توانمندسازی اقشار کم برخوردار قم با ساخت ۳ هزار نیروگاه خورشیدی

طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث سه هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی بر اساس توافقنامه پنج جانبه اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث سه هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی بر اساس توافقنامه پنج جانبه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام (ره)، سازمان بهزیستی در قم به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم در نشست هم‌اندیشی طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث سه هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی ضمن حمایت از این طرح، بر ضرورت اهتمام جدی و همراهی تمام دستگاه‌های ذی‌ربط برای اجرایی شدن آن تاکید کرد.

محسن امیدیان اجرای این طرح را در حوزه توانمندسازی اقشار محروم مهم ارزیابی و تاکید کرد: با توجه به رشد ۲۷۰ درصدی تبصره ۱۶ در تمام بخش‌ها فصل جدیدی باز شده است که می‌توانیم حمایت لازم را از این طرح داشته باشیم.

وی خواستار تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی بین دستگاه‌ها برای تسریع در اجرای طرح احداث سه هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی برای اقشار کم برخوردار شد و یادآور شد: صنایع استان نیز با توجه به نیاز‌های خود و ظرفیتی که در اختیار دارند می‌توانند در طرح استقرار سامانه‌های خورشیدی پیشگام شوند.

مدیرکل دفتر توسعه مولد‌های مقیاس کوچک ساتبا نیز در این نشست، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث سه هزار سامانه خورشیدی را طرحی هوشمندانه‌ای دانست که می‌تواند کمبود برق در کشور را نیز جبران کند.

جعفر محمدنژاد با بیان اینکه در بودجه سال جاری برای این طرح ۶۰ میلیارد ریال امسال اختصاص داده شده است، یادآور شد: امیدواریم با همکاری سازمان بسیج و سایر سازمان‌هایی که در این موضوع دخیل هستند هر چه زودتر این طرح اجرایی شود.

وی با بیان اینکه امروز هیچ بهانه‌ای برای تحقق نیافتن این طرح نداریم خاطرنشان کرد: قم به لحاظ جغرافیایی شرایط مناسبی را برای استقرار سامانه‌های خورشیدی دارا است.

وی بر ضرورت شناسایی هرچه سریع‌تر مناطق روستایی و معرفی به شرکت توزیع نیروی برق برای استقرار سامانه‌های خورشیدی تاکید کرد و گفت: برخلاف تصور تولید انرژی در نیروگاه‌های تجدید پذیر ارزان‌تر از نیروگاه‌های فسیلی تمام می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با بیان اینکه برق از زیرساخت‌هایی است که اهرم‌های قدرت ملی یک کشور به‌شمار می‌آید تصریح کرد: اگر کشوری دسترسی به انرژی داشته باشد می‌تواند ادعای قدرت کند.

وی با بیان اینکه هر سال هزینه‌های زیادی برای تقویت برق در مناطق انتهای شبکه انجام می‌شود بیان داشت: با توجه به اینکه این طرح در مناطق روستایی انجام می‌شود، امکان استقرار صنایع تبدیلی در این مناطق نیز ایجاد می‌شود.

محمدنژاد با بیان اینکه تصمیم‌گیری توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد بی‌نظیر است، یادآور شد: اگر حتی ۵۰ درصد این طرح محقق شود در کل دنیا بی‌نظیر است.

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق قم نیز گفت: میزان نیروگاه‌های تولید پراکنده در حال بهره‌برداری در سطح استان ۷۸ مگاوات است که از این میزان حدود ۱۳.۲ مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر خورشیدی هستند.

سید محمد ارجمندزاده با اشاره به آماری از نیروگاه‌های خورشیدی در سطح استان قم خاطرنشان کرد: در حوزه مساجد و مدارس ۱۰ دستگاه، در حوزه دستگاه‌های اجرایی استان ۱۶ دستگاه و ۱۱۲ دستگاه نیز دارای قرارداد با ظرفیت ۱۶۲ کیلووات در حال بهره‌برداری هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از میزان مصرف سالانه تنها ۲۴ میلیون کیلووات را از نیروگاه‌های خورشیدی تامین می‌کنیم افزود: این عدد بسیار کوچک است و هدف ما این است که بتوانیم این سهم را در حوزه نیروگاه‌های خورشیدی افزایش دهیم.

وی کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، صرفه‌جویی در مصرف آب، انتشار پیدا نکردن گاز‌های گلخانه‌ای و کاهش آلاینده‌های محلی را از جمله مزیت‌های توسعه سامانه‌های تولید انرژی تجدید پذیر دانست و یادآور شد: تاکنون در برخی مدارس علمیه، امامزادگان و دستگاه‌های اجرایی این سامانه‌ها استقراریافته و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان نیز با بیان اینکه در سال جاری استقرار سه هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی در راستای طرح توانمندی سازی افراد کم برخوردار سهمیه استان قم است گفت: مطابق برنامه‌ریزی‌های که انجام‌شده، هماهنگی‌هایی را با محوریت استانداری با کمیته امداد، بهزیستی و بسیج سازندگی داشتیم.

مهدی آهنین پنجه با اشاره به برخی اقدام‌های صورت گرفته به‌منظور سرعت بخشی در اجرای طرح بیان کرد: برای اینکه این طرح محقق شود باید ماهانه ۵۰۰ سامانه را راه‌اندازی کنیم.