که موضوع کتابخانه معلولین و نابینایان را مطرح کردیم ولی نتوانستیم این موضوع را در دانشگاه پیش ببریم و با مدیریت آقای عبدلی و خواهرشان ، کتابخانه ویژه معلولین و نابینایان در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: امروز از مهمان بسیار عزیزمان سید کاظم حافظیان رضوی تشکر می‌کنم و از همکاران در انجمن و دانشجویان عزیز که در این مراسم حضور پیدا کردند تقدیر می‌کنم.

در این مراسم فیلم مستند”این خانه روشن است” درباره زندگی کتابدار روشندل حسن عبدلی اکران شد، سید عباس شفیعی نویسنده و کارگردان این مستند است.

حسن عبدلی مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای متولد سال ۱۳۶۲ است که از سال ۸۳ در این بخش کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای مشغول به فعالیت شد.

پیش از حضور این روشندل توانمند، بخش بریل کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای دو قفسه کتاب داشت ولی با حضور ایشان این بخش رونق خاصی گرفت و متحول شد و علاوه بر تولید کتب بریل به توزیع و نشر آن در سراسر کشور اقدام می‌شود.

در این مراسم از حسن عبدلی مسئول بخش بریل کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای،سعید محمدیاری کتابدار دفتر فرهنگ معلولین، طیبه عبدلی کتابدار کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای، اعظم قاسمی کتابدار و مسئول تولید کتاب بریل دفتر فرهنگ معلولین،هادی ضیایی فر فعال فرهنگی،حسن توکلی فعال فرهنگی ، مرضیه کار اندیش فعال فرهنگی، زینب نوید پور کتاب‌خوان برتر که در یک سال اخیر ۷۰۰ عنوان کتاب را مطالعه کرد وسید عباس شفیعی کارگردان مستند “این خانه روشن است” تقدیرشد.

در پایان این مراسم از سه عنوان کتاب در زمینه معلولین رونمایی شد که در زمینه توانمندی های معلولین استان است.