۵۱ درصد از جامعه هدف قم در غربالگری دیابت و فشار خون شرکت کردند
۵۱ درصد از جامعه هدف قم در غربالگری دیابت و فشار خون شرکت کردند

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، با پایان دی ماه، همزمان با سراسر کشور، طرح ملی پویش سلامت در استان قم با غربالگری ۴۷۷ هزار و ۴۷۸ نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال، از نظر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا، به […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، با پایان دی ماه، همزمان با سراسر کشور، طرح ملی پویش سلامت در استان قم با غربالگری ۴۷۷ هزار و ۴۷۸ نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال، از نظر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا، به ایستگاه پایانی خود رسید.

مجید اصغری ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن عرض خدا قوت و تقدیر از همکاری تیم سلامت در اجرای طرح غربالگری دیابت و فشار خون، از مشارکت و همراهی مردم عزیز استان قم تشکر نموده و با اشاره به شناسایی ۴۶۶۳ بیمار دیابتی در این طرح گفت: با غربالگری افراد بالای ۱۸ سال استان در قالب طرح ملی سلامت، تعداد ۳۶ هزار و ۸۹۱ بیمار پیش دیابت نیز شناسایی گردید.

وی افزود مراقبین سلامت در مراکز و پایگاه‌های سلامت و نیز خانه های بهداشت در سطح استان تعداد ۱۶۹ بیمار مشکوک به بیماری دیابت با شرایط اورژانس را شناسایی نمودند که ضمن انجام اقدامات لازم به مراکز درمانی و متخصصین ارجاع گردیدند.

رئیس مرکز بهداشت قم همچنین با تأکید بر اهمیت کنترل بیماری فشار خون و شناسایی و درمان به موقع آن اظهار داشت: در این غربالگری تعداد ۸۵۰۰ بیمار جدید فشار خونی و تعداد ۱۱۱ هزار و ۷۸۴ بیمار پیش فشارخون بالا شناسایی شد که توصیه های لازم از سوی مراقبین سلامت به آنان ارائه شد.

اصغری با اشاره به مطالب فوق افزود: در طول اجرای پویش، تعداد ۴۵۲ مورد فشارخون خیلی بالای اورژانس و نیز ۱۱۱ مورد فشارخون بالای بحرانی شناسایی شد که در مورد این بیماران نیز اقدامات لازم توسط مراقبین سلامت و پزشک مرکز انجام و سپس به مراکز درمانی و متخصصین ارجاع شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: ۵۱ درصد از جمعیت ۹۴۱ هزار نفری جمعیت بالای ۱۸ سال استان در این طرح از نظر دیابت و فشار خون مورد بررسی قرار گرفته اند.

وی افزود: افراد مشکوک به دیابت و فشارخون بالا باید با مراجعه به مراکز یا پایگاه‌های سلامت وضعیت سلامت خود را تا حصول نتیجه قطعی از نظر ابتلاء به دیابت یا فشار خون مورد پیگری قرار دهند و در صورت سلامت، حداقل سالی یکبار این غربالگری را تکرار نمایند و توصیه می‌کنیم حتی در مراجعات به سایر بخش‌های حوزه سلامت (خصوصی یا دولتی) فشارخون خود را کنترل کنند.

اصغری خاطرنشان کرد: همشهریان گرامی در صورت تشخیص قطعی ابتلا به بیماری دیابت و فشار خون باید تا کنترل کامل بیماری، درمان خود را ادامه دهند تا از عوارض ناشی از این بیماری‌ها از جمله سکته‌های قلبی، مغزی، نارسایی‌های کلیوی، اختلالات عصبی، اختلالات بینایی و … پیشگیری نمایند، چرا که عدم کنترل این بیماری‌ها ممکن است عوارض برگشت‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.