«ترمینال کفش خاورمیانه می‌شویم؟»|توان صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری کفش ایران/ در برخی کشورها جای چین را گرفتیم
«ترمینال کفش خاورمیانه می‌شویم؟»|توان صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری کفش ایران/ در برخی کشورها جای چین را گرفتیم

– اخبار اقتصادی – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به […]

– اخبار اقتصادی –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کرده اند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.

رهبر انقلاب تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط‌شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.

در این دیدار چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود برای بهبود فضای کسب و کار پرداختند که یکی از این افراد محمد عرب، رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش بود که در سخنان خود به بیان توانمندی بسیار بالای صنعت کفش کشور پرداخت و با اشاره به اینکه صنعت کفش کشور دارای قطب‌های فعال و مهمّی در استانهای مختلف مانند تهران، تبریز، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم و مشهد است پیشنهاد کرد: دستور فرمایید با ارائه‌ی طرحی جامع از طرف متخصصین کشور با داشتن دانش و زیرساخت‌ها مواد اولیه و نیروهای کار متخصص ایران را به ترمینال کفشی خاورمیانه جهت تولید و صادرات تبدیل نماییم که در این صورت می توانیم با حضور رقبا سهم بیشتری در بازار کشورهای هم‌جوار و دوردست داشته باشیم.”

طرح پیشنهاد تبدیل ایران به «ترمینال کفش خاورمیانه»

 

خبرگزاری تسنیم درباره این طرح پیشنهادی گفت‌و‌گویی با فعالان صنعت کفش کشور انجام داده است تا الزامات تبدیل ایران به ترمینال کفش خاورمیانه از زبان آنها مطرح شود.

مصطفی کرمانی عضو هیئت مدیره انجمن صنایع کفش استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به پتانسیل بالای استان قم در تولید کفش ماشینی کشور، اظهار داشت: به جرأت می‌توانم ادعا کنم که این استان سالانه ۳۰۰ میلیون جفت کفش ماشینی تولید می‌کند و استان نقش قابل توجهی در تأمین نیاز بازار کفش کشور دارد.

وی با اعلام اینکه این استان سال گذشته  7 میلیون دلار صادرات کفش داشته است، افزود: اما امسال تشدید مشکلات در بخش تولید باعث شده تا صادرات این استان در بخش کفش به ۱٫۷ میلیون دلار برسد.

این عضو هیئت مدیره انجمن صنایع کفش استان قم با اعلام اینکه سال ۹۶ صادرات کفش ۱۱۲ میلیون دلار و در سال ۹۷ این رقم به ۱۱۵ میلیون دلار رسید، تصریح کرد: اما امسال ارزش گذاری اظهارنامه های گمرکی باعث شد تا نتوانیم در بخش صادرات رقم های بالاتری را تجربه کنیم.

کرمانی با گلایه از اینکه عدم ارائه آمارهای دقیق باعث شده تا میزان صادرات کفش دقیقاً مشخص نباشد، گفت: صنعت کفش ماشینی اصولاً سه محصول PU (صندل، کفش ماشینی)، پی وی سی (محصولات پلاستیکی) و EVA  (محصول پلاستیکی) را صادر می‌کند که فقط محصولات پی یو به صورت جفتی محاسبه و مابقی محصولات به صورت کیلویی آمارگیری می‌شوند که همین موضوع باعث شده تا آمار روشنی در بخش صادرات وجود نداشته باشد.

*توانایی صادرات ۵۰۰ میلیون دلار کفش را داریم

وی با اشاره به اینکه صنعت کفش کشور به راحتی می‌تواند هاب منطقه شده و بازارهای عراق، افغانستان، آذربایجان، گرجستان و سایر کشورهای منطقه را از آن خود کند، افزود: در حال حاضر صادرات ریالی محصولات پلاستیکی باعث شده تا ما در برخی از بازارهای صادراتی جای چین را گرفته و سهم زیادی در آن کشورها داشته باشیم.

نایب رئیس انجمن کفش ماشینی استان قم با اشاره به اینکه دستگاه‌ها و تجهیزات به روز نیز در واحدهای تولیدی کفش وجود داشته و در این بخش هم مشکلی نداریم، گفت: اگر زیرساختها فراهم شود توانایی صادرات ۵۰۰ میلیون دلار کفش را داریم.

*تلاش برای داخلی سازی مواد اولیه/ مسئولان همکاری کنند

کرمانی در ادامه به بیان مشکلات پیش روی صنعت کفش برای موفقیت در امر صادرات اشاره کرد و گفت: در سال گذشته نوسانات قیمت ارز باعث شد ما در بخش محصولات PU با مشکلات متعددی روبرو باشیم البته این موضوع صرف صنعت کفش نبود بلکه سایر صنایع نیز تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی قرار گرفته بود. در آن مقطع افزایش قیمت مواد اولیه باعث شد تا کشور با کاهش صادرات در بخش کفش روبرو شود.

وی اضافه کرد: بروز مشکلات باعث شد تا تولیدکننده داخلی تمام تمرکز خود را به داخلی سازی محصولات PU در کشور قرار دهد به نحوی که توانستیم در این حوزه به موفقیت قابل توجهی دست پیدا کنیم اما مشکل اساسی در این حوزه تأمین ماده اولیه ام دی ای در محصولات PU بود. برهمین اساس پتروشیمی‌های ما این محصول را با ظرفیت کمی تولید می‌کنند درحالی که نیاز صنعت کفش بسیار بالاست. ما درخواست کرده ایم تا ظرفیت این ماده اولیه افزایش پیدا کند تا محصولاتPU به صورت کامل در کشور داخلی سازی شود.

*مواد اولیه کفش درگیر رانت / ظرفیت کارخانجات پتروشیمی برای تولید مواد اولیه پایین است

این تولیدکننده کفش به محصولات پی وی سی اشاره کرد و گفت: ماده اولیه تولید محصولات پی وی سی نیز توسط شازند اراک تولید می‌شود. ظرفیت این کارخانه ۱۲۰۰ تن است درحالی که نیاز واحدهای تولیدی کفش هفتگی ۲۵۰۰ تن ماده اولیه است. ما از وزارت صنعت درخواست کرده ایم تا حمایتهای لازم را برای افزایش ظرفیت این ماده اولیه انجام دهد. امروز اختلاف قیمت ماده اولیه محصولات پی وی سی باعث شده تا تولیدکننده درگیر رانت شده و قیمتهای مختلفی را در بازارمشاهده کند که  همین امر مشکلاتی را برای آنها در خرید مواد به وجود آورده است.

کرمانی اضافه کرد: در بخش EVA نیز ۸۰ درصد مواد اولیه این محصولات وارداتی است که در حال تلاش برای داخلی سازی آنها نیز هستیم. اگر این داخلی سازی ها انجام شود ما شاهد صرفه جویی ارزی بسیار بالایی خواهیم بود به نحوی که در بخش EVA و PU  حدود ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ایجاد خواهد شد. ما در این رابطه جلسات مختلفی را برگزار کرده ایم و چندین بار مزایایی داخلی سازی مواد اولیه را مطرح کرده ایم اما هنوز به دستاورد مثبتی دست پیدا نکرده و خودمان به تنهایی در تلاش برای داخلی سازی مواد اولیه هستیم.

وی در پایان به مشکل دیگر صنعت کفش در امر صادرات که همان تحریم های بین الملی است اشاره کرد و گفت: اعمال تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول صادرات ما را تحت تأثیر قرار داده است اما در این رابطه هم ما اقدامات مناسبی انجام داده ایم به این صورت که ریال را مبنای معاملات خود با برخی از کشورها قرار داده ایم که همین امر قیمت تمام شده را برای آنها بسیار ارزان تر از کالاهایی که با دلار تولید می شوند کرده است.