به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدرضا فخاریان ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی که در اداره کل بیمه سلامت برگزار شد، با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۱۰ میلیارد و ۴۰۵ میلیون ریال مطالبات مراکز درمانی و موسسه‌های طرف قرارداد در استان قم […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدرضا فخاریان ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی که در اداره کل بیمه سلامت برگزار شد، با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۱۰ میلیارد و ۴۰۵ میلیون ریال مطالبات مراکز درمانی و موسسه‌های طرف قرارداد در استان قم پرداخت شده است، اظهار کرد: ۴۵۰ میلیارد و ۱۳۴ میلیون ریال از مبلغ ذکر شده به مراکز دولتی دانشگاهی و ۴۶۰ میلیارد و ۲۷۱ میلیون ریال نیز به مراکز غیردولتی دانشگاهی اختصاص داشت.

وی با بیان اینکه ۲۲۱ میلیارد و ۷۶۴ میلیون ریال نیز به داروخانه‌های خصوصی استان پرداخت شده است، تصریح کرد: در ماه جاری نیز مبلغ ۱۶۲ میلیارد و ۴۸۷ میلیون ریال به مراکز دانشگاهی و غیردانشگاهی پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم اضافه کرد: از مبلغ یاد شده ۷۱ میلیارد و ۵۵۷ میلیون ریال به مراکز دولتی دانشگاهی و ۹۰ میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال به مراکز غیردولتی دانشگاهی اختصاص داشت که برخی مراکز تا مردادماه و برخی دیگر تا شهریورماه ماه امسال تسویه شده است.

وی با بیان اینکه مطالبات بیمارستان‌های غیردولتی نیز در مرداد و شهریور پرداخت شده است، عنوان کرد: مطالبات داروخانه‌ها نیز تا  ۷۰ درصد به صورت علی الحساب تا مهرماه پرداخت شده است.

فخاریان اضافه کرد: مطالبات مراکز پاراکلینیک شامل آزمایشگاه، تصویربرداری، فیزیوتراپی، جراحی محدود و پزشکان نیز تا مردادماه و بیمه روستائیان تا شهریورماه پرداخت شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش از برگزاری آزمون وسع ضمیمه طرح پوشش اجباری بیمه سلامت خبر داد و اظهار کرد: این طرح از ۱۳ آبان ماه سال جاری آغاز شده است که برهمین اساس کسانی که از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند وارد این طرح شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم، با اشاره به شمار بیمه شدگان در سال ۹۳ بیان کرد: در این سال ۱۱ میلیون نفر در قالب صندوق بیمه سلام همگانی زیر پوشش بیمه قرار گرفتند که در بررسی‌های بعدی مشخص شد شمار بالایی از این افراد توان پرداخت حق بیمه داشتند و بنا بر مقتضیات زمان آزمون وسع انجام نشد اما امسال مکلف شدیم از طریق آزمون وسع مردم را بیمه کنیم.

فخاریان اضافه کرد: بر اساس آیین نامه اجرایی بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه این برنامه به اجرا در آمده است و پیش بینی می‌شود حدود ۱۰ درصد افراد جامعه ما بیمه نداشته باشند.

وی با تاکید براینکه صندوق‌های کارمندی و سایر اقشار استثنا هستند، گفت: آزمون وسع به افرادی که فاقد بیمه هستند مربوط می‌شود و همچنین کسانی که از بیمه سلامت همگانی استفاده می‌کنند و یا اینکه از بیمه ایرانیان تا قبل از ۳۰ آبان ۹۶ استفاده می‌کردند و تمدید نکردند و ساکنان روستای فاقد پوشش بیمه شامل این طرح می‌شوند.

فخاریان اضافه کرد: چهار گروه درآزمون وسع شرکت می‌کنند و افرد برای شرکت در این طرح باید به دفاتر طرف قرارداد مراجعه کرده و پس از ثبت نام نسبت به درخواست آزمون وسع اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تمام اطلاعات این طرح به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ارسال می‌شود، تصریح کرد: وزارت تعاون بر اساس اطلاعاتی که بدست می‌آورد دهک بندی می‌کند که دهک‌های یک، دو سه به صورت رایگان بیمه می‌شوند و دهک چهار باید ۵۰ درصد حق بیمه را به مبلغ ۲۹۰ هزار تومان به ازای هر نفر به مدت یک سال پرداخت کند. دهک‌های پنج و بالاتر نیز کل حق بیمه را به ازای هر نفر ۵۸۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم اضافه کرد: دفترچه‌های رایگان محدود به مراکز دولتی می‌شود  و دفترچه‌هایی که حق بیمه خود را می‌پردازند در سایر مراکز غیر دولتی نیز می‌توانند مراجعه کنند.

وی افزود: این طرح با هدف تحت پوشش قراردادن افراد فاقد بیمه به صورت ملی انجام می‌شود و شهروندان قمی در این رابطه می‌توانند با شماره ۳۲۱۱۶۴ تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را دریافت کنند.

فخاریان بیان کرد: آمار دقیقی از جمعیت بیمه شده استان وجود ندارد زیرا بیمه بانک‌ها و نیروهای مسلح، آمار دقیقی ارائه نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: براساس آمارهای بدست آمده ۷۵۰ هزار نفر از قمی‌ها از خدمات بیمه تامین اجتماعی و ۳۲۵ هزار نفر نیز از خدمات بیمه سلامت استفاده می‌کنند.

مدیرکل بیمه سلامت خاطرنشان کرد: پایان این طرح ۳۱ فروردین ۹۹ است و اگر پس از آن افراد مراجعه داشته باشند مشمول دوره تمدید ۱۰ روزه خواهند بود.