همایش ملی فلسفه فقه نظام در قم برگزار شد
همایش ملی فلسفه فقه نظام در قم برگزار شد

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، همایش ملی فقه نظام شامگاه چهارشنبه در سالن جلسات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد. آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، طلاب و […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، همایش ملی فقه نظام شامگاه چهارشنبه در سالن جلسات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، طلاب و روحانیون و اساتید فقه در این مراسم حضور داشتند.

آیت‌الله رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این مراسم اظهار داشت: از نظر ما نظام‌پردازی در شش گام انجام می‌شود، گام نخست واژگان‌پردازی بوده و تعریف الکلمات برای مشخص شدن نظام، الگوها، اسلوب و مبادی نظری ضروری به‌نظر می‌رسد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نظام را جامعه‌شناسان و دانشمندان حوزه مدیریت با سه مؤلفه تعریف می‌کنند، ازنظر ما نظام عبارت است از مجموعه ترکیب یافته از مؤلفه‌های مختلف که باهم در تفاعل بوده و سبب تمییز نظام‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه نباید تصور کرد هر چیزی که یک نظمی دارد، نظام است گفت: همچنین الگو و نظام در پدیده جدا از هم بوده ولی شهید صدر بین این دو خلط ایجاد کرده‌اند.

قم| روزی به نام علم اصول فقه نام‌گذاری می‌شودهمایش “نقش اصول فقه در تفسیر قرآن کریم” در قم برگزار می‌شودآیت‌الله بهجت(ره) شهادت می‌داد که فقه علامه طباطبایی(ره) از فلسفه‌اش قوی‌تر است

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: هیچ الزام مشخصی وجود ندارد که تفکیک قوا به این شکل موجود انجام شود، ما می‌توانیم تفکیک قوا را به شکل دیگری انجام دهیم، به‌طور مثال به‌حسب قوا و یا به‌حسب شرایطی که در جامعه حاکم است می‌توان تفکیک قوا را پیش برد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین موسویان استاد حوزه علمیه نیز در میزگرد تخصصی این همایش بیان کرد: نگاه دقیق به آموزه‌های اسلامی در عرصه‌های مختلف نشان می‌دهد که این آموزه‌ها در عین تنوع از انسجام داخلی برخوردار است.

وی افزود: ابزارها الگوهای شکل‌گرفته قوانین و مقررات هستند که اوراق قرضه‌ها و دیگر اوراق از مثال‌های آن هستند، همچنین الگوهای رفتاری متناسب با شرایط روز جامعه و با توجه به الگوهای بینشی شکل می‌گیرد.

موسویان بیان کرد: الگوی پوشش امام صادق(ع) با الگوی پوشش ائمه قبل از ایشان تفاوت دارد و این به دلیل مقتضیات جامعه بوده و به الگوهای رفتاری در نظام اقتصادی اسلام مربوط می‌شود.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ما باید اهداف نظام اقتصادی دینی را به روش خود اجتهاد کنیم، امام صادق(ع) امنیت، پیشرفت و رشد را به‌عنوان اهداف نظام اقتصادی دینی عنوان می‌کنند.