۵۳ دقیقه از اجرای سرود تا لحظه شهادت/ روایتی از شهادت جمعیِ دانش آموزان قمی+فیلم
۵۳ دقیقه از اجرای سرود تا لحظه شهادت/ روایتی از شهادت جمعیِ دانش آموزان قمی+فیلم
بچه ها سرود انقلاب را خواندند:« رسید ز راه بهمن جان‌ها ... به به چه زیباست این نشان الله»، و دقایقی بعد راهی مدرسه شدند. اما ساعت ۱۶:۵۳ مینی‌بوس حامل این گروه در سه راه بازار قم مورد اصابت موشک هواپیماهای جنگنده رژیم بعث عراق قرار گرفت و همه این قاسم‌های نوجوان تنها 53 دقیقه بعد از خواندن سرود انقلاب، سرود شهادت سر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، هرگاه به مطالعه تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی و دوران دفاع مقدس می‌پردازیم، دلاورمردی‌هایی جاوید، رشادت‌هایی مثال زدنی، ایمان‌هایی راسخ، جهادی سرشار از شور و شوق بی‌پایان، همدلی‌هایی بیاد ماندنی و خاطراتی تلخ و زیبا در ذهن ما تصویر می‌گیرد.

چه عباس‌ها، علی‌اکبرها و قاسم‌های بسیاری که فرهنگ عاشورا و اتفاقات کربلا را پس از قریب به ۱۴۰۰ سال بار دیگر با زیبایی و عظمت، به نمایش گذاشتند.

در تاریخ کوتاه اما پرافتخار انقلاب اسلامی، گاه پیروزی‌ها و ایستادگی‌هایی برآمده از عشق به وطن و دفاع از جان و ناموس و خاک میهن اسلامی، ما را به اوج قدرت و نشاط برخاسته از ایمان راستین رزمندگان و فرزندان خمینی کبیر(ره) می‌رساند؛ و گاه اتفاقاتی تلخ و ناگوار صورت گرفته توسط رژیم طاغوت یا بعث عراق که خاطر هر انسانی را آزرده و داغ دل جاماندگان از آن روزها را تازه می‌کند.

پس از عملیات غرورآفرین کربلای پنج در شلمچه و فتوحات عظیم رزمندگان اسلام در این عملیات، دشمن بعثی که نتوانسته بود در برابر حماسه‌ آفرینی‌های رزمندگان و فرزندان خاک ایران تاب و توان بیاورد، از دی‌ماه ۱۳۶۵ تلاش کرد تا با حمله به شهرها و مناطق مسکونی، روحیه پایداری و مقاومت ملت ایران را به زعم خود ضعیف کند.

روزی که آبروی قم شد

چهارشنبه اول بهمن ۱۳۶۵ در تاریخ ایران اسلامی و شهر مقدس قم روزی به یادماندنی است، این روز، روز افتخار مقاومت قمی‌ها در برابر دشمن و روزی است که به راستی آبروی قم شد. سالروز شهادت ۸۸ نفر از زنان و مردان و کودکانی که بر اثر بمباران دشمن بعثی در تاریخ جاودانه شدند و صحنه‌های شهادت آن‌ها هیچ‌گاه از یاد نسل‌های آتی این دیار بیرون نمی‌رود.

سرآمد این شهیدان، شهدای گروه سرودی دانش‌آموزی مدرسه علامه قطب راوندی قم هستند که با دلی پاک و صدایی طنین انداز، عشق به شهادت و عشق به وطن خود را به سراسر جهان نشان می‌دادند.

در این روز قرار بود گروه‌های سرود مدارس منتخب قم، جهت اجرای سرودهایی که برای دهه فجر آماده کرده بودند در محل سینما تربیت حاضر شده و اجرا کنند. «حمید صادقی قمی» مربی جوان و پرتلاش آن‌ها به واسطه درخواست بعضی اعضای گروه از متولیان برنامه خواست تا گروه مدرسه قطب راوندی به جای ساعت ۵ عصر در ساعت ۴ اجرای خود را انجام داده و دانش‌آموزان به مدرسه بازگردند که با این درخواست او موافقت شد.

۵۳ دقیقه از سرود انقلاب تا سرود شهادت

بچه ها سرود انقلاب را خواندند: «رسید ز راه بهمن جان‌ها … به به چه زیباست این نشان الله»، و دقایقی بعد راهی مدرسه شدند. اما ساعت ۱۶:۵۳ مینی‌بوس حامل این گروه در سه راه بازار قم مورد اصابت موشک هواپیماهای جنگنده رژیم بعث عراق قرار گرفت و همه این قاسم‌های نوجوان تنها ۵۳ دقیقه بعد از خواندن سرود انقلاب، سرود شهادت سر دادند.

شهدای دانش آموز محمدحسین بلالی بیدگلی، محمد مهدی هجرتی، سعید روان‌مهر کاشانی، سیدناصر حسینی، سید محمدرضا رسولی، جواد خودکار قمی، محمدعلی امینی، حسین مقتصدی‌زاده و سیدمهدی بابایی به همراه مربی شان «حمید صادقی» و راننده مینی‌بوس «ابوالفضل مقدسی نوید»، یازده نفری بودند که نامشان در زمره ۸۸ شهید بمباران هوایی آن روز شهر قم جاودانه شد.

«هادی دهقانی» عضو جامانده این گروه سرود می‌گوید: شهید محمدحسین بلالی بیدگلی «تک‌خوان» و شهید سیدمحمدرضا رسولی «نی زن» گروه بودند؛ همیشه شور و شعف خاصی در تمرین و اجرای سرود بین بچه‌ها حاکم بود.

«مهدی توکلیان» از همکلاسی‌های گروه سرود مدرسه قطب راوندی می‌گوید: صدای آژیرها تمام شهر را فراگرفته بود و ماشین‌های آمبولانس و پلیس بود که به سوی محل حادثه می‌رفتند؛ همان روزها هم همین لباس سبز پوشان مهربان و مظلوم، برای از بین بردن خطرها آماده بودند تا با اهدای جان خود از جان دیگران محافظت کنند. سربازان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در میان مردم و عاشقانه برای حفظ جان و مال و ناموس و خاک وطن، تلاش می‌کردند تا آب در دل هیچ شهروندی تکان نخورد.

وی ادامه می‌دهد: بوی سوختن در فضای شهر پیچیده بود و در مرکزی‌ترین نقطه شهر یک موشک، تمام خودروی حامل دانش‌آموزان گروه سرود مدرسه قطب راوندی را سوزانده بود؛ «حمید صادقی» مربی پرورشی مدرسه که با صداقت تمام برای رشد و تعالی استعدادهای نوجوان شهرش تلاش می‌کرد، دیگر آسمانی شده بود.

توکلیان اظهار می‌کند: روزگارانی تلخ و سخت برای همگان بود؛ همشهری هم‌کلاسی هم مدرسه‌ای یا هم وطن، نمی‌دانم کدام واژه مناسب‌تر است، اما می‌دانم دردی مشترک بر سینه‌های داغدار نشانده بود؛ دردی که ریشه جان و دلمان را می‌سوزاند و همچنان نیز مرور این خاطرات دلسوز، تلخ و ناگوار است.

جریان فرهنگی که هنوز جای تبیین دارد

پس از بمباران، پیکرهای مطهر شهدای دانش‌آموز به سختی قابل شناسایی بود تا این‌که سه روز بعد، جمعه سوم بهمن‌ماه از حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) تا گلزار شهدای علی بن جعفر (علیه‌السلام) بر دوش مردم شهیدپرور و انقلابی قم تشییع و در قطعه شهدای بمباران هوایی قم خاکسپاری شدند.

مراسم هفتم شهدای گروه سرود در مدرسه قطب راوندی نیز با نمایش فیلم آخرین اجرای آن‌ها در سینما تربیت، همراه شده بود. این حادثه نیز همانند حادثه خونین کربلا، منشا یک جریان مستمر فرهنگی شد که البته هنوز جای تبیین و روایت فروان دارد.

فیلم مستند «قم، بهمن ۶۵» به کارگردانی سید جواد حسینی و بر اساس روایت یکی از اعضای جامانده گروه سرود، خانواده‌های معظم شهدا و مسئولان مدرسه قطب راوندی، نرم افزار «سرود آسمانی» و کتاب «قم در ۸ سال دفاع مقدس» روایت‌هایی دربارهٔ بمباران شهر مقدس قم و شهدای گروه سرود، آثاری هستند که در این موضوع تولید شده‌اند.

شهادت گروه سرود جزو اتفاقات نادر در دوران دفاع مقدس است

رهبر معظم انقلاب ۸ آذر ۱۴۰۱ در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره ملی ۶۰۹۰ شهید استان قم، گفتند: «شهادت گروه سرود جزو اتفاقات نادر در دوران دفاع مقدس است؛ یک تعدادی نوجوان مثلاً دوازده ساله، سیزده ساله، چهارده ساله، سرود می‌خوانند و بعد هواپیما می‌آید و همین گروه را هدف قرار می‌دهد، شلیک می‌کند، همه آنها – همه یا نزدیک به همه- شهید می‌شدند. کو سرودشان؟ چه خواندند؟ چه گفتند؟ چه کردند؟ پدر و مادرهایشان چکار کردند؟ اینها احتیاج به تبیین دارد. اینها پیام دارد. این از خصوصیات قم است. اینها نقاط برجسته‌ دوره دفاع مقدس در قم است.»

آری به درستی که نمایش آخرین اجرای گروه سرود مدرسه راهنمایی قطب راوندی استان قم، یادآور حماسه بزرگ دانش‌آموزان مدرسه عشق و ادامه دهندگان راه قاسم بن الحسن(ع) و بازتابی برگرفته از حماسه خونین روز عاشورا است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس