تخصیص ۲ هزار سهمیه تسهیلات مسکن به بنیاد شهید قم
تخصیص ۲ هزار سهمیه تسهیلات مسکن به بنیاد شهید قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، قاسم تقی پور ظهر امروز در نشست خبری که در بنیاد شهید استان قم برگزار شد، اظهار کرد: تجلیل از شهدا و خانواده آنان وظیفه نظام بوده و این موضوع ضروری و غیر قابل انکار است. وی با بیان اینکه وظایف […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، قاسم تقی پور ظهر امروز در نشست خبری که در بنیاد شهید استان قم برگزار شد، اظهار کرد: تجلیل از شهدا و خانواده آنان وظیفه نظام بوده و این موضوع ضروری و غیر قابل انکار است.

وی با بیان اینکه وظایف بنیاد شهید را امام خمینی (ره) در پیام ۱۰ ماده ای که برای تاسیس این نهاد نوشتند، مورد توجه قرار دادند، گفت: موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اشتغال، حقوق، بیمه، درمان از اولویت‌های بنیاد شهید است و هم چنین صدا و سیما نیز باید برنامه‌هایی را در این زمینه داشته باشد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید استان قم با اشاره به آمار جامعه هدف این نهاد در استان قم بیان کرد: ۸۳ هزار و ۷۸ نفر به جز اتباع خارجی جامعه هدف بنیاد شهید در استان قم است.

وی با اشاره به شمار اتباع که زیرپوشش بنیاد شهید هستند، عنوان کرد: ۳ هزار نفر از اتباع نیز از حمایت‌های این نهاد بهره می‌برند و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در قم به عنوان مهمان مورد حمایت بنیاد شهید قم هستند و هم چنین در حال حاضر ۲ هزار درخواست ورود پرونده به قم ثبت شده است.

تقی‌پور شمار شهدا که در سیستم بنیاد شهید استان قم به ثبت رسیده است را مورد توجه قرار داد و گفت: ۵ هزار و ۵۱۲ شهید در این سیستم به ثبت رسیده که ۴ هزار و ۶۰۰ نفر آنان در قم به خاک سپرده شده است.

وی شمار جانبازان را نیز مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: ۱۱ هزار و ۸۹۹ جانباز در قم از حمایت بنیاد شهید بهره می‌برند که ۵ هزار و ۲۲۴ نفر آنان بالای ۲۵ درصد و ۶ هزار و ۶۷۰ نفر آنان نیز زیر ۲۵ درصد و ۲۸۱ نفر نیز بالای ۷۰ درصد هستند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید استان قم در ادامه سخنان خویش شمار آزادگان را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: ۶۰۰ آزاده در قم مورد حمایت بنیاد شهید هستند.

وی با تبیین شمار درصد جانبازی افرادی که زیر پوشش این نهاد هستند بیان کرد: ۴ هزار و ۸۵۰ نفر از جانبازانی که از ۱ تا ۷۰ درصد مشکل اعصاب و روان دارند زیر پوشش بنیاد شهید هستند.

تقی‌پور با بیان اینکه ۱۷۰ نفر از جانبازان دارای مشکل اعصاب و روان ۲۰ تا ۷۰ درصد هستند، گفت: جانبازانی که مشکل اعصاب و روان دارند حق پرستاری نیز دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: مهمترین ادارات و واحدهایی که در حوزه تعاون فعالیت دارند واحد مددکاری، اشتغال ، مسکن، پذیرش، اشتغال و تسهیلات است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید استان قم گفت: واحد مددکاری با اهداف پیشگیری و پیگیری مشکلات جانبازان و خانواده شهدا تاسیس شده و به صورت مددکاری فردی و گروهی اداره می‌شود.

وی افزود: در ۶ ماه نخست سال جاری برای ۴۵۰ نفر دوره آموزشی با عنوان آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در تابستان برگزار شد و برای ۶ ماه دوم نیز برای ۷ هزار نفر برای مدارس شاهد دوره‌های آموزشی با عناوین سلامت روان ، تربیت دینی، نقش نماز در سلامت روان و مهارت فرزند پروری، مهارت جنسی نوجوانان، مهارت شاد زیستن، بهداشت روان در خانواده برنامه‌ریزی شده است.

تقی پور در بخش دیگری از سخنان خویش یکی از بزرگترین اقداماتی را که بنیاد شهید در حوزه مددکاری دارد، طرح سپاس است، گفت: در این طرح از سال ۹۳ تا ۹۷ تعداد ۵۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیدار صورت گرفته است که از ابتدای سال جاری تا کنون ۷ هزار و ۷۰۰ دیدار انجام شده است.

وی با اشاره به هدایایی که به افراد مورد حمایت این نهاد اعطا می‌شود، گفت: در حال حاضر ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اعطای هدایا تخصیص یافته است که این رقم چندین برابر اعتباراتی است که برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید استان قم اضافه کرد: مدیرکل بنیاد شهید تنها در بخش روستایی ۲۸۳ دیدار داشته است.

وی عنوان کرد: در رسیدگی به جامعه هدف خاص هم برنامه داریم و برای افرادی که شرایط خاص دارند، کمیسیون ویژه تشکیل می‌شود و به استناد این کمیسیون در صورتی که در توان داشته باشیم مشکلشان را در استان برطرف می‌کنیم و در صورتی که این امکان وجود نداشت رسیدگی از طریق بنیاد مرکز ادامه پیدا می‌کند.

تقی‌پور با بیان اینکه از سال ۹۳ تا ۹۷ تعداد ۶ هزار ۷۶۵ سهمیه برای تسهیلات مسکن داشتیم، گفت: ۶ هزار و ۲۹۱ نفر معرفی شدند که از این شمار نیز ۵ هزار و ۶۹۳ موفق به دریافت تسهیلات با نرخ ۴ درصد با مبالغ ۸۰ تا ۱۰۰ درصد شدند.

وی افزود: امسال ۲ هزار سهمیه تسهیلات مسکن با نرخ ۴ درصد در مدت زمان ۲۰ ساله به بنیاد شهید قم تخصیص داده شده که به تازگی ثبت نام آن آغاز شده است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید استان قم گفت: ایثارگران از پرداخت هرگونه هزینه انشعاب آب، برق، گاز و ۵۰ درصد هزینه خدمات انشعاب‌ها برای یک بار معاف هستند.

تقی‌پور گفت: با اشاره به وعده‌های داده شده از سوی دستگاه‌های اجرایی از سال ۹۴ تا کنون هیچ زمینی به بنیاد شهید تخصیص نیافته و ایثارگران نیز از این نهاد مطالبه زمین دارند و ما درخواست داریم دستگاه‌های اجرایی در این زمینه خدمات ارائه کنند.

وی افزود: ۸۰ گلزار شهدا در استان قم وجود دارد که بزرگترین آنها بهشت معصومه، گلزار امامزاده علی بن جعفر، گلزار امامزاده سید علی و شیخان است.

این گزارش حاکی است عدم حضور مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران در این جلسه مورد اعتراض خبرنگاران قرار گرفت. مدیرکل بنیاد شهید قم طی ماه های اخیر به دلیل خودسوزی تعدادی جانبازان با انتقادات زیادی روبه رو بود.

انتهای پیام/۲۲۵۸