قم| دولت توجه ویژه ای نسبت به ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه داشته باشد
قم| دولت توجه ویژه ای نسبت به ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه داشته باشد

– اخبار استانها – مرتضی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب استان قم، با اشاره به اینکه قم مرکز نشر کتاب و انتشار اندیشه‌های ناب است، اظهار داشت: اگر در سطح کشور بررسی کنیم جایی در زمینه کتاب مانند قم نقش‌آفرینی نمی‌کند، اما وضعیت کتاب، […]

– اخبار استانها –

مرتضی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب استان قم، با اشاره به اینکه قم مرکز نشر کتاب و انتشار اندیشه‌های ناب است، اظهار داشت: اگر در سطح کشور بررسی کنیم جایی در زمینه کتاب مانند قم نقش‌آفرینی نمی‌کند، اما وضعیت کتاب، وضعیت نگران‌کننده‌ای است.

وی با بیان اینکه دلایل متعددی برای کاهش آمار کتاب‌خوانی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: یک بخش به معضلات اقتصادی برگشته که کاغذ گران شده است و به‌طور طبیعی کتاب هم گران می‌شود. اما از اول هم این مشکل را داشته که کتاب در سبد خانوار ارقام کوچکی را به خود اختصاص می‌داد ولی با مشکلات موجود، این سبد کوچک‌تر هم شده است.

فرماندار قم افزود: مسئله دیگر ناشرین بوده و باید خواهش کرد تا قدری انصاف بیشتری به خرج دهند، چراکه کتاب منتشرشده آنان می‌تواند مایه نجات و ترقی و سعادت جامعه شود. هرچند درست بوده که همه قیمت‌ها ازجمله کاغذ افزایش پیدا کرده است، اما گاهی قیمت‌هایی را پشت جلد شاهدیم که حتی متناسب با شرایط تورمی هم نبوده و این سبب ضرر بیشتر خود ناشرین می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه هم مؤلفین و هم ناشرین می‌توانند دست‌به‌دست هم داده تا با کمک دولت، کتاب را با قیمت مناسب به دست مردم برسانند،‌ ادامه داد: از دولت هم باید تقاضا کرد از کتاب و کتاب‌خوانی حمایت شود، چراکه اگر بخواهیم ارتباط نسل‌ها و جامعه از هم پاشیده نشود، یکی از عوامل مؤثر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی است.

استان گلستان رتبه پنجم خرید کتاب در کشور را داراستنبود زیرساخت کتاب و کتابخوانی کاشان را تحت تاثیر قرار داده استمسئولان بسترهای لازم مطالعه و کتاب‌خوانی را در کردستان فراهم کنند

حیدری با بیان اینکه در حوزه فرهنگ قائل به موازی کاری نبوده و هرچقدر نهادهای بیشتری در این زمینه مداخله کرده و ابتکارات و خلاقیت‌های بیشتر به خرج دهند، قطعاً ظرفیت وجود دارد و قابل‌تقدیر است خاطرنشان کرد: این به مانند آن بوده که چندین شرکت خودروسازی در دنیا در حال تولید هستند اما هیچ‌وقت نگفتیم چرا موازی کاری می‌کنند. چون هرکدام یک ویژگی دارد.

فرماندار قم‌ با تصریح بر اینکه کتاب، کارخانه انسان‌سازی است که بسیار فراخ‌تر و پیچیده‌تر از ماشین است، گفت: هراندازه نهادهای بیشتری در این زمینه کار کنند، دارای ارزش است،‌ اما نیازمند هماهنگی و پشتیبانی بیشتر بخش دولتی بوده و الان دولت می‌تواند مؤلفین را به‌گونه‌ای موردحمایت قرار دهد تا ناشرین از این موهبت برخوردار شده و قیمت کتاب پایین‌تر بیاید.

وی اضافه کرد: ما در دنیایی قرار گرفتیم که فضای مجازی، ما را از حقیقت دور کرده و خطر اینجاست که اگر بخواهیم نسل بعدی را به‌صورت مجازی تربیت کرده موفق نخواهیم شد. کتاب و کتاب‌خوانی مانند لباس و غذا لازم بوده و قطعاً قیمت آن در سبد خانوار نسبت به خیلی اقلام پایین‌تر است که اگر با کیفیت مناسب تأمین نشود، همه متضرر می‌شوند.