در این کارگاه یک روزه که با تدریس حسام‌الدین مقدم مدرس خبرگزاری ایسنا در تالار اندیشه دانشگاه قم برگزار شد، دانشجویان با عناصر و مفاهیم انواع خبر، شیوه‌های گزارش نویسی، روش‌های انجام مصاحبه و سبک‌های خبرنویسی آشنا شدند. شیوه تنظیم و تهیه خبر، گزارش نویسی، قواعد مهم خبرنویسی در نشریات، شرایط و اصول مصاحبه خبری […]

در این کارگاه یک روزه که با تدریس حسام‌الدین مقدم مدرس خبرگزاری ایسنا در تالار اندیشه دانشگاه قم برگزار شد، دانشجویان با عناصر و مفاهیم انواع خبر، شیوه‌های گزارش نویسی، روش‌های انجام مصاحبه و سبک‌های خبرنویسی آشنا شدند.

شیوه تنظیم و تهیه خبر، گزارش نویسی، قواعد مهم خبرنویسی در نشریات، شرایط و اصول مصاحبه خبری نیز از سرفصل‌های دیگر بود که در این کارگاه آموزش داده شد.

مقدم در این کارگاه آموزشی، خبر را مردم و خبرنگار را شخص حساس و سنجیده نسبت به رویدادها دانست و اظهار کرد: خبرنگار در وهله اول باید در عصر ارتباطات از هر لحاظ آموزش دیده و حرفه‌ای باشد و با جامعه هدف خود ارتباط تنگاتنگی داشته و واقع‌بین و واقع‌گرا باشد تا بتواند براساس مسائل روز در این عرصه گام برداشته و اطلاع‌رسانی کند.

در ادامه کارگاه، این مدرس خبرنگاری به تشریح انواع ارزش‌های خبری در یک خبر اشاره کرد و افزود: ارزش خبری شهرت که می‌تواند برای شهرت اعضای حقیقی و یا حقوقی باشد، نسبت به ارزش خبری قشری و صنفی تفاوت دارد.

وی افزود: معمولا ارزش خبری برخورد و کشمکش بسیار زیاد در خبرها، بازید می‌خورد چرا که مخاطب عام علاقه‌مند اتفاقات و حاشیه‌ها هستند.

مقدم اظهار کرد: ارزش خبری مجاورت به مجاورت فیزیکی و نیز به مجاورت معنوی و فکری بستگی دارد.

این مدرس خبر و رسانه به منابع خبری یک خبرنگار هم اشاره‌ای داشت که اولین منبع برای یک خبر، همان خبرنگاری است که در رویداد و یا مراسم حضور داشته اما در این بین نباید از شاهدان رویداد قافل شویم. برای اعتبار و ارزش به خبر خود نیز می‌بایست منبع خبر را سخنان و مشاهدات مقام‌های مسئول قرار دهیم.

گفتنی است تشریح سبک‌های خبری، مراحل تنظیم خبر، عناصر خبر، مراحل انجام مصاحبه، سبک‌های خبری نیز از مباحث دیگر این کارگاه آموزشی بود.

یادآور می‌شود، به شرکت‌کنندگان در این کارگاه آموزشی گواهینامه پایان دوره از سوی جهاد دانشگاهی اعطا خواهد شد و علاقه‌مندان دوره کارورزی را در خبرگزاری ایسنا قم می‌گذرانند.
انتهای پیام